Real Madrid drži korak, Bilić strijelac

Zoran Zdelar, Antonija Pavlić • nedjelja, 12.04.2009.

Španjolci danas odigravaju većinu svojih prvenstvenih utakmica 30. kola Primere. Dok je Barcelona još jučer uspješno obavila svoj zadatak, na Uskrs svoje navijače nije razočarao ni drugi najveći španjolski prvoligaš. Real Madrid pred svojom je publikom bez većih problema uspio slaviti u dvoboju s Valladolidom...

Real je slavio zahvaljujući golovima u završnicama poluvremena, a u vodstvo su stigli minutu prije kraja prvog dijela utakmice kada je Santiago Bernabeu golom razveselio Raul. Pljesak je tom prilikom zaslužio i Argentinac Gonzalo Higuain nakon što je loptu prebacio Raulu između dva protivnička braniča.

Valladolid je imao nekoliko solidnih prilika za izjednačenje, ali Realova vratara ipak nisu uspjeli svladati, dok je u 82. minuti pobjedu potvrdio Arjen Robben nakon što je zahvaljujući proigravanju Gutija uspio naciljati donji desni kut.

Jose Maria Nogues uspješno je krenuo u Real Betisu nakon što je trenersku klupu preuzeo od Pacoa Chaparroa. No, prilikom gostovanja kod Racing Santandera ipak nije bilo nimalo lagano. Santander je poveo nakon samo pet minuta igre zahvaljujući Luccinu, ali nakon toga Betis preokreće golovima Edua i Emanea.

U 32. minuti domaćine u igru vraća Nikola Žigić pogotkom za 2:2, ali u 53. minuti Emana svojim drugim pogotkom danas donosi Betisu iznimno bitna tri boda.

Ritam toplo - hladno, pobjeda - neriješeno, koju većim dijelom sezone prezentira Mallorca, nastavio se, pak, i u ovome, uskršnjem kolu. Kao fantastična žrtva za pobjedu pravovremeno se ukazala Almeria, protiv koje su nogometaši Mallorce imali i dodatan motiv vraćanja duga za 2:1 poraz u prvom dijelu sezone.

Na prvi se pogodak čekalo ipak sve do 60. minute kada je Cleber Santana doveo svoju momčad u vodstvo lijepim udarcem s ruba kaznenog prostora. Konačan pečat na 2:0 pobjedu utisnuo je u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Castro, nakon što je suparnički igrač, Pellerano, pet minuta ranije zaradio izravni crveni karton.

Jedini neriješeni rezultat dana iskreirali su Numancia i Espanyol, dva kluba koja drže začelje ljestvice. Premda je domaćin bio nešto bolji i imao nekoliko izglednih prilika, Espanyol se ipak uspio obraniti i izvojevati bod, koji im, istina za volju, i ne donosi puno budući da i dalje "čvrsto" drže posljednje mjesto prvenstvene ljestvice.

Još jedan susret koji nije ponudio preveliko iznenađenje onaj je Osasune i Athletic Bilbaa koji je 11-plasirana momčad ljestvice teško, ali zasluženo dobila rezultatom 2:1. Domaćine je u vodstvo doveo u 21. minuti Masoud, da bi nakon lijepe kombinacije gostujuće momčadi rezultat poravnao Aitor Ocio.

Isti je igrač početkom drugog poluvremena, ipak, napravio prvoklasnu glupost i svoju momčad u važnom trenutku bespotrebno ostavio s igračem manje zaradivši drugi žuti karton. Višak igrača na terenu do kraja se susreta itekako osjetio, te je tako terensku nadmoć Osasuna uspjela kapitalizirati deset minuta prije kraja devedesete zaslugom Sergia.

Najzanimljiviji, pored ogleda Real Madrida i Valladolida, ali i najefikasniji, bili su pak Sporting Gijon Mate Bilića i Valencija, koja je u triler utakmici u Gijonu uspjela izvući sva tri boda unatoč novom pogotku i odličnoj igri hrvatskog napadača Mate Bilića.

Prvo je vodstvo pripalo Šišmišima, koje je u 18. minuti u vodstvo doveo David Silva. Deset minuta prije završetka prvog poluvremena, kada se igra pomalo razvodnila i igrači već očekivali odmor, iz kaznenog je udarca 1:1 postavio David Barral i tako svojoj momčadi ponudio nadu da na krilima publike u drugom dijelu može do preokreta.

Sve nade o možebitnim bodovima, činilo se, odnio je ipak u 55. minuti drugi David, Villa, da bi tu na scenu stupio Mate Bilić te novim pogotkom potvrdio sjajnu formu i pozvao svog imenjaka na kormilu reprezentacije da ozbiljno skrene pogled na njegove prezentacije. Dvije minute prije kraja, dva je boda ipak "ukrao" domaćim nogometašima Mata te ih tako ostavio na rubu zone ispadanja iz lige u koju su tek ušli.

Trećeplasirani klub prvenstva, Sevilla, puno se teže nego što se očekivalo, pak, provela na svom stadionu protiv Getafea, koji se tako malo izvukao od plesanja po rubu o(p)stanka u Prvoj španjolskoj nogometnoj ligi. Jedini pogodak na susretu, no pogodak dovoljan za osvajanje maksimalnog broja bodova, postigao je šest minuta prije kraja Gavilán, nakon što je osobno ukrao loptu na 40-ak metara, sjurio se lijevom stranom Sevilline obrane i sa oko pet metara loptu u mrežu poslao kroz noge nesretnom vrataru domaćina.

U posljednjem je susretu 30. kola madridski Atletico šesto mjesto na prvenstvenoj ljestvici i ujedno jedino preostalo koje vodi u Kup Uefa, očuvao gostujućom 2:1 pobjedom kod Deportiva La Corune, nikad ugodnog gostovanja za nijednu nogometnu družinu na svijetu.

Trenutno osmoplasirani klub Primere, s ozbiljnim tendencijama napadu na mjesto u Europu, večeras je na svom stadionu propustio odličnu priliku dostići, a možda čak i zauzeti mjesto putnika u elitu, budući da je pogodak spasa i smanjenje Atleticovog vodstva koje su mu donijeli Agüero i Simao, stigao puno prekasno. Utješni pogodak za momčad iz La Corune postigao je, naime, samo tri minute prije kraja Bodipo.