1. Hrvatska nogometna liga, 23. kolo, 22.03.2009, 15:30 h, Maksimir, Zagreb, gledatelja: 7.000
Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Josip Havaić (Koprivnica), Siniša Premužaj (Varaždin)

Osijek šokirao Maksimir

Tomislav Pacak, Vedran Attias • nedjelja, 22.03.2009.

Dinamovi snovi o naslovu prvaka doživjeli su ozbiljan udarac na početku trećeg dijela prvenstva - nogometaši Osijeka sasvim zasluženo uzeli su bod blijedom Dinamu i tako zakomplicirali Plavima put prema obrani naslova...

Ivica Lončarević
70'
Tomislav Steinbrückner

Osijek je na Maksimiru zaslužio konačnih 0:0 jer je odigrao borbenu, pametnu, agresivnu i jednostavno dobru utakmicu. Dinamo je, pak, također zaslužio tu nulu, ali iz drugih razloga - jer je odigrao slabo, neinventivno, s nedovoljno pravih akcija i stvorenih šansi. Krunoslav Jurčić nije dugo bio "Mister 100%"; sada ostaje za vidjeti kako će novi trener reagirati nakon prvog neuspjeha.

Prvi dio donio je uspavanku koja je sigurno mnoge od 6-7 tisuća gledatelja natjerala da se zapitaju nisu li mogli i ljepše provesti lijepo nedjeljno poslijepodne. Vidjeli smo tek jednu ozbiljnu šansu, i to pred Dinamovim golom - vrlo raspoloženi Karlo Primorac, kojeg smo rijetko viđali u boljem izdanju, dobro je primio Barišićevu loptu, okrenuo se i pogodio vratnicu.

Jurčićeva momčad nije igrala dobro, malo je toga funkcioniralo kako je trener zamislio. Sivonjić i Mandžukić nisu bili raspoloženi kao protiv Šibenika, a zasluge sigurno pripadaju i gostima koji su očito dobro snimili Dinamo u onom nedavnom osječkom susretu te su se sada postavili puno bolje, zatvorivši sve prilaze svom golu. Dinamo je zabilježio tek neprecizan pokušaj Etta u 36. minuti, te Sivonjićev vapaj za jedanaestercem na isteku prvog dijela.

Koliko su nam ostali dužni nogometaši Osijeka i posebno Dinama u prvom dijelu, nadoknadili su u drugom, barem što se prilika tiče. Opet su Osječani prvi zaprijetili, Primorac je s 25 metara gađao u Butinu. Dugo će za 52. minutom žaliti Srđan Vidaković - prekrasno se oslobodio Igora Bišćana, ušao neometan u šesnaesterac i silovito raspalio, ali lopta je otišla malo iznad grede.

Dinamo se probudio tek ulaskom Pedra Moralesa umjesto ovoga puta nezamjetnog Ivana Tomečaka. U 58. minuti Čileanac je ostao sam na pet metara, ali odlično mu udarac skida Skender.

To je pokrenulo seriju šansi - u kontri Primorac izvrsno štopa loptu i još bolje puca, ali i to odlazi pored gola. Uslijedio je udarac Calella s desetak metara (preko gola), pa je Skender s glave skinuo loptu Bišćanu, a potom Vidaković izlazi sam pred Butinu, ali mu lopta ipak malo bježi pa ne uspijeva uputiti dobar udarac.

Raspoloženi Morales dva se puta našao u izglednoj šansi za pogodak, ali oba puta pucao je pored desne vratnice. Rastao je polako pritisak Dinama, ali Osijek se zaista dobro branio, i to agresivno. Nisu gosti samo "parkirali autobus" pred šesnaesterac, već su u kontre kretali s dosta igrača, ne dopustivši Dinamu da stvori kontinuirani pritisak pred Skenderom.

Osjećao se sve veći pritisak na igračima i klupi Dinama, Jurčić je u igru poslao i Tadića i Hrgovića, ali napretka u igri nije bilo. Najbolje Dinamove šanse bile su iz tri prekida - Moralesov prvi pokušaj otišao je iznad gola, kao kasnije i Ibanezov, da bi najbolji "slobodnjak" izveo opet Čileanac, no ovoga puta Skender je bio spreman.

Dinamo je pokušao doći do nekog stihijskog pritiska, Osječani su sve više odugovlačili i "kupovali" vrijeme, ponekada i malo nekorektno, no Dinamo si je ipak sam kriv što nije znao doći do pogotka. Kada su Modri i riješili Skendera, u 90. minuti na crti se našao Vida i spasio siguran pogodak.

Dinamo ni u pet minuta sudačke nadoknade nije uspio pronaći rješenje, pa je upisao iznimno razočaravajućih 0:0 na početku zadnjeg dijela natjecanja. Ovi bi izgubljeni bodovi mogli biti iznimno skupi, a Jurčićev Dinamo je nakon nekoliko koraka naprijed napravio jedan veliki unatrag...