Kriza trese Juventus, Milan drugi

Ivana Spahija • nedjelja, 26.04.2009.

Niti 33. kolo nije bilo sretno za nogometaše Juventusa, koji su razdoblje bez pobjede u domaćem prvenstvu produžili i na treći tjedan. Stara dama je na gostovanju kod Reggine uspjela izvući tek bod, i to nakon što se morala dva puta spašavati od vodstva domaćina. Milan je sigurnom pobjedom nad Palermom sam zasjeo na drugo mjesto, a ovo kolo bilo je nesretno i za Genou, koja se porazom od Bologne oprostila od četvrtog mjesta...

Dvama remijima u posljednja dva kola, onima s Chievom (3:3) i s Interom (1:1), nogometaši Juventusa pridodali su još jedan, ali remi koji ih je stajao gubitka drugog mjesta na ljestvici. Stara dama na gostovanju u Reggio Calabriji nije uspjela uzeti sva tri boda posljednjoj Reggini, koja je rezultatom 2:2 izvukla barem bod od dojučerašnje "prve pratilje" Intera. Ovaj remi ne ide na ruku nijednoj od dvije momčadi, Juventus je izgubio drugo mjesto, dok samo jedan bod neće biti ni od velike pomoći Reggini, koja nakon pobjeda ostalih fenjeraša i dalje drži samo dno ljestvice.

Domaćini su prilično razigrano ušli u susret i već u 15. minuti pokušajem Brienze zaprijetili vratima Juventusa, ali je lopta završila iznad gola. Dobru igru od samog početka Reggina je okrunila pogotkom u 28. minuti susreta kada je Barilla, nakon ubačaja Adeje s lijeve strane, pronašao put do mreže Buffona za veliku radost domaćih navijača i vodstvo Reggine od 1:0.

Vezane vijesti

Juventus je odgovorio na samom početku drugog dijela, točnije, u 47. minuti. Adeja je u prostoru Reggine napravio prekršaj nad Iaquintom, a sudac je bez puno razmišljanja pokazao na bijelu točku. Sigurnim udarcem iz najstrože kazne, ujedno i svojim okruglim 260. pogotkom, kapetan Alessandro Del Piero poravnao je rezultat na 1:1.

Niti izjednačenje nije mnogo utjecalo na domaćine, koji su i dalje tražili prilike za promjenu rezultata. Jednu od njih iskoristio je Hallfredsson u 69. minuti, i to "projektilom" s preko 25 metara udaljenosti, čime je Reggina ponovno povela. Radost domaćina nije trajala dugo, samo četiri minute kasnije Camoranesi je s desne strane dobro uposlio Zanettija, koji je pogodio mrežu Puggionija za konačnih 2:2 i raspodjelu bodova iz ovog dvoboja. Dario Knežević nije konkurirao za sastav Juventusa.

Milan je na San Siru uvjerljivom pobjedom nad Palermom s rezultatom 3:0 uzeo nova tri boda i ostao sam na drugom mjestu na ljestvici. Rossoneri besprijekorno odrađuju sam kraj sezone i gaze sve pred sobom, iako su im šanse za osvajanje Scudetta vjerojatno samo teoretske. Izabranici Carla Ancelottija na putu prema glavnom ovosezonskom cilju, plasmanu u Ligu prvaka, nisu imali problema protiv neraspoloženog Palerma, koji je, bez našeg Igora Budana, prilično lako pao na San Siru.

Sam početak bio je obećavajući za Milan, već u devetoj minuti dosuđena je najstroža kazna za crveno-crne zbog prekršaja Cassanija nad Ambrosinijem. Kao i nebrojeno puta do sada, Kaka je preciznim udarcem s bijele točke matirao Ameliju za vodstvo domaćina od 1:0. Deset minuta kasnije ponovno se tresla mreža gostiju sa Sicilije, Inzaghi je nakon asistencije Ambrosinija glavom pronašao put do gola Palerma za veliku prednost Milana od 2:0.

Raspoloženi Rossoneri dobro su ušli i u drugo poluvrijeme, a tome je pripomogla i brojčana nadmoć na terenu, jer je Palermo zbog crvenog (drugog žutog) kartona Bova u 48. minuti ostao s deset igrača na terenu. Domaćini su i dalje prijetili vratima Amelije, što je u 57. minuti rezultiralo novim dosuđenim jedanaestercem za Milan, ovaj put zbog prekršaja Balzarettija nad Kakom. Sam Kaka po drugi put u susretu je bio precizan i s bijele točke postavio rezultat na konačnih 3:0 za pobjedu Milana.

Veliko razočaranje doživjeli su i nogometaši Genoe, koji su četvrto mjesto na ljestvici izgubili iznenađujućim porazom od Bologne. Fenjeraš iz Bologne iznenadio je momčad Ivana Jurića i u borbi za spas od ispadanja rezultatom 2:0 Genoi pomrsio planove za plasman u Ligu prvaka, a sebi osigurao vrijedne bodove spasa i uspon na 18. mjesto. Naš nogometaš odigrao je svih 90 minuta u dresu Genoe.

Domaćini su agresivno ušli u susret, a to im se isplatilo već u 14. minuti kada je pogotkom s bijele točke Di Vaio Bologni donio prednost od 1:0. Deset minuta kasnije uslijedio je novi hladan tuš za goste iz Genove, Adailton je izveo slobodan udarac za domaćine, a Terzi je skrenuo loptu u mrežu gostujućeg vratara Rubinha za veliko vodstvo Bologne od 2:0. Pokušali su se nogometaši Genoe vratiti u susret, nekoliko prilika za promjenu rezultata propustili su Palladino i Milito, ali semafor se zaustavio na konačnih 2:0 za veliko slavlje domaćina i razočaranje Genoe, koja je sada ostala na petom mjestu s jednim bodom zaostatka za Fiorentinom.

Pravu golijadu i čak šest pogodaka vidjeli su gledatelji na stadionu Luigi Ferraris, gdje su Sampdoria i Cagliari podijelili bodove rezultatom 3:3. Time su Blucerchiati zaustavili momčad sa Sardinije u pohodu na dio ljestvice koji vodi u Europu i nogometaši Cagliarija propustili su priliku bodovno nadvisiti Palermo, koji je teško poražen u Milanu. Nakon ovog kola, obje su momčadi poravnate s po 49 bodova.

Gosti sa Sardinije poveli su već u drugoj minuti zahvaljujući pogotku Matrija, no tek se tada razigrala Sampdoria, koja je golovima Marilunga u 25., odnosno 42. minuti uspjela doći do preokreta i vodstva od 2:1. Gosti se vraćaju pogotkom Acquafresce u 67. minuti, da bi potom Conti deset minuta kasnije novim preokretom donio Cagliariju vodstvo i nadu u sva tri boda. Međutim, domaćini su imali drugačije planove i pet minuta prije kraja Cassano je zatresao mrežu Marchettija za poštenu raspodjelu bodova koja Sampdoriju diže na sigurno 12. mjesto, daleko od zone ispadanja.

Od ostalih susreta, "europski san" polako klizi iz ruku i momčadi Lazija, koja je u najgore vrijeme doživjela poraz na Olimpicu. Nakon dvije pobjede u dva posljednja kola, u derbiju s Romom te teškom dvoboju s Genoom, Nebesko plavi nisu pronašli način za ukrotiti igru Atalante. Momčad iz Bergama je s minimalnih 1:0 uzela sva tri boda Rimljanima, i to pogotkom Talamontija iz 23. minute susreta. Time je Lazio pao na deveto mjesto na ljestvici, iza Palerma i Cagliarija, za kojima zaostaje dva boda. Nadu u opstanak produžili su i nogometaši Leccea pobjedom nad Catanijom (2:1), a Torino se minimalnim trijumfom nad Sienom (1:0) uspeo na 17. mjesto na ljestvici.