Portugal korak unazad

Vid Horvat • nedjelja, 29.03.2009.

Portugalci su ostali isfrustrirani nakon još jednog remija kod kuće, ovog puta protiv oslabljenih Šveđana kojima nije igrao Ibrahimović. Pogreške favorita skupine 1 iskoristili su Danci i Mađari koji su gostujućim pobjedama nastavili borbu za prvo mjesto u grupi koje vodi direktno u Južnu Afriku...

U teškoj utakmici koju je Portugal morao dobiti bodovi su podijeljeni. Domaćini su dominirali tokom prvog dijela, a najveću priliku su propustili u 24. minuti kada je Duda probio po lijevoj strani i pogodio vratnicu. U 43. minuti Simao je odličnim volejom zaprijetio vratima Andreasa Isakssona.

U drugom poluvremenu Danny je predvodio izabranike Carlosa Queiroza u promašajima, pogotovo nakon fantastičnog dodavanja Tiaga. U 63. minuti u igru je ušao oporavljeni Deco i imao je dvije izgledne prilike za zgoditak, prvo mu je švedski golman obranio, a potom je lopta "prohujala" pored gola. Nisu pomogle niti majstorije Cristiana Ronalda, koji je u nekoliko navrata zaprijetio Isakssonu.

Skandinavcima neriješeno puno više odgovara od Portugala, ali su oboje ovime smanjili svoje šanse za odlazak na Svjetsko prvenstvo sljedeće godine.

U susretu između Malte i Danske na stadionu Ta`Qali sve dvojbe su riješene u prvom poluvremenu. Soren Larsen je s dva rana pogotka riješio pitanje pobjednika. Danci su otvorili pokušajem Nicklasa Bendtnera, a nedugo zatim se izrodila prilika gdje je Rommedahl vješto asistirao napadaču Toulousea Larsenu, koji je izbjegao offside zamku i zabio za 1:0 u 12. minuti utakmice.

Ovaj se 27-godišnjak nekoliko minuta poslije i drugi put upisao u strijelce svojim desetim reprezentativnim golom i to na izvrsno proigravanje kapetana Martina Jorgensena. Igrači Martina Olsena nastavili su dominirati terenom i stvarati prilike. U nastavku je razina igre pala, a zamjena Morten Nordstrand postavio je konačan rezultat u 89. minuti utakmice.

Pobjedom od 3:0 Danska je zadržala diobu prvog mjesta s Mađarskom nakon 5. kola skupine 1 i u srijedu na domaćem terenu dočekuje Albaniju te se nada nastavku pobjeda u borbi za odlazak u Južnu Afriku.

U još jednoj neizvjesnoj utakmici večeras pogodak Sandora Torghellea bio je dovoljan za pobjedu nad Albanijom i učvršćivanje drugog mjesta u skupini. U čvrstom susretu jedini gol na utakmici je pao u 38. minuti. Obje momčadi je igrala samo pobjeda u nadi da sačuvaju svoje šanse za Svjetsko prvenstvo.

Prvu šansu je imao Hamdi Salihi, ali je pucao daleko od mađarskog golmana Babosa. Mađarska je igrala na brze kontre i sedam minuta prije odmora došla do vodstva nakon pogreške braniča Dallkua. Tokom drugog poluvremena nije dosuđen jedanaesterac na Torghelleu.

Albanci su pokušavali do kraja utakmice, ali prilike Gilmana Like i ostalih su završavale daleko od protivničkih vratiju. Sada momčad Erwina Koemana ima jednak broj bodova kao Danska, no zbog lošije gol razlike nalaze se na drugom mjestu 1. kvalifikacijske skupine. Sljedeću utakmicu Mađari igraju kod kuće protiv Malte.