SP 2010., Kvalifikacije, Skupina 6, 01.04.2009, 20:30 h, Andora la Vella, stadion Comunal, gledatelja: 1.000
Suci: Leontios Trattou, Papapanayiotou, Trifonos (svi Cipar)

Andora odrađena s minimalnim naporom

Bernard Jurišić, Marin Vuković • srijeda, 01.04.2009.

Hrvatska nogometna reprezentacija uspješno je odradila gostovanje u Andori i s pola gasa arhivirala unaprijed ubilježena tri boda. Naš napadački tandem Klasnić - Eduardo probušio je Andorce u ranoj fazi utakmice, pa je ostatak bio samo puko odrađivanje i čekanje kraja...

Josep Gomes Moreira
79'
18
Sergio Moreno
88'
15
Victor Rodriguez
90'+2'
Slaven Bilić

Tri andorska boda spremljena su u trezor, a momčad Slavena Bilića od sutra se okreće lipnju i Ukrajini. Ni u šestom ogledu Andora Hrvatskoj nije uspjela zabiti gol, a ukupna razlika u našim međusobnim sastancima popela se na 24:0 za Hrvatsku.

500 navijača i nekoliko idiota

Kao ni nigdje na kugli zemaljskoj, ni u Andori hrvatska nogometna reprezentacija nije bila bez navijačke podrške. Oko 500 navijača bodrilo je Hrvatsku i bili uobičajeno raspjevani i dobro raspoloženi. Nažalost, među njima je bila i standardna grupica idiota koja je dvaput prekidala utakmicu zbog bacanja baklji u teren. Kuriozitet je da uopće nisu bili na stadionu, nego su svoj manjak inteligencije i ljubavi prema hrvatskoj reprezentaciji iskazivali ubacivanjem baklji preko ograde stadiona na travnjak. Kao i obično - više će se pričati (i plaćati) o toj grupici idiota, nego o nekoliko stotina raspjevanih, i dobro raspoloženih, pravih hrvatskih navijača...

Otvaranje utakmice bilo je baš kako se i tražilo. Agresivno i okomito, tražeći što brži pogodak i što ranije rješenje utakmice, žestoko su nasrnuli hrvatski reprezentativci prema vratima domaćina. U 7. minuti Srna je poslao dobru loptu prema tandemu naših napadača, no obojica su za djelić sekunde zakasnila.

Kapetan Srna se okušao i u 10. minuti, volejem na ubačaj Rakitića na desnoj strani kaznenog prostora, no nije bio precizan. Posljednju "probnu" prigodu prije vodećeg pogotka imao je Eduardo u 14. minuti, kad nije pogodio glavom sa samo tri metra udaljenosti. Domaći vratar Koldo odlično je reagirao na crti.

Minutu kasnije stiglo je vodstvo. Rakitić i Klasnić odigrali su fino proigravanje kroz sredinu, Klasnić se okomito sjurio u kazneni prostor i pogodio donji lijevi kut andorskih vrata za 0:1. Pogodak u pravo vrijeme da se utakmica kanalizira u mirne vode.

Naši kao da su tim pogotkom riješili sve današnje brige, jer su ostali dio utakmice uglavnom proveli nezainteresirano, zabijajući se u blok od 10 obrambenih igrača Andore. Nije naše zanimalo punjenje andorske mreže, jedino što su željeli s ovog gostovanja je ubilježiti tri boda i vratiti se natrag u svoje klubove.

Kad je u 35. minuti stigao drugi pogodak, naši su ionako smanjeni broj okretaja sveli isključivo na minimum. Klasnić je tada nakon gola ubilježio i asistenciju. Iz okreta je ubacio loptu s ruba kaznenog prostora na drugu vratnicu, gdje ju je dočekao Eduardo i spremio u mrežu za 0:2.

Drugo poluvrijeme je nešto najlošije što smo gledali u 19 godina novije povijesti hrvatske nogometne reprezentacije. Kad u nekom izvještaju pročitate da se "ništa nije imalo za vidjeti", onda uglavnom mislite da novinari pretjeruju. Ovog puta doista u drugih 45 minuta ni jedna jedina situacija nije zaslužila bilježenje.

Naši igrači čekali su kraj, Andorci još i više, ni jedan jedini udarac nije otišao prema vratima Kolda. O Pletikosi da i ne govorimo. Tek se može spomenuti da su ušli Pokrivač, Vukojević i Kalinić, a izašli Jurić, Čale i Klasnić.

Hrvatska je uzela ono po što je došla, a sve ono što se danas događalo u Andora la Velli zaboravljeno je u drugoj sekundi nakon završnog sučevog zvižduka.