Numanciji derbi, Espanyol i Betis bježe

Borna Rupnik • nedjelja, 17.05.2009.

Kvintet poslijepodnevnih domaćih pobjeda potvrdio je da će borba za ostanak u Primeri trajati do posljednje minute, pri čemu su možda i ključne pobjede ostvarili Espanyol i Betis. Recreativu je pripalo dno, a najviše strahuju Numancia, Sporting, Osasuna i Getafe...

Pravi derbi začelja igrao se u Numanciji, a odlučen je tek u pretposljednjoj minuti. Strah od poraza koji bi praktično jamčio ispadanje sputao je istoimenog domaćina i nogometaše Recreativa te je na semaforu vrlo dugo stajalo 0:0, sve dok Gorka Brit nije iznudio jedanaesterac, nakon kojega je na prijevremeno tuširanje poslan Andres Lamas. Neumoljiv izvođač za 1:0 bio je Jose Barkero, a zanimljivo je da su i Brit i Barkero ušli u drugom dijelu kao zamjene.

Betis je vrlo vrijedne bodove osvojio na svom stadionu protiv Almerije. Pozitivan rasplet za zeleno-bijele tribine nagovijestio je Čileanac Mark Gonzalez u samom otvaranju susreta, a posao im je isključenjem znatno olakšao Almerijin branič Chico. Pobjedu je u 65. minuti potvrdio Arzu udarcem s dvadesetak metara.

Espanyol je svoj nevjerojatni put koji će naposljetku vjerojatno rezultirati ostankom u prvoj ligi upotpunio slavljem protiv finalista Kupa kralja, Athletica iz Bilbaa. Jedini je strijelac u vrlo izjednačenom dvoboju bio Luis Garcia s bijele točke, nakon što je Carlos Gurpegui napravio prekršaj nad Corom u svom kaznenom prostoru.

Nadu u spas očuvao je i Sporting iz Gijona. Prijetnja drugoligaške sezone motivirala je suigrače našeg Mate Bilića (igrao od 76. minute) do te mjere da su potpuno nadigrali Malagu i zadali težak udarac njihovim europskim ambicijama. Ipak, Gerardov je pogodak iz 24. minute prije odlaska na odmor poništio Robson Weligton te je pitanje pobjednika riješeno tek u nastavku.

U 53. minuti, nakon pokušaja Diega Castra, loptu je u vlastitu mrežu pospremio stoper Malage, Helder Rosario, i izazvao erupciju oduševljenja u Gijonu. Sporting se tako izjednačio s Osasunom na 17. mjestu.

Premda matematički nisu još sasvim sigurni, Racingu i Valladolidu svašta bi se trebalo poklopiti da napuste prvoligaško društvo. U Santanderu su obje momčadi zahvaljujući izostanku većeg rezultatskog pritiska pružile bogatu i sadržajnu predstavu, a domaćini su poveli preko Oscara Serrana u četvrtoj minuti, no gosti su do vrlo brzo preokrenuli. Unutar samo sedam minuta u strijelce su se upisali Victor i traženi Henok Goitom, koji bi na ljeto mogao preseliti u neki jači i bogatiji klub.

Međutim, Inaki Bea je početkom drugog poluvremena dobio drugi žuti karton i ostavio Valladolid na cjedilu, a brojčanu je prednost iskoristio Jonathan Pereyra u 60. minuti i poravnao na 2:2, da bi sva tri boda Racingu osigurao Nikola Žigić u samoj završnici utakmice.