Ostali sportovi

Menčov preživio dramu

Maja Giljanović • nedjelja, 31.05.2009.

Rabobankov Denis Menčov je pobjednik 92. izdanja Gira d'Italia koje je nakon 21 etape u godini u kojoj je utrka proslavila 100. godišnjicu završila u Rimu...

Centenario je obilježila velika drama u posljednjoj 21. etapi 14.4 kilometara dugom kronometru u Rimu. Maglia rosa Denis Menčov u Rim je došao s 20 sekundi prednosti ispred Danila Di Luce, ali Talijan se odbijao prepustiti sudbini.

Bivši (2007.) je pobjednik nakon 3.3 kilometra povijesnim centrom Rima vodio pet sekundi, Rus je vidio da je vrag odnio šalu stisnuo i nakon 7.7 kilometara Di Luci pobjegao na 15 sekundi, ali baš kad je izgledalo da je utrka gotova i da će Menčov postati treći Rus u povijesti nakon Berzina i Tonkova s naslovom na Giru, maglia rosa je proklizala na kišem natopljenom pločniku i pala.

U pomoć mu je, međutim, priskočio mehaničar iz pratnje - pribranom i neozlijeđenom Menčovu prepustio je svoj bicikl, a 31-godišnjak je nošen adrenalinom uspio ciljnom ravninom proći ispred Di Luce koji je u konačnici zaostao 45 sekundi.

Svoj je trenutak slave zaslužio i Ignjatas Konovalovas (Cervelo). Litavski je prvak u kronometru svojih 14.4km prošao prije nego se nebo otvorilo i skliska staza primorala ostale da uspore te je slavio ispred olimpijskog pobjednika Bardleya Wigginsa na drugom i Edvalda Hagena na trećem mjestu.

Menčovu je za treću titulu na jednoj od utrka "veličanstvene trojke" (osvojio je Vueltu 2005. i 2007.) dostajalo 10. mjesto, Di Luca je 17., a naš olimpijac Vladimir Miholjević (Liquigas) 158.

Top 5 su nakon 21 etape (3456 metara) u poretku za rozu majicu upotpunili na trećem mjestu Franco Pellizotti (Liquigas), četvrti Carlos Sastre (Cervelo) i peti Ivan Basso (Liquigas).

Zelenu majicu za najboljeg brdskog vozača je osvojio Stefano Garzelli (Acqua&Sapone), ljubičastu za vozača s najviše osvojenih bodova Di Luca, a bijelu najboljem u konkurenciji U-25 Kevin Seeldraeyers (Quick Step).

35-godišnji Riječanin u svom osmom nastupu na Giru zaredom zauzeo ukupno 53. mjesto i što je najvažnije izbjegao je ozljede koje su ga u Italiji više nego jednom snalazile, a i njegova su dvojica kapetana prošla solidno (Pellizotti na podiju, a Basso u Top 5 nakon dvogodišnje suspenzije).

Sedmerostruki pobjednik Tour de Francea Lance Armstrong je u svojoj prvoj velikoj utrci nakon troipolgodišnje pauze i nakon polomljene ključne kosti krajem ožujka zauzeo odlično 12. mjesto.

4. srpnja na redu je baš Tour i prva etapa u Monte Carlu.