1. Hrvatska nogometna liga, 24. kolo, 05.04.2009, 20:15 h, Vinkovci, gledatelja: 6.000

Ante Jukić • nedjelja, 05.04.2009.

Kakvu su utakmicu odigrali Cibalia i Dinamo u 24. kolu HNL-a! Vinkovčani su sve do 74. minute vodili s 2:0, a onda su gosti, u rijetko viđenom trileru, uspjeli okrenuti rezultat i slaviti s konačnih 4:3. Pobjednički gol za goste postigao je Sivonjić u 88. minuti...

Ivan Babić
64'
6
Elvis Mešić
80'
14
Mario Andričević
85'
Krunoslav Jurčić

Iako se u vinkovačkom prvoligašu očekivao jednak posjet onome od prije tri tjedna, kad je na istom mjestu gostovao Hajduk, stadion uz Bosut ovog puta nije bio ispunjen do posljednjeg mjesta. Prekrasna proljetna noć na tribine je izmamila oko šest tisuća gledatelja koji su svjedočili jednoj od najspektakularnijih utakmica u povijesti HNL-a. Dinamo je na kraju slavio rezultatom 4:3, a o tih 90 vinkovačkih minuta pričat će se još dugo.

Zadovoljstvo Modrih nakon posrtaja Hajduka u Osijeku dodatno je moglo nabujati već u 40. sekundi vinkovačkog dvoboja. Ilija Sivonjić iskoristio je neopreznost domaće obrane, uspio s loptom zaobići i istrčalog Burcsu, no otišao je malo previše u stranu, tako da nije mogao pogoditi prazna vrata nebesko-plavih. Dvije minute kasnije Cibalia uzvraća opasnim napadom po lijevoj strani i centaršutom Čuljka, kojeg je pravovremenom reakcijom "očistio" Kovač.

Sljedeću zanimljivu situaciju bilježimo u 19. minuti, a glavni akter ponovno je agilni Sivonjić. Hitronogi napadač Modrih sjurio se s lijeve strane u šesnaesterca domaćina, da bi se onda, umjesto udarca na gol, odlučio na pokušaj proigravanja Tadića, što se pokazalo kao loš odabir. Đakovčanin u redovima Zagrepčana tada nije stigao do lopte, ali je zato pet minuta kasnije mogao i bolje reagirati na prizemno ubacivanje Badelja.

Prilika Tadića bila je nagovještaj teškog razdoblja za Cibaliju. U sljedećih nekoliko minuta pogodak gostiju "visio je u zraku" i samo nedorečenost i neodlučnost Dinamovih igrača sačuvala je igrače Stanka Mršića od rezultatskog minusa.

Nakon što su preživjeli početni nalet gostiju, nebesko-plavi su uspjeli pohvatati konce igre i otupiti oštricu napada Modrih, ali su, s druge strane, bili potpuno bezopasni pred vratima Butine. Osim već spomenutog ubačaja Čuljka sa samog početka utakmice te još pokojeg ubacivanja u šesnaesterac, Vinkovčani u napadačkom segmentu igre nisu pokazali gotovo ništa, tako da su mogli biti i više nego zadovoljni s tih 0:0 poslije prvih 45 minuta utakmice.

I onda, kako to u sportu često biva, domaćini su iz prve prave situacije došli do vodstva. Ibanez je u 48. minuti napravio dvije pogreške - prvo je neoprezno dopustio Pavličićev ulazak u šesnaesterac, a potom je domaćeg igrača sapleo s leđa i osigurao jedanaesterac domaćinima. Siguran egzekutor najstrože kazne bio je Željko Malčić, za 1:0 Cibalije i erupciju oduševljenja većine okupljenih navijača.

Još se proslava vodećeg gola nebesko-plavih nije ni stišala, a već stiže novo uzbuđenje. Nakon jedne gužve u kaznenom prostoru Cibalije sudac Marić je dosudio penal za Dinamo i izazvao buru negodovanja domaćih navijača, da bi onda, u konzultaciji s pomoćnikom Havajićem, izvukao slobodan udarac izvan kaznenog prostora i razbjesnio goste.

Dotad ne pretjerano burna utakmica odjednom je postala vatrena. Nervoza kod Zagrepčana postaje sve očitija, a dodatno ju je "nahranio" fenomenalni Burcsa, obranivši zicer Slepički u 59. minuti. Češki napadač u igru je, inače, ušao samo tri minute ranije umjesto Etta.

Pouzdanog vratara nebesko-plavih u 69. minuti nije uspio nadmudriti ni Morales, čiji je slobodan udarac s 20-ak metara vrlo brzo pao u zaborav. Samo dvije minute kasnije loptu je na drugoj strani uzeo Pavličić i gosti iz Zagreba iz prve su se ruke mogli uvjeriti kako su se u Vinkovcima osjećali njihovi splitski rivali tri tjedna ranije. Još jedan genijalni slobodnjak Pavličića i Dinamo dolazi u tešku situaciju, Cibalia vodi 2:0.

Krunoslav Jurčić u 74. minuti radi zadnju izmjenu, u igru ulazi Tomečak i već u prvom kontaktu s loptom postiže gol i ponovno vraća goste u igru. No, ako je to bila priča za naslov, što reći za situaciju iz 79. minute? Sivonjić prolazi po desnoj strani i ubacuje loptu u peterac Cibalije, a Tomečak iz drugog dodira s loptom zabija svoj drugi pogodak i utakmica je ponovno na početku.

Pravi "blitz-krieg" Modrih vrhunac je dostigao u 81. minuti, kada Tomečak asistira Sivonjiću za 3:2 vodstvo Dinama. U tim trenucima nitko nije vjerovao da Cibalia može smoći snage za povratak, ali uspjela je - u 84. minuti Lukačević pogađa za 3:3 i sada više nitko na stadionu ne može vjerovati da se ovo događa.

Možda je neodlučeni rezultat bio i najrealniji ishod ove utakmice, ali da Modri u nedjelju ipak preuzmu vrh pobrinuo se Sivonjić pogotkom za 4:3 u 88. minuti.