Carling Cup, finale, 01.03.2009, 16:00 h
Manchester United 4:1 Tottenham
Tottenham

Unitedu kup nakon drame jedanaesteraca

Marin Vuković • nedjelja, 01.03.2009.

Tottenham nije uspio u finalu Carling kupa svladati Manchester United i tako obraniti trofej osvojen prošle sezone. Spursi su se odlično držali tijekom cijele utakmice, ali je pobjednika odlučila lutrija jedanaesteraca i dva promašaja Jamieja O'Hare i Davida Bentleya.

Po treći put u svojoj povijesti Manchester United je podigao Carling kup, u finalu na Wembleyu Crveni vragovi su nakon slabe i neatraktivne utakmice te boljeg izvođenja jedanaesteraca svladali Tottenham i podigli već drugi ovosezonski trofej. Spursi su odigrali dobru utakmicu, uspjeli ukrotiti aktualnog prvaka, ali su u odsudnom trenutku pokazali premalo koncentracije.

Ferguson: "Bio je ovo dobar vikend"

Vezane vijesti

Oba naša reprezentativca odigrali su svih 120 minuta utakmice. Luka Modrić ponovno je bio glavni arhitekt gotovo svih napada Tottenhama, loptama je hranio svoje napadače i bočne igrače, a posebno Aarona Lennona, koji je u nekoliko navrata opasno zaprijetio ubačajima s desne strane. Luka je pretrčao ogromnu kilometražu i već uobičajeno bio najbolji pojedinac u dresu Spursa.

Vedran Ćorluka je pak bio siguran u svojim obrambenim zadacima, koji su se uglavnom svodili na zaustavljanje Nanija i Patricea Evre, a svoj doprinos davao je i igri prema naprijed, uključivanjem u napadačke pokušaje Spursa. Prilikom izvođenja jedanaesteraca jedini je pokazao sigurnost i svladao Bena Fostera.

Inicijativa je tijekom slabog prvog poluvremena bila na strani Manchester Uniteda, ali je Tottenham discipliniranom igrom praktički zatvorio sve prilaze svojim vratima i limitirao engleskog prvaka na pokušaje izvan 16 metara. Svoje su udarce tako okušali Nani, Cristiano Ronaldo i Rio Ferdinand, ali prave opasnosti po vrata Spursa nije bilo.

Učinkom u napadu nije se mogao pohvaliti ni Tottenham, čiji su pokušaji ubačaja u šesnaesterac često završavali neuspjehom. Od opasnijih situacija valja izdvojiti kombinacije Modrića s Lennonom, koji je u prvom dijelu stvorio dosta problema lijevoj strani Unitedove obrane.

Niti drugo poluvrijeme nije donijelo puno bolji nogomet, ali smo svejedno vidjeli po jednu stopostotnu priliku s obje strane. Prvo je Tottenham zaprijetio preko Aarona Lennona, koji je iz potpuno otvorene pozicije pucao ravno u vratara Bena Fostera, a samo nekoliko sekundi prije kraja regularnog tijeka Cristiano Ronaldo je mogao riješiti utakmicu, ali je njegov udarac zaustavila vratnica.

Utakmica je ušla u produžetke u kojima su obje momčadi shrvane umorom pokazale vrlo malo nogometa, ali i u takvoj situaciji Spursi su mogli do pobjede nakon udaraca Modrića, a odmah potom i Darrena Benta. Kako je i nakon 120 minuta rezultat glasio 0:0, pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Igrači Manchester Uniteda pokazali su prisebnost i redom su mrežu Gomesa pogađali Ryan Giggs, Carlos Tevez, Cristiano Ronaldo i Anderson, dok je već prvi udarac Spursa, onaj Jamieja O'Hare obranio Ben Foster, dok je David Bentley u trećoj seriji promašio čitava vrata. Jedini sigurni izvođač bio je upravo Vedran Ćorluka.