Zimski sportovi

Japanci ispali iz utrke za prolaz

Goran Markuš • srijeda, 15.04.2009.

Velik posao sinoć su odradili Kazahstanci koji su se slavljem protiv Japanaca očekivano, uz Slovence, izdvojili na samom vrhu skupine A. Ipak, slavlje Kazahstanaca ne može se niti usporediti sa slavljem domaćih Litavaca koji su sigurnom pobjedom protiv Australije stigli na mali korak do osiguranja ostanka u diviziji 1...

Odmah po izlasku na led reprezentacija Kazahstana preuzima kontrolu nad pakom i dominira igrom, no Japanci ih drže u neizvjesnosti sve do same završnice prve trećine kada Alexander Shin neuspješno pokušava poslati pak između nogu Masahite Harune, no na pravom mjestu se našao Alexei Vorontsov koji postiže gol za prvo vodstvo Kazahstana.

Ipak, Japanci u drugu trećinu ulaze puno ofenzivnije i nakon svega šest minuta uspijevaju izboriti dva isključenja protivničkih igrača što sjajno iskorištava Takeshi Saito koji izjednačuje rezultat. Nažalost po reprezentaciju Japana samo tri minute kasnije odbijeni pak Romana Savchenka dolazi do palice Andreija Gavrilina koji donosi novo vodstvo Kazahstanu.

Vezane vijesti

Iako su u još dva navrata Japanci imali dva igrača više izostao je poneki konkretniji potez što tri minute prije kraja susreta kažnjava Yevgeni Rymarev za konačnih, ipak prilično očekivanih, 3:1 Kazahstanaca.

Usprkos činjenici da su već igrali protiv Slovenca i Japanaca upravo je domaća Litva nanijela najteži poraz debitantima u diviziji 1, reprezentaciji Australije. Samo četiri minute bilo je potrebno da se načne gol Stuarta Denmana koji se "tresao" još četiri puta tijekom prve trećine.

Nešto čvršći pristup gostiju u drugoj trećini rezultira mirnoćom rezultata punih 11 minuta, no tada Sergej Ivanuskin povećava razliku na velikih +6. Malu neopreznost u obrani Litavaca ubrzo koristi Vladan Stransky koji postiže prvi gol za Australce, no svega šest minuta kasnije Donatas Kumeliauskas vraća Litvu na šest golova prednosti.

Sa dva nova zgoditka Litavci sjajno otvaraju posljednju trećinu i rješavaju apsolutno sve dvojbe oko pobjednika. Opuštanje protivnika tijekom posljednjih deset minuta hokejaši reprezentacije Australije uspijevaju iskoristiti i utrpavši dva nova zgoditka ponovno se vraćaju na više/manje prihvatljivih šest golova razlike.