Juventus slomio prokletstvo, poraz Milana

Ivana Spahija • nedjelja, 24.05.2009.

Nakon šest dugih kola bez pobjede, nogometaši Stare dame vođeni novim trenerom Cirom Ferrarom uspjeli su doći do sva tri boda iz dvoboja sa Sienom. Juventusu na ruku ide i poraz Milana od Rome, zahvaljujući čemu se Stara dama bodovno izjednačila s Rossonerima na drugom mjestu. Šanse za izravni plasman u Ligu prvaka prokockala je Fiorentina remijem s Lecceom, a to ipak neće biti od koristi Jurićevoj Genoi...

Nogometaši Juventusa su nakon duga i sušna dva mjeseca napokon dočekali bolje dane, i to čini se u pravo vrijeme. Promjena trenera kao da je dobro djelovala na Staru damu, koja je nakon šest kola bez pobjede napokon upisala sva tri boda. Juventus je na gostovanju kod Siene slavio rezultatom 3:0, sačuvao treće mjesto na ljestvici, a zahvaljujući porazu Milana od Rome te remiju Fiorentine s Lecceom, osigurao izravni plasman u Ligu prvaka.

Ciro Ferrara je tako upisao pobjedu u svom debiju na klupi Juventusa i donio malo radosti navijačima kluba iz Torina. Nakon silnih remija u proteklih nekoliko tjedana, crno-bijeli su slomili prokletstvo bez pobjede i zadovoljni mogu očekivati rasplet sezone. Naš Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za ovaj susret.

Juventus je dobro otvorio susret i do vodstva došao u 18. minuti na gotovo tradicionalan način. Kapetan Alessandro Del Piero majstorski je iz slobodnog udarca pronašao put do mreže Siene. Dobra igra Juventusa urodila je drugim pogotkom u 37. minuti, a sve je ponovno krenulo od kapetana Juventusa. Del Piero je idealno uposlio Marchisija, koji nije imao težak zadatak pospremiti loptu u mrežu Curcija za vodstvo gostiju od 2:0. Točku na i dobroj igri Juventusa stavio je Del Piero drugim pogotkom u 88. minuti susreta za konačnih 3:0 i veliko, dvostruko slavlje Juventusa.

I dok Torinezi slave, Milan tuguje na San Siru. Raspoložena Roma je praktički uspjela doći do čuda u Milanu i u vrlo prevrtljivoj utakmici svladati Rossonere rezultatom 3:2, čime je osigurala mjesto u Ligi Uefe. Vukovi su teškom mukom istrgnuli tri ključna boda Milanu te nakon remija Atalante i Palerma mirno dočekuju posljednje kolo. Milan i dalje ostaje na drugom mjestu, bodovno izjednačen s Juventusom.

Poraz je najemotivnije doživio kapetan Milana Paolo Maldini, koji se u ovoj utakmici oprostio od domaćih navijača na San Siru. Od početka susreta vrlo agresivno su krenuli Rimljani, koji su već u prvih 20 minuta u nekoliko navrata mogli doći do vodstva. Pritisak na obranu Milana Vukovima se isplatio u 36. minuti kada je Riise iz slobodnog udarca pronašao put do mreže Dide za vodstvo Rome od 1:0.

Milan je naletima Rome uspio uzvratiti tek u 75. minuti. Kaka je probio po desnoj strani gostujuće obrane i ubacio za Inzaghija, čiji je pokušaj obranio Arthur, ali vratar Rome nije ništa mogao protiv udarca Ambrosinija, koji je poravnao rezultat na 1:1. No, radost domaćina potrajala je samo pet minuta, Menez je nakon asistencije Riisea matirao Didu i Romi donio novu prednost od 2:1.

Tu nije bio kraj uzbuđenjima na San Siru, Ambrosini je u 81. minuti po drugi put u susretu pronašao put do mreže Arthura i vratio rezultat na početak, ali je samo četiri minute nakon toga Totti projektilom iz slobodnog udarca postavio rezultat na konačnih 3:2 za Romu i ostvarenje europskog sna za Vukove. Milanu u 86. minuti nije dosuđen očiti jedanaesterac zbog prekršaja Motte nad Zambrottom, nakon čega je Ambrosini zbog protesta zaradio izravni crveni karton i morao put svlačionice. Roma je tako s nova tri boda osigurala Ligu Uefe i malo pokvarila slavlje Milanova kapetana na oproštaju od aktivnog nogometa.

Posljednje, četvrto mjesto koje vodi u Ligu prvaka osigurala je Fiorentina remijem s Lecceom, čime se od petoplasirane Genoe odvojila na, za Genou nedostižna tri boda prednosti. Viole su jedva uspjele doći do presudnog boda u gostima kod fenjeraša, kojemu remi ipak ne ide na ruku i sljedeću sezonu morat će provesti u drugoj ligi. Da sve bude gore po Lecce, izjednačujući pogodak momčadi iz Firenze dogodio se u posljednjim trenucima susreta.

Kako to već obično biva kod "davljenika", domaćini su od samog početka krenuli na sve ili ništa i goste iz Firenze je od rane katastrofe spašavao raspoloženi vratar Frey. Pritisak Leccea urodio je plodom u 50. minuti kada je Tiribocchi nakon slaloma kroz gostujuću obranu matirao Freya i domaćinima donio prednost od 1:0. Radost i nada u spas kod Leccea su trajali sve do 90. minute, Jorgensen je iskoristio pogrešku u obrani domaćina i pronašao put do mreže Rosatija za konačnih 1:1 i put Fiorentine u kvalifikacije Lige prvaka.

"Pirovu pobjedu" ostvarili su nogometaši Genoe u gostima kod Torina, Jurić i društvo su u vrlo teškoj utakmici slavili rezultatom 3:2, ali im to ipak nije dovoljno za preuzimanje četvrtog mjesta od Viola. Tako će se Genoa morati zadovoljiti igranjem u Ligi Uefe, što je također vrlo velik uspjeh za momčad iz Genove. Torino je porazom ostao na 18. mjestu, još uvijek s teoretskim šansama za opstanak. Ivan Jurić odigrao je cijeli susret u dresu pobjedničke momčadi.

Genoa je prva došla do vodstva, i to u 32. minuti zahvaljujući pogotku Milita iz najstrože kazne. Krajem prvog dijela, točnije u 41. minuti vratili su se i domaćini, i to pogotkom Franceschinija, no samo sedam minuta kasnije Olivera je iz slobodnog udarca svladao domaćeg vratara Serenija za vodstvo Genoe od 2:1. Samo minutu kasnije Bianchi je svojim pogotkom ponovno vratio rezultat na početak, a sva tri boda Genoi donio je Milito novim pogotkom u 88. minuti susreta, dok je Fiorentina još uvijek hvatala zaostatak u Lecceu.

Od ostalih susreta, Budanov Palermo ipak nije uspio uhvatiti posljednji vlak za Europu, Sicilijanci su u gostima kod Atalante odigrali tek remi rezultatom 2:2, što im ipak nije dovoljno za plasman u Ligu Uefe. Igor Budan je cijeli susret proveo na klupi Palerma. Nogometaši Cagliarija uspjeli su rezultatom 2:1 uzeti pobjedu prvaku Interu, i to zahvaljujući pogocima Cossua i Acquafresce. Opstanak je izborio Chievo remijem s Bolognom (0:0), koja se nalazi na 17. mjestu i kojoj će posljednje kolo biti presudno za opstanak u prvoj ligi.