Marseille odgovorio izazovu

Maja Giljanović • nedjelja, 19.04.2009.

Bodove koje su i prije utakmice svi upisali ponekad je najteže osvojiti. Ovog puta potencijalnu klopku samodopadnosti su izbjegli favoriti i Marseille i PSG...

Marseille je nakon promašenog "malog milijuna" šansi protiv Šahtara Darija Srne na svom Velodromeu (2:1 ukupno 4:1 za Ukrajince) uspio izvući maksimum na gostovanju u Lorientu. Ali da su u prvih 45 minuta protiv momčadi koja je slavila usred Marseillea (3:2) dobrano zabrinuli vojsku svojih napadača, jesu.

Marseille je nakon prvog poluvremena protiv više-manje rasterećenog briga oko preživljavanja u Le Championnatu - Gourcuffovi su igrači šest bodova ispred Saint-Etiennea - gubio golom Gameira u 8. minuti, ali je zato u drugom pokazao zašto se ponosi najboljom gostujućom bilancom, zašto je od 8. veljače neporažen i zašto je na Yves Allainmat stigao s četiri pobjede zaredom.

Najbolji dokaz da im je Gerets u svlačionici servirao jezikovu juhu, siloviti su nasrtaji Olympiquea odmah od 46. minute - Cheyrou, Kone i Wiltord su prijetili, ali se Cappone koji je u 25. ušao umjesto ozlijeđenog Audarda iskazao sjajnim obranama. 30-godišnjak je obranio i šut Wiltorda u 59. minuti, ali se lopta odbila savršeno za Civellija koji ne časi časa i svojim trećim ovosezonskim golom izjednačava na 1:1.

Gol je u nastavku visio u zraku, a u mrežu Lorienta ga je 20 minuta kasnije utrpao Brandao. Wiltord je u 84. minuti trebao otkloniti eventualne nedoumice, ali je bivšeg reprezentativca zaustavila stativa. Otrcana "kad ne zabiješ-primiš" nije se obistinila - u četvrtoj minuti nadoknade četiri minute nakon što su se šakački obračunali Cana i Le Lan (obojica su zaradila raniji odlazak pod tuš) - Mandanda je, naime, udarac Saifija spasio na samoj gol-liniji.

Parižanima je, pak, na rasprodani (44.000) Park prinčeva stigao "fenjeraš" Le Havre i bod, a kamoli tri, predstavljali bi istinsku senzaciju. Od nje ni s jer su upozorenja Paula Le Guena čim su se pokisli vratili iz Kijeva (3:0 u uzvratu četvrtfinala Kupa UEFA protiv Dynama Gorana Sablića i Ognjena Vukojevića) pala na plodno tlo.

Majstorskim potezima Rothen u 41., Giuly u 55. i Hoarau u 90. minuti svom su PSG-u zaslužili tri boda kojima su se probili na četvrto mjesto pet bodova iza Marseillea, samo bod iza Lyona, a poravnati su s Bordeauxom.