Feyenoord zaustavio AZ

Vedran Babić • nedjelja, 22.03.2009.

U najiščekivanijoj utakmici 28. kola Eredivisie AZ je na svom travnjaku odigrao tek 0:0 s Feyenoordom te je na taj način omogućio Twenteu, koji je pobijedio, da smanji razliku na devet bodova. Ajax je uvjerljivo slavio u Bredi i ostao u konkurenciji za drugo mjesto...

AZ je završio i 26. uzastopnu utakmicu u prvenstvu bez poraza, no teško da će njegovi navijači biti u potpunosti zadovoljni ishodom dvoboja protiv Feyenoorda. Iako je njihov klub i dalje u velikoj prednosti ispred Twentea, očekivao se novi trijumf protiv ipak sve boljeg Feyenoorda.

Gosti su u Alkmaar stigli na krilima tri pobjede u posljednje četiri utakmice, pa su se današnjim bodom protiv lidera dodatno učvrstili u sredini ljestvice. Do kraja prvenstva je još šest utakmica, a momčad iz Rotterdama za devetoplasiranim NEC-om, tj. posljednjim mjestom za playoff Kupa Uefe, zaostaje samo dva boda.

Premda je od 12. minute igrao s igračem više (isključenje Granqvista), Twente je samo s 2:1 nadvisio Groningen, priuštivši svojim navijačima strepnju u posljednjim minutama. Naime, domaćin je otišao na 2:0 pogocima Eljera Elije i Petera Wisgerhofa, da bi Groningen postigao počasni pogodak u 88. minuti (Berg) i unio malo nemira u redove Twentea, koji sada iza sebe ima već 18 utakmica bez poraza.

Vodeći AZ bježi mu devet bodova, a trećeplasirani Ajax zaostaje tri boda. S obzirom da bi pitanje prvaka trebalo biti riješeno kroz idućih nekoliko kola, očekuje nas velika borba za drugo mjesto, vrlo vjerojatno između samo Twentea i Ajaxa, jer je Heerenveen u petak kiksao pa sada ima sedam, odnosno pet bodova manje od navedenog dvojca.

Upravo se Ajax s 3:0 "prošetao" Bredom i upisao petu pobjedu u zadnjih šest utakmica. Strijelci su bili Vermaelen (35.), Van der Wiel (64.) i Suarez (86.), a Dario Cvitanić cijeli je susret odgledao s klupe.

U ostalim susretima Roda je s 2:0 protiv Den Haaga osvojila važne bodove u borbi za ostanak, dok je posljednjeplasirani Volendam odigrao remi bez pogodaka s Utrechtom.