Twente osigurao "dvicu", potop Ajaxa

Vedran Babić • nedjelja, 03.05.2009.

Borba za drugo mjesto u Eredivisie, koje vodi u 3. pretkolo Lige prvaka, je završena. Twente je u derbiju pretposljednjeg kola bio bolji od AZ-a 3:0, dok je Ajax s visokih 4:0 poražen na gostovanju kod Sparte, pa više ne može ugroziti Twente na drugome mjestu. PSV i Heerenveen nisu opravdali uloge favorita u domaćim utakmicama...

Uoči posljednjeg, 34. kola koje je na rasporedu za sedam dana, poznata su imena oba kluba iz Nizozemske koja će iduće sezone napasti Ligu prvaka. Prvak AZ će izravno ući u fazu po skupinama, dok će Twente kroz pretkola pokušati izboriti povijesni plasman u najelitnije klupsko natjecanje.

Rezultat je to raspleta današnjih utakmica 33. kola. Twente je s 3:0 nadigrao AZ i osigurao drugo mjesto jer je Ajax ostao bez bodova u Rotterdamu kod Sparte. Razlika između Twentea i Ajaxa sada je nedostižna četiri boda.

Novookrunjeni prvak Nizozemske kao da se nije niti pojavio na utakmici, pa uvjerljiva pobjeda domaćina i ne čudi. Svi pogoci pali su u nastavku (Perez, Wisgerhof, Elia), a da stvar bude gora za goste pobrinuo se u 61. minuti pri zaostatku od 0:2 Gill Swerts, zaradivši izravni crveni karton. AZ-u je ovo tek četvrti poraz u sezoni.

U Rotterdamu Sparta je na svom travnjaku deklasirala Ajax s čak 4:0 i definitivno osigurala ostanak u prvoligaškom društvu. Kopljanicima je trebala pobjeda za nastavak borbe za drugo mjesto, no domaći nogometaši nisu marili za to te su u potpunosti zaslužili ovako visoku pobjedu.

Možemo slobodno reći kako su utakmicu odlučila dva brza pogotka u samoj završnici prvoga dijela, kada su precizni bili Edouard Duplan (41.) i Yuri Rose (45.). Joshua John povisio je na 3:0 u 77. minuti, nakon što je minutu ranije izravno isključenje zaradio bivši igrač Barcelone, Oleguer, a točku na i stavio je u 90. Dele Adeleye.

Argentinac hrvatskog porijekla, Dario Cvitanić, utakmicu je započeo u prvom sastavu, no već je na poluvremenu zamijenjen.

Iako je pobjedom protiv NEC-a PSV mogao opasno zaprijetiti trećeplasiranom Ajaxu, izgleda da će se sada već bivši prvak ove sezone morati zadovoljiti sa skromnim četvrtim mjestom. PSV je poveo pogotkom Danka Lazovića s bijele točke početkom drugog poluvremena, no u prvoj minuti sučeve nadoknade Tim Janssen postavlja konačnih 1:1, čime je prekinuta serija od pet uzastopnih pobjeda momčadi iz Eindhovena.

Domaćin je utakmicu završio sa samo devet igrača, jer su Lazović u 58. i Edison Mendez u 82. dobili crvene kartone.

Kiks PSV-a nije uspio iskoristiti petoplasirani Heerenveen, koji se jedva spasio od poraza protiv Den Haaga. Gosti su prvi izvan relegacijske zone, a danas su mogli doći do punog plijena i mnogo mirnijeg posljednjeg kola da su uspjeli zadržati vodstvo od 2:0 koje su izborili Csaba Horvath (36.) i Lex Immers (38.).

Jedan bod Heerenveenu donose Paulo Henrique u 79. i Kristian Bak Nielsen u 87. minuti. Za ovaj drugi pogodak asistirao je hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić, koji je na travnjaku proveo cijelu utakmicu.

Fenjeraši Roda i Volendam izgubili su vrijedne bodove u borbi za ostanak. Na njihovim terenima bolji su sa po 1:0 bili Willem II, odnosno Groningen, dok je do ovoga kola posljednja momčad lige, De Graafschap, iznenadila osmoplasirani NAC i skočila na 16. mjesto.

Upravo u posljednjem kolu za sedam dana sastaju se De Graafschap i Volendam, dok Roda gostuje kod Feyenoorda.