Vodeni sportovi

Volarević i Milaković ispali iz lige

Matej Milanović • subota, 28.03.2009.

Zadnje kolo regularne sezone talijanskog vaterpolskog prvenstva definiralo je parove četvrtfinala playoffa, a uzbudljivom smo završnicom doznali i da će Catania dogodine igrati u drugom razredu talijanskog vaterpola...

Najvažniji događaj 22. kola talijanskog prvenstva u vaterpolu bila je borba za opstanak u koju su bile umiješane tri momčadi. Bogliasco i Latina ovisili su sami o sebi, a Cataniji je trebalo da netko od njih dvoje kiksa kako bi ostali među prvoligašima.

Bogliasco je igrao doma s nemotiviranim Nervijem, koji je bio siguran u šestu poziciju, bez obzira na današnji rezultat. Domaći su utakmicu prelomili krajem druge i početkom treće četvrtine, kada rade seriju od 4:0 i preokreću rezultat na 7:3.

Do kraja nije bilo većih uzbuđenja i domaći su slavili 11:8, osiguravši opstanak. Za Bogliasco je šest golova zabio Arnaldo Deserti, a u redovima Nervija čak su četvorica igrača zabila po dva gola.

Catania je na papiru imala najlakši posao, budući da su igrali sa već otpalom Civitavecchijom. Domaćin je krenuo pomalo nervozno i rano gubio 2:0, no do kraja prve četvrtine vodi 4:3. U drugoj četvrtini zabijeno je gotovo nevjerojatnih 14 golova.

12. Civitavecchia 22 0 2 20 2

Catania je u toj četvrtini napravila seriju od pet uzastopnih golova, koliko je i iznosila razlika na poluvremenu, 13:8. Do kraja gosti smanjuju na konačnih 17:14, no pobjeda Catanije nije dolazila u pitanje. Za domaće, na čijem je golu bio Goran Volarević, četiri gola zabio je Mario Giacoppo, a naš Ivan Milaković realizirao je dva zgoditka. Goste su predvodili Emiliano Coleine i Mislav Tomašić s tri gola.

U Latini je domaćin tražio povijesni opstanak. Momčad koju su svi smatrali već otpalom dva kola prije kraja, prvo je u predzadnjem kolu dobila Nervija, a danas su trebali na svom bazenu svladati Florentiju koja je bila u borbi za sedmu poziciju.

Nakon minute i pol drugog poluvremena kapetan Latine, Riječanin David Burburan, zabija s penala za 4:2 i prvu prednost od dva pogotka. U prvoj minuti treće četvrtine domaći odlaze na tri razlike, 6:3, pogotkom Viktora Jelenića.

Susret je izgledao riješen, no u svega tri minute gosti zabijaju tri zgoditka te izjednačuju na 6:6. U tim je trenucima Catania ostajala prvoligaš, a Latina je bila osuđena na ispadanje.

No, kao što je Burburan i najavio pred dvoboj, domaći su ostavili dušu u bazenu i nakon pogotka Alda Ercolana krajem treće četvrtine, Burburan realizira još jedan penal za 8:6 svega dvije minute do kraja utakmice. Florentia je zabila još jedan gol, no tada je falilo još samo 15 sekundi.

Četvrtfinale

Pro Recco - Florentia
Posillipo - Lazio
Savona - Nervi
Brixia Leonessa - Sori

David Burburan je tako aktivno predvodio svoju momčad u odlučujućoj utakmici za opstanak, sa dva pogotka, koliko su zabili i Ercolano i Risto Maljković. Emilio Tullio igrao je, ali bez napadačkog učinka. Kod gostiju svih sedam golova zabili su različiti igrači, a jednog je realizirao i Ratko Štritof.

Od ostalih susreta, tek napomena da je Posilippo prešao Savonu na drugom mjestu, a Goran Fiorentini, rođeni Splićanin koji nastupa za Italiju, realizirao je četiri pogotka u porazu svoje Savone protiv Pro Recca.

Serie A1, 22. kolo

Bogliasco - Nervi 11:9, Catania - Civitavecchia 17:14, Latina - Florentia 8:7, Lazio - Brixia Leonessa 7:16, Posillipo - Sori 9:5, Savona - Pro Recco 11:14

Četvrtfinale se igra na dvije dobivene utakmice, a prvi dvoboji na rasporedu su 4. travnja.