Newcastle ispao, Tottenham bez Europe

Marin Vuković • nedjelja, 24.05.2009.

S puno zanimanja dočekali smo posljednje kolo Premiershipa, u kojem je pala odluka o putnicima u drugu ligu, kao i posljednjem engleskom predstavniku u Uefinoj Europskoj ligi. Svoje zadnje minute u Premiershipu, barem u sljedećih godinu dana, odigrali su Newcastle i Middlesbrough, koji su uz već ranije otpisani West Bromwich Albion ispali u drugu ligu. Porazom na Anfieldu Tottenham je pak ostao bez europskog iskoraka u sljedećoj sezoni.

U posljednjem kolu engleske Premier lige razriješene su sve nepoznanice, iduće sezone u drugoj će ligi igrati Newcastle, Middlesbrough i West Bromwich Albion, dok je posljednje mjesto koje vodi u Europsku ligu zauzeo Fulham. Tottenham je porazom na Anfieldu ostao na osmom mjestu i sljedeće sezone neće nastupati u europskim kupovima.

Liverpool se od vrlo uspješne sezone oprostio pobjedom nad Spursima od 2:1. Luka Modrić i Vedran Ćorluka odigrali su svih 90 minuta u gostujućem sastavu, ali Tottenham niti u jednom trenutku nije djelovao kao momčad koja s Anfielda može otići s pobjedom u džepu.

Nakon pola sata igre Fernando Torres je načeo mrežu gostiju, pogodivši glavom na ubačaj Dirka Kuyta, a u 64. minuti udarac Kuyta u vlastitu mrežu skreće Alan Hutton. Utješni pogodak za goste postigao je Robbie Keane, koji je tako došao i do vlastite zadovoljštine protiv kluba u kojem nije dobio pravu priliku.

Konačnih 3:1 djelo je Yossija Benayouna u 82. minuti, a moramo spomenuti i kako je u današnjoj utakmici posljednje minute u crvenom dresu odigrao Sami Hyypia, koji se nakon deset sezona na Anfieldu oprostio od domaćih navijača. Iduće sezone branit će boje Bayera iz Leverkusena.

Manchester United je već u prošlom kolu osigurao naslov prvaka, ali je imao velikog utjecaja na konačnu situaciju na dnu ljestvice. Alex Ferguson je izmijenio čitavu momčad i na travnjak Kingston Commsa poslao samo one igrače koji neće biti u konkurenciji za finale Lige prvaka. Hull City je tu vidio svoju šansu za pobjedu i osiguranje opstanka i prije isteka 90. minute, no čak i takva momčad Uniteda porazila ih je s 1:0, a prekrasan pogodak odluke postigao je Darron Gibson preciznim udarcem s 30-ak metara.

Tigrovi su usprkos porazu ostali u Premiershipu, jer su neuspješno poslijepodne imali i Newcastle i Middlesbrough, novi stanovnici Championshipa od iduće sezone. Momčad Alana Shearera poražena je na Villa Parku, premda bi im zbog poraza Hull Cityja za opstanak bio potreban jedan jedini bod. Svrake su poražene na najgori mogući način jer u 38. minuti udarac Garetha Barryja s gotovo 40 metara iza leđa svog vratara skrenuo je Damien Duff.

Middlesbrough je i prije ovoga kola imao minimalne izglede da osigura opstanak u ligi, a obzirom na igre koje su u posljednje vrijeme pokazivali bilo je teško očekivati da na Upton Parku upišu visoku pobjedu nad West Hamom. Čekićari su poveli u 33. minuti golom Carltona Colea, a slabu nadu gostima u 50. je minuti vratio Gary O'Neil. Osam minuta kasnije sve je bilo gotovo jer Stanislas postavlja konačnih 2:1 za West Ham.

Spomenuti rezultati Newcastlea i Middlesbrougha išli su na ruku i Sunderlandu, koji je tako usprkos porazu od Chelseaja osigurao prvoligaški nogomet i u idućoj sezoni. Na Stadionu svjetla nakon uzbudljive utakmice bilo je 3:2 za goste iz Londona.

Chelsea je u vodstvo doveo Nicolas Anelka u 47. minuti, čime je na ljestvici strijelaca prestigao Cristiana Ronalda i odnio titulu najboljeg strijelca Premiershipa u ovoj sezoni. Kieran Richardson je izjednačio samo šest minuta kasnije, ali pogocima Salomona Kaloua i Ashleya Colea gosti odlaze na nedostižnih 3:1. Kenwyne Jones u posljednjoj je minuti postavio krajnjih 3:2.

Fulham je na Craven Cottageu poražen od Evertona s dva pogotka Leona Osmana, ali je usprkos tome zadržao sedmo mjesto i iduće sezone igrat će u Europskoj ligi, koju su već ranije osigurali Everton i Aston Villa.

Arsenal se od svojih navijača oprostio visokom pobjedom nad Stoke Cityjem, a gledatelji na Emiratesu u prvom su poluvremenu vidjeli čak pet golova. James Beattie je autogolom u desetoj minuti načeo mrežu Stoke Cityja, a potom je Robin van Persie šest minuta kasnije iz jedanaesterca udvostručio prednost.

Već u 18. minuti bilo je 3:0, strijelac je Abou Diaby, a iz novog jedanaesterca nakon pola sata igre izjednačio je Ricardo Fuller. Četiri minute prije odmora Van Persie podiže na 4:1 i do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao.

Manchester City je svladao Bolton golom Caceida iz treće minute, a Wigan golom Martineza izborio bodove protiv Portsmoutha. West Bromwich Albion od Premiershipa se oprostio bodom iz Blackburna, gdje je utakmica završena bez pogodaka 0:0.