Goran Markuš • utorak, 24.02.2009.

Večer za pamćenje je iza Devina Harrisa koji je košem sa nešto više od 14 metara i to sa sirenom svojim Netsima donio 25. ovosezonsku pobjedu. Susret Denvera i Bostona trebao je biti prava košarkaška poslastica, no sjajnom predstavom Celticsi su potpuno zasjenili Nuggetse koji su pali sa nevjerojatnih 38 poena razlike...

Pokušaj izbačaja ponovno mu se odbija u ruke i tek iz drugog pokušaja sa sredine terena Devin Harris (39 poena, 8 asistencija) uspijeva poslati loptu prema košu - i pogađa. Iako je sucima trebalo više od dvije minute da presude kako koš zaista i vrijedi njegova izvedba zasigurno će ući u povijest.

Sam početak susreta ipak nije nagoviještao ovako neizvjesnu završnicu. Naime, 76ersi koriste malu pospanost gostiju i na leđima Andrea Iguodale (21 poen, 9 skokova, 5 asistencija) bježe na velikih +12 uoči druge četvrtine kada se domaćini ipak bude i osiguravaju minimalno vodstvo prilikom odlaska u svlačionice.

Harrisov šut za povijest

Tijekom vrlo tijesne treće četvrtine Andre Miller (17 poena, 5 skokova, 10 asistencija) i njegovi 76ersi uspijevaju izjednačiti, a vrlo čvrstom četvrtom četvrtinom ponovno profitiraju i samo sekundu prije kraja Iguodala pogađa drugo slobodno bacanje za +1 Philadelphije. Mislilo se da su poraženi, no Netsi dodaju lopta današnjem vođi, Harrisu koji na fascinantan način u njihovu korist privodi susret kraju.

"Prva odluka bila je da koš ne vrijedi, no nakon pregleda snimke priznali su ga, a od sreće mi smo poludjeli", nakon susreta izjavio je ushićen Harris. Očekivano i trener Netsa, Lawrence Frank bio je presretan: "Zbog ovakvih susreta košarka je prekrasan sport. Toliko talentiranih igrača na jednom mjestu obećava vam jedan pravi show."

Iako se očekivala čvrsta borba, sjajnom predstavom Celticsi su i bez ozlijeđenog Kevina Garnetta uspjeli razmontirati Nuggetse. Od ulaska u NBA davne 1976. Denver je sa ovako velikih 38 poena razlike kod kuće poražen još samo jednom, 1998. godine protiv Chicaga.

Sa 26 poena i šest skokova ponovno sjajan Ray Allen predvodio je Celticse koji su već na poluvremenu imali velikih +23, a nakon što mu se pridružuje i Paul Pierce (22 poena, 6 skokova) rast razlike postaje nezaustavljiv. Kod Philadelphije vrijedi spomenuti tek dvojac J. R. Smith (19 poena, 5 skokova, 5 asistencija) - Carmelo Anthony (18 poena, 6 skokova).

U još jednoj vrlo tijesnoj završnici New York se pokazao čvršćim protivnikom i nošeni Nateom Robinsonom (41 poena) upisuju 24. ovosezonsku pobjedu. Naime, Indiana je imala solidnih +2 minutu prije kraja, no Robinson radi 6:0 seriju i omogućava slavlje u prepunom Madison Square Gardenu.

Sa 32 poena u drugom poluvremenu Nate je ujedno izjednačio klupski rekord Boba McAdooa u broju zabijenih koševa u drugom poluvremenu od strane rezervnog igrača. Osim Natea kod domaćina moramo istaknuti i dvojac Al Harrington (27 poena, 7 skokova) - David Lee (20 poena, 13 skokova) dok je Pacerse predvodio dvojac Jarrett Jack (33 poena) - Marquis Daniels (28 poena, 5 skokova).

Neočekivano lako Jazzeri su upisali i petu uzastopnu pobjedu. Sa sjajne prve tri četvrtine Utah je uspjela pobjeći na odličnih +24 što im omogućava malo opuštanje u završnici, a konačnih +19 vjerojatno najbolje odražava prikazano na terenu. Dok kod Atlante vrijedi spomenuti tek 15 poena Joea Johnsona Utahu je predvodio vrlo raspoložen trojac Ronnie Brewer (19 poena) - Paul Milsap (16 poena, 12 skokova) - Deron Williams (15 poena, 10 asistencija).