Pobjeda AZ-a za kraj

Vedran Babić • nedjelja, 10.05.2009.

Odigrano je svih devet utakmica posljednjeg, 34. kola Eredivisie. Prvak AZ zaključio je briljantnu sezonu pobjedom protiv Heerenveena, dok je Ajax s minimalnih 1:0 bio bolji od Twentea. PSV je također upisao sva tri boda, dok su u neizvjesnoj borbi za ostanak De Graafschap i Volendam odigrali 2:2 i na taj način najviše pomogli svojim konkurentima...

Sezonu za pamćenje AZ je zatvorio 25. prvenstvenom pobjedom. S 3:1 u Alkmaaru pred gotovo do kraja ispunjenim DSB stadionom (16.712 gledatelja) poražen je Heerenveen.

Prvi pogodak postigao je najbolji strijelac lige Mounir El Hamdaoui već u 13. minuti, a nedostižno vodstvo domaćinu osigurao je dvama pogocima Moussa Dembele u 44., odnosno 58. minuti. Počasni pogodak gostiju djelo je Patrika Ingelstena tri minute prije kraja.

Hrvatski reprezentativac Danijel Pranjić odigrao je svih 90 minuta za Heerenveen, koji je zahvaljujući petome mjestu izborio 3. pretkolo Europske lige, nasljednice Kupa UEFA.

Osim 25 ostvarenih pobjeda, AZ je ove sezone bio poražen samo četiri puta, dok je u pet navrata odigrao utakmicu bez pobjednika. Trener Louis van Gaal, kojeg sve češće u medijima "odvlače" iz Alkmaara, i njegova momčad dominirali su tijekom cijele sezone te su nakon uvodna dva poraza na samom startu prvenstva, nanizali veliku seriju od 28 utakmica bez poraza, što im je u konačnici i donijelo zasluženu titulu.

Sljedeće sezone AZ će napasti Ligu prvaka i bit će zanimljivo vidjeti kako će se momčad iz maloga gradića Alkmaara, s manje od 100 tisuća stanovnika, snaći u najelitnijem klupskom natjecanju u svom prvom nastupu.

Iako je u prošlom kolu izgubio sve nade za drugo mjesto i proboj u 3. pretkolo Lige prvaka, Ajax se od svojih navijača ipak oprostio pobjedom i to protiv Twentea 1:0. Jedini pogodak postigao je Urby Emanuelson u 60. minuti utakmice, a Dario Cvitanić nije bio među 18 nogometaša koji su konkurirali za utakmicu.

Kopljanici su dakle prvenstvo završili s jednim bodom manje od Twentea, koji je pod vodstvom engleskog stručnjaka Stevea McClarena postao najugodnije iznenađenje sezone.

Da prvenstvo traje još barem 2-3 kola, PSV bi se gotovo sigurno uključio u ravnopravnu bitku za drugo mjesto. Sa šest pobjeda u posljednjih sedam utakmica pretekao je Heerenveen i zasjeo na četvrto mjesto s četiri boda manje od Twentea. U prijevodu, dogodine će zajedno s Ajaxom nastupiti u posljednjem, 4. pretkolu Europske lige.

Bivši prvak Nizozemske danas je s 3:0 nadigrao Willem II uz pogotke Ole Toivonena, Balazsa Dzsudzsaka i Dannyja Koevermansa.

U borbi za ostanak najviše je profitirala Roda, koja je s 3:2 slavila u Rotterdamu kod Feyenoorda i tako s posljednje pozicije pretekla izravne konkurente Volendam i De Graafschap, koji su u međusobnom duelu odigrali 2:2.

Takav rasplet najgori je za Volendam, kojemu je prepušten "fenjer", a to u ovom slučaju znači ispadanje u Drugu ligu. Roda i De Graafschap će, pak, u playoff za ostanak u Eredivisie.

S obzirom da je prvih pet pozicija već poznato, preostaje nam još samo borba za jedno mjesto koje vodi u 2. pretkolo Europske lige te upravo spomenuti playoff za ostanak u ligi. Tako će u europskom razigravanju snage odmjeriti Utrecht (9.) i Groningen (6.) te NAC (8.) i Feyenoord (7.), no samo jedan od tih klubova će dogodine izaći u Europu.

Za kraj, spomenimo i kako je najbolji strijelac lige AZ-ov napadač Mounir El Hamdaoui, koji je u "pet do dvanaest" pobijedio Luisa Suareza iz Ajaxa (23-22). Slijedi Marcus Berg iz Groningena sa 17, te Roy Makaay (Feyenoord), Blaise N' Kufo (Twente) i naš Danijel Pranjić (Heerenveen) sa po 16 pogodaka.