Nepromišljenost Dicka Advocaata

Maja Giljanović • nedjelja, 19.04.2009.

Bod koji je Zenit hrvatskog reprezentativca Ivice Križanca osvojio u Moskvi u derbiju kola protiv Lokomotiva Tomislava Dujmovića najvjerojatnije neće odnijeti u Sankt Peterburg zbog nepromišljenog previda trenera Dicka Advocaata...

Sjajni je nizozemski trener, naime, na travnjak poslao jednog stranca više nego propozicije dozvoljavaju (šest inozemaca je u Rusiji maksimum) te bod koji je momčad Zenita zaslužila u odličnoj utakmici doveo u pitanje. Advocaat je preuzeo odgovornost za pogrešku, a Disciplinska će komisija svoju odluku o eventualnoj sankciji prvaka prije dvije godine donijeti za tjedan dana.

Utakmica je pred 17.000 navijača završila rezultatom 1:1 - Zenit je poveo golom baš stranca Korejca Kima u 58. minuti, a Lokomotiv je izjednačio u 71. (Rodolfo) - a gosti su propustili iskoristiti brojčanu prednost nakon što je 15-tak minuta prije kraja Crnogorac Marko Baša u funkciji posljednjeg čovjeka obrane u situaciji opasnoj po gol Lokomotiva srušio Pogrebnjaka.

Tomislav Dujmović je odigrao svih 90 minuta, Ivica Križanac njih 85 i obojica su se upisala u sučev notes kada su zbog oštrijih faulova 44. i 52. minuti zaradili žute kartone.

Rubin Stjepana Tomasa - bivši reprezentativac nije igrao u redovima prvaka - se prošetao pokraj Dinama (Šaronov, Dominguez, autogol Kombarova), Spartak Stipe Pletikose je pod vodstvom "vatrogasca" Valerija Karpina (Michaelu Laudrupu je odzvonilo nakon izlijetanja iz Kupa) slavio protiv Tereka, a Saturnu je od Blaža Sliškovića prozvani BiH reprezentativac Marko Topić donio bod na gostovanju protiv Spartak Nalčika.

Vrijedi istaknuti i hat-trick Srbina Miloša Krasića za pobjedu CSKA protiv Himkija Marka Šimića (bivši zagrebaš je odigrao zadnjih šest minuta) kojim su Moskovljani izbili na drugo mjesto iza Rubina, a ispred Krila Sovjetov (0:0 u Rostovu).

Rusija, 5. kolo
Amkar - Kuban 1:0, Lokomotiv - Zenit 1:1, Rubin - Dinamo 3:0, Himki - CSKA 0:3, Rostov - Krila Sovjetov 0:0, Spartak (M) - Terek 2:0, Saturn - Moskva 0:1, Tom - Spartak (N) 1:0