Španjolska: Katastrofa Barcelone, Deportivo lako

Marko Breljak • nedjelja, 09.04.2000.

U španjolskoj su ovoga vikenda odigrane utakmice 32. kola. Već u subotu, svoj susret odigrao je lider Deportivo. On je na svom stadionu Riazor ugostio renomirani Atletico Madrid, ali su madriđani u najvećoj krizi u povijesti i prijeti im ispadanje iz lige. Njihova najveća zvijezda je prvi strijelac lige, Nizozemac Jimmy Floyd Hasselbaink, koji je ponovo pogodio. Nažalost njegov pogodak bio je i jedini na utakmici za goste, dok su domaćini postigli četiri te pobjedom i prije nedjelje osigurali vodeću poziciju.

Njegov sunarodnjak, Roy Makaay postigao je čak tri gola, dok je Turu Flores dodao još jedan. Najveće zasluge za visoku pobjedu Deportiva pripadaju obrani Atletica, koja je praktički poklonila sve golove domaćinima.

Barcelona je na Nou Campu ugostila prošlogodišnji hit prvenstva, Mallorcu. Gostima, nakon odlaska Cupera na blistaju ruže te im je u slučaju poraza protiv Katalonaca prijetila borba za opstanak. Ipak uspjeli su zabilježiti iznenađujuću pobjedu od 3:0. No, kako je počela utakmica, nije slutilo na takvu katastrofu, Barca je krenula agresivno, a gosti su se čvrsto branili prijeteći sa odličnim napadačkim dvojcem Tristanom i Etoom.

Upravo njih dvojica bili su kobni za Barcelonu u 15. minuti, kada je Tristan poveo, a Etoo završio jednu kontru za iznenađujuće vodstvo otočana. Taj momenat bio je ključan u daljnjem tijeku utakmice jer je primorao Van Gaalovu momčad da se još više otvori. Gosti koji su se uspješno branili rješili su susret u nastavku u samo dvije minute. Etoo je u 73. minuti postigao svoj drugi gol, a Carreras u 75. minuti postavio konačnih 0:3. Ova pobjeda gostima je prva u sedam utakmica i prva uopće na Neu Campu. Barceloni nisu pomogle niti ulasci svježih igrača umjesto, očito umornih Kluiverta i Rivalda.

Nakon ovih rezultata, Deportivo je povećao svoju prednost na pet bodova ispred Barcelone i šest ispred Reala. Samo šest kola prije kraja ta bi prednost mogla biti dovoljna za održanje prve pozicije do kraja prvenstva. Fešta u Galicije već se sprema, jer je teško vjerovati da se Barcelona i Real, opterećeni i euro nastupima, mogu vratiti u borbu za vrh.

20. Sevilla 32 27

Vlaović i Peternac su bili samo promatrači sa klupe, dok je Ivan Jurić odigrao cijelu utakmicu.

U drugoj ligi Las Palmas, našeg Roberta Jarnija, zabilježio je domaću pobjedu od 1:0 i došao do diobe prvog mjesta sa Extremadurom. Jarni je igrao 70. minuta, kada je zamijenjen. Na samom vrhu 2. lige, ogromna je gužva te se prvih jedanaest klubova nalazi unutar samo četiri boda.