Petar Plevnik • subota, 16.05.2009.

Zahvaljujući petardi u Hannoveru, do koje je stigao predvođen sjajnim tandemom Džeko - Grafite, te remiju Bayerna, Wolfsburg je uoči posljednjih 90 prvenstvenih minuta stigao na domak prvog naslova prvaka Njemačke. Kao i o prvaku, i o putnicima u Drugu ligu odlučivat će se u posljednjem kolu i to zahvaljujući pobjedi Karlsruhera u Bremenu...

Jednu ruku stavili su nogometaši Wolfsburga na Meisterschale. Za definitivnu potvrdu prvog naslova u klupskoj povijesti momčadi Felixa Magatha u posljednjem će kolu, zahvaljujući sjajnoj gol razlici, trebati samo bod protiv Werdera, koji je ionako mislima već u finalu Kupa Uefe i Njemačkog kupa.

Vukovi su svoj dio posla danas obavili za nešto više od pola sata igre. Pitanje je pak kako bi susret u Hannoveru završio da je udarac nekadašnjeg igrača Wolfsburga Krzynoweka u desetoj minuti umjesto na vratnici završio u golu gostiju. S druge strane, Wolfsburg je svoju prvu pravu prigodu pretvorio u pogodak i to zahvaljujući Edinu Džeki, čija je ubojitost do izražaja prvi put došla u 14. minuta kada prsima primiruje pas Hasebe i fantastičnim drop-kick udarcem s ruba 16-erca pogađa desni gornji kut nemoćnog Enkea.

Ubojitost najboljeg napadačkog tandema Bundeslige Džeko - Grafite, koji je nakon današnjeg susreta ukupno postigao nevjerojatan 51 pogodak, na scenu je stupila u 30. minuti kada Grafite pogađa za 0:2, a samo tri minute kasnije Brazilac svojim 26. prvenstveni pogotkom zabija za 0:3. Ništa manje furiozan Wolfsburg nije bio ni u nastavku kada se s još dva pogotka glavom, u 54. i 80. minuti, za svoj hat-trick i uvjerljivu pobjedu Wolfsburga pobrinuo sjajni Edin Džeko.

15:30Arminia - Hannover

Brojna loša ovosezonska izdanja Bayerna došla su na naplatu u susretu protiv Hoffenheima. Iako je Bayern bio puno bolja momčad, što promašaji Bavaraca, što sjajne obrane Time Hildenbranda pobrinule su se da Bayern u Sinsheimu osvoji samo bod. Iako je Ribery već u 16. minuti doveo Bayern u vodstvo, brojne promašaje gostiju kaznili su Ba u 21. te Carlos Eduardo u 29. minuti za preokret domaćina. Da Bayern na odmor ipak ne ode sa zaostatkom pobrinuo se Toni u 44. minuti, no u nastavku susreta Bavarci nikako nisu uspjeli slomiti otpor žilavih domaćina te će se, ne bude li senzacije u Wolfsburgu, u posljednjem susretu protiv Stuttgarta boriti za drugo mjesto i izravan nastup u Ligi prvaka.

Zahvaljujući kiksu Bayerna i domaćoj pobjedi nad Energijem, bodovno se s Bavarcima izjednačio Stuttgart. Iako su povele već u 19. minuti preko Hitzlspergera, Švabe su prilično iskidale živce svojim navijačima, koji su za potvrdu pobjede morali strijepiti do 78. minuti kada Cacau pogotkom okončava sjajnu akciju Laniga i Gomeza. Samo minutu prije toga Shao je za goste pogodio vratnicu. Svih 90 minuta za Energie odigrao je Mario Cvitanović, dok je Stive Rivić odigrao posljednjih pola sata.

Iako su u posljednjih 13 domaćih susreta upisali 12 pobjeda, nogometaši Herthe zakazali su u najvažnijem trenutku. Protiv rasterećenog, tri puta u nizu poraženog Schalkea, u čijim je redovima svih 90 minuta odigrao Ivan Rakitić, berlinska momčad nikako nije uspjela pronaći put do gola. Josip Šimunić odigrao je svih 90 minuta za Herthu, dok Marko Babić nije bio u konkurenciji.

Bez obzira što su ih već svi otpisali uoči posljednjih 180 minuta, nogometaši Karlsruhera pobjedom u Bremenu produžili su nadu da u posljednjem kolu mogu izboriti barem 16. mjesto i nastup u dodatnim kvalifikacijama. Junak KSC-a u Bremenu bio je 28-godišnji veznjak Lars Stindl koji je mrežu Werdera pogađao u 28. i 39. minuti, a pobjedu momčadi Dine Drpića, koji zbog žutih kartona nije konkurirao za susret, potvrdio je Iashvili u 55. minuti. Počasni pogodak za Werder djelo je Huga Almeide u 73. minuti. Jurica Vranješ zamijenjen je u 59. minuti susreta.

Sve brige oko ostanka u ligi pobjedom nad Eintrachtom definitivno je prebrinuo Bochum. Do tri boda koja muomogućuju bezbrižan nastup u posljednjem kolu Bochum je stigao zahvaljujući pogocima Hashemiana u 26. i Klimowicza u 72. minuti.

Unatoč petardi Düsseldorfu, tri boda prednosti u odnosu na Arminiju i Energie zadržala je Borussia Mönchengladbach, kojoj će za potvrđivanje prvoligaškog statusa u posljednjem kolu protiv Borussije Dortmund trebati bod. U svom posljednjem susretu u Düsseldorfu, Apotekari su do pobjede stigli pogocima Kießlinga (31.), Helmesa (44.), Castra (68.), Kadleca (79.) ta autogolu Dantea u 87. minuti.

Još teže, primivši pola tuceta u Dortmundu, stradala je Arminia Bielefeld, kojoj se u najboljoj varijanti smiješi doigravanje, pobjedi li u posljednjem kolu Hannover na domaćem terenu. Do uvjerljive pobjede i preuzimanja petog mjesta koje vodi u Europaligu Borussia je stigla pogocima Kehla (43., 72. minuta), Hajnala (53.) i Valdeza (69.), Tinge (82.) i Zidana (87.)

Za veliko iznenađenje pobrinuo se Köln svladavši u Hamburgu HSV pogotkom Ehreta u devetoj minuti. Svih 90 minuta u porazu HSV-a igrao je Ivica Olić, dok Mladen Petrić nije konkurirao za sastav.