Bordeaux 1:0 Lyon
Lyon

Žirondinci ozbiljniji takmac

Maja Giljanović • nedjelja, 19.04.2009.

Pobjedom u derbiju 32. kola Le Championnata na svom Chaban-Delmasu Bordeaux je prestigao Lyon na drugom mjestu i sedmerostrukog francuskog prvaka bacio na najniže grane u posljednjih sedam godina...

U utakmici za koju su ulaznice doslovce planule - 34.000 vrijednih papirića je u utorak rasprodana u 15-tak minuta - koju je još više zapaprio Marseille trijumfom u Lorientu (2:1) kojim je Lyonu pobjegao četiri, a Bordeauxu pet bodova, Bordeaux je potvrdio bolju formu.

U posljednjih pet kola Žirondinci su, naime, osvojili 12 bodova, a Lavovi samo sedam te su četiri puta zaredom pobijedili. Lyon je prošlo kolo osvojio samo bod (2:2) na svom Gerlandu protiv Monaca i prvi put nakon što su u 5. kolu izbili na prvo mjesto skliznuli su na drugo mjesto.

Tim više je Bordeaux bio favorit što na svom Chaban-Delmasu nisu izgubili još od 7. studenog 2007. - prije 29 utakmica baš protiv Lyona (3:1) - što je drugi najdulji niz Žirondinaca od perioda između 1983. i 1986. kad su ubilježili 57 utakmica pred svojim navijačima bez poraza.

Podatak, međutim, koji je pozivao na oprez je da je Bordeaux posljednji put protiv Lyona slavio još 1999. u godini u kojoj je u završnom finišu osvojio i naslov prvaka.

Nakon pet pobjeda i četiri remija u posljednjih devet gostovanja ovdje Lyon je iskazao posvemašnju jalovost. Praktički jedini put kad je Rame - jedini aktivni svjedok tih 1:0 (Diabate) prije 10 godina - trebao intervenirati bilo je u 76. minuti ispred Makouna.

U utakmici obilježenoj taktičkim nadmudrivanjem Blanca i Puela - pobijedio je bivši svjetski i europski prvak - odluka je pala u 43. minuti kad je Diarra iskoristio neodlučnost Crisa i Boumsonga te matirao Llorisa.

Prednost Bordeauxa je mogla biti i opipljivija, ali je Lloris u 25. odlično obranio udarac Gourcuffa, a u 81. minuti ga je spasila i prečka nakon projektila (glavom) Chamakha.

A kako se Benzema nijednom nije sastao s loptom, a i Juninho je bio samo statist, velika pobjeda Bordeauxa i još jedan poraz Lyona u top-utakmicama nakon što su izgubili i od PSG-a (1:0) i Lillea (2:0) i Rennesa (3:0) posve su logični.

Marseille je tako prvi, Žirondinci zaostaju dva na drugom, Lyon četiri na trećem i PSG pet na četvrtom mjestu te nas čeka izuzetno uzbudljiv finiš (šest kola) Le Championnata.