Leko ponovno strijelac

Maja Giljanović • subota, 18.04.2009.

Jerko Leko se i drugu utakmicu zaredom upisao među strijelce. 29-godišnjak je u 77. minuti realizirao jedanaesterac i Monacu trasirao put prema pobjedi...

Monaco u kojem je u prvoj 11-orici istrčao samo Jerko Leko - strijelac prošlo kolo u Lyonu (2:2) je u 20. minuti zaradio svoj deveti ovosezonski žuti (dvaput je i isključen, a i prije večerašnje opomene nakupio je žutih dovoljno da propusti sljedeće kolo u Le Mansu) - je na Louisu II ugostio Rennes. Treća najlošija obrana Le Championnata na svom terenu (primili su 20 golova) posljednje je tri utakmice ovdje protiv Rouge et Noira izgubila, ali večeras su u zadnjih manje od 15 minuta triput matirali Doucheza.

Lavinu je iz jedanaesterca koji je na Pinu skrivio Aubey i Rennes ostavio s devetoricom u polju zakotrljao u 77. minuti baš Leko, pet minuta poslije prednost je podebljao sam 22-godišnji Kolumbijac, Rennes je smanjio u 86. (Cheyrou), ali je pobjedu Monaca potvrdio svojim drugom večeras i šestim ovosezonskim golom Pino.

Drugi je ovo gol Leke u 2009. kojim je poduplao svoju godišnju kvotu u dresu Kneževa - od dolaska iz Kijeva 2007. je, naime, u 28 nastupa postigao jedan gol baš kao i 2008. u 29 utakmica, a sada čak dva u 20 utakmica. Nikola Pokrivač je, pak, u igri proveo posljednjih pet minuta.

Nantesu su u utakmici protiv Nice bodovi bili apsolutni"must". Kanarinci su posljednje tri utakmice izgubili, a nisu pobijedili nijednom zadnjih devet kola te su iz kola u kolo klizili.

Klizili su dok nisu skliznuli u zonu koja šest kola prije kraja nekadašnje osmerostruke prvake (posljednji put 2001. prije Lyonovog preuzimanja Le Championnata) nakon samo godinu dana vraća u provaliju Ligue 2.

Protiv Nice Elie Baupu na raspolaganju nije bio naš Ivan Klasnić - bivši se napadač Werdera na sudu spori s Nijemcima, a i ozlijeđen je (aduktor) - a Nantes je kako mu je i običaj zaigrao sa samo jednom špicom (Bagayoko). Kanarinci su odlučno otvorili utakmicu i u prvoj minuti propustili povesti kad je Capoueov udarac glavom zaustavila stativa Ospine.

Obrana Nice je u prvom dijelu prvog poluvremena svog vratara u tri-četiri navrata (primjerice Capoue još jednom ili Vainquer), a 20-godišnji je Kolumbijac poklekao u 18. minuti nakon udarca Kamerunca Bekamenge. Nice je u 56. minuti ostala s 10-oricom (Cid) i nije uputila nijedan iole ozbiljniji udarac kojim bi testirala neiskusnog Guy Rolland N'Dy Assembea (22-godišnji je Kamerunac uskočio drugi put ove sezone nakon prvoligaškog debija protiv Caena u veljači) zamalo da nije prešla ni centar, a Bagayoko je u 89, potvrdio pobjedu.

Prvi je ovo trijumf Nantesa još od 31. siječnja na gostovanju u Le Mansu (2:1) i vrijedan i više od puka tri boda budući su prestigli Caen kojeg je pobijedio Nancy. Gosti su vodili od prve minute (Hadjijev 10. ovosezonski gol), a Normandijci koji su prošli tjedan upisali prvu pobjedu nakon pet mjeseci (Le Havre) su u 45. izjednačili prvoligaškim prvijencem Yatabarea. Pritiskali su u drugom dijelu samo da bi im u 84. "zapaprio" Adjet.

U prvom poluvremenu tradicionalno ofenzivno neraspoloženi Francuzi dali su ukupno samo četiri gola - Grenoble je tako protiv Toulousea u 39. minuti u vodstvo iz jedanaesterca doveo Courtois. Prvi strijelac lige Andre-Pierre Gignac je bio potpuno odsječen te su Ljubičice praktički ispale iz borbe za najviši plasman.

Valenciennes je nakon što je u prošlom kolu izgubio prvi put nakon 13 utakmica zaredom (Nancy) ubilježio i drugi poraz i prvi na svom Nungesseru nakon četiri uzastopne pobjede u serije od osam zaredom bez poraza - bodovima se osladila momčad Le Mansa koja je Kambouareov tim slomila u drugom poluvremenu golovima Cerdana (48.) i Le Talleca (66.), a u gostima je slavio i Auxerre golom Kahlenberga u 86. minuti protiv Sochauxa.

Le Championnat, 32. kolo:
Grenoble - Toulouse 1:0, Monaco - Rennes 3:1, Nantes - Nice 1:0, Sochaux - Auxerre 0:1, Valenciennes - Le Mans 0:2, Caen - Nancy 1:2