Branimir Korać • subota, 06.06.2009.

Uvjerljivim nastupom u Almatyju Engleska je napravila još jedan korak prema plasmanu na Svjetsko prvenstvo u Južnu Afriku. Capellovi izabranici slavili su bez većih problema s visokih 4:0...

Englezi su u Kazahstan otputovali s uvjerenjem kako će se vratiti s tri boda, ali opet bili su i dovoljno oprezni znajući kako im je Kazahstan dobar dio meča na Wembleyu uspješno parirao. Fabio Capello je tijekom tjedna upozoravao da opuštanja ne smije biti, no čini se kako u dobrom dijelu prvog poluvremena to baš i nije doprijelo do glava njegovih izabranika.

Barry 0:1

Vezane vijesti

Kazahstanci su u utakmicu ušli srčano i motivirano i već u 30. sekundi utakmice pred vratima Roberta Greena bilo je vatreno. Ostapenko se našao u prilici dovesti Kazahstan u vodstvo, ali nije imao posve čistu situaciju i Engleska se spasila od ranog šoka.

Dugo su Englezi lomili otpor čvrstog Kazahstana koji je na terenu stajao vrlo dobro, disciplinirano iza lopte i brzim kontrama prijetio. Poglavito je puštalo na desnog strani engleske obrane gdje je igrao dosta nesigurni Glen Johnson.

Heskey 0:2

U 15. minuti na stadionu je nastao urnebes, ali kratko je trajao. Nakon slobodnog udarca Ostapenko je najviše skočio u petercu Engleza, poslao loptu u mrežu, ali pomoćni sudac podignuo je zastavicu i označio zaleđe.

Prva prava prilika Engleza stigla je u 29. minuti kada vratar Mokin poklanja loptu Heskeyu, ovaj kombinira sa suigračima u napadu, a zatim dobro puca s ruba 16 metara, ali Mokin odbija loptu u vratnicu.

Rooney 0:3

Kazahstanska obrana kapitulirala je u 40. minuti. Steven Gerrard centrirao je na drugu vratnicu gdje je sam ostao Gareth Barry koji se samo naklonio za vodstvo gostiju. Pet minuta kasnije gosti vode 2:0. Gerrard je ponovno u prvom planu, vidio je istrčalog Mokina i probao ga prebaciti, Mokin nekako uspijeva odbiti loptu, ali samo na nogu Heskeya koji rutinski podiže na 2:0.

U drugom dijelu Englezi su rutinski čuvali prednost. Sve do 73. minute novih pogodaka nije bilo, a onda Johnson ubacuje, Rooney iz prvog pokušaja nije precizan, ali na odbijenu loptu škaricama sjajno reagira i postiže treći engleski pogodak.

Lampard 0:4

Točku na i stavio je u 77. minuti Frank Lampard iz kaznenog udarca kojem je prethodio prekršaj nad Heskeyem unutar 16 metara.

Englezi posve zasluženo slave u Almatyju te tako dolaze na korak od plasmana na Svjetsko prvenstvo u Južnu Afriku.

Bjelorusi za čistu peticu

U drugom susretu u našoj skupini Bjelorusija je u Grodnom ugostila Andoru i upisala očekivano visoku pobjedu 5:1. U neravnopravnom susretu domaćin je s lakoćom dominirao svih 90 minuta i na kraju je lako slavio.

Mreža gostiju načeta je već u drugoj minuti kada je Genadij Bližnjuk svladao Jesusa Alvareza, a za konačnih 2:0 u prvom dijelu pobrinuo se Timofej Kalačev golom u 44. minuti.

U drugom dijelu Bjelorusi su postigli još tri pogotka i to preko Kornilenka u 50. i 65. minuti te Bližnjuka 75. Andora je u posljednjim trenucima uspjela smanjiti na konačnih 5:1 iz jedanaesterca preko Lime Sola.

Ovom pobjedom Bjelorusi su teoretski ostali u igri za drugu poziciju i odlazak na SP, ali raspored im nije nimalo lagan i teško je za očekivati da će napraviti čudo.