Rusija zaledila Finsku, Srbi jure

Borna Rupnik, Vid Horvat • srijeda, 10.06.2009.

Osim utakmica u našoj skupini 6, večeras se diljem Europe igra još pet kvalifikacijskih susreta. Rusi su u izravnom obračunu za drugo mjesto nadigrali Fince, Makedonci stvorili prednost nad Islanđanima, a Švedska je na svom terenu glatko svladala nejaku Maltu. Srbi su povećali prednost na vrhu skupine 7...

Skupina 1: Šveđani bez problema
Švedska - Malta 4:0 (1:0) (Källström 21', Majstorović 52', Ibrahimović 56', Berg 58')

Momčad Larsa Lagerbacka s nova se tri boda poravnala s Portugalom na trećem mjestu skupine 1, iako je Malta gostovanje u Švedskoj počela neočekivano ambiciozno. U 13. minuti domaći je vratar Andreas Isaksson dva puta u istoj akciji morao spašavati svoja vrata, ali stvari su sjele na svoje mjesto nepunih deset minuta kasnije. Rasmus Elm je pogodio vratnicu, a Kim Källström nije imao težak zadatak za vodstvo Švedske.

Početak nastavka donio je i konačan odgovor na pitanje o pobjedniku. Na 2:0 povisio je Daniel Majstorović, zakucavši loptu glavom u mrežu poslije udarca iz kuta, a treći švedski gol bio je plod prekrasne akcije Rasmusa Elma i Interovog napadača Zlatana Ibrahimovića. Konačnih 4:0 postavio je Markus Berg na Ibrahimovićevu asistenciju.

Skupina 4: Rusi se riješili pratnje
Finska - Rusija 0:3 (0:1) (Keržakov 26', 53', Zirjanov 71')

U jednoj od malobrojnih utakmica koje su mogle zakomplicirati situaciju u skupini 4 Rusi su vjerojatno riješili sve dvojbe o imenima reprezentacija koje će osvojiti prva dva mjesta. Igrači Guusa Hiddinka demonstrirali su snagu protiv izravnih protivnika Finaca i pobjegli im na velikih pet bodova viška te nastavili pritiskati prvoplasiranu Njemačku.

Junak dana bio je Aleksandar Keržakov, koji je gostima donio prednost nakon 26 minuta igre. Dugu je loptu uputio Denisov, Aršavin je iz prve proslijedio do napadača moskovskog Dinama i spasa za Fince više nije bilo.

Isti je igrač udvostručio rusko vodstvo nedugo poslije početka drugog dijela. Bistrov je uputio udarac prema finskim vratima, Jaaskelainen samo odbio, a na pravom se mjestu našao Keržakov i zabio svoj drugi pogodak na susretu. U 71. minuti Zirjanov je odlučio sam završiti dobru akciju za uvjerljivih 3:0.

Skupina 7: Srbija održala formu
Farski Otoci - Srbija 0:2 (0:1) (Milan Jovanović 44', Neven Subotić 61')

Reprezentacija Srbije ostvarila je gostujuću pobjedu protiv Farskih Otoka te zadržala čelnu poziciju u sedmoj skupini. Tom pobjedom pobjegli su drugoplasiranoj Francuskoj na visokih osam bodova prednosti, ali imaju i dvije utakmice više. Susret nije bio tako jednostavan i Srbija se morala dobro pomučiti.

U silovitoj završnici tijekom prvog dijela goste dovodi u vodstvo Jovanović, nakon što je utrčao na odbijenu loptu poslije udarca Pantelića. Kao da je trebao taj prvi pogodak da se lakše može igrati. Drugi pogodak na utakmici, ujedno i posljednji, postigao je Subotić nakon dobrog ubačaja Milijaša.

Skupina 9: Makedonija ostala u igri
Makedonija - Island 2:0 (1:0) (Stojkov 9', Ivanovski 85')
Nizozemska - Norveška 2:0 (1:0) (Andre Ooijer 33', Arjen Robben 51')

Makedonija je zadržala šanse za odlazak u Južnu Afriku. Makedonci su poveli vrlo rano pogotkom Ace Stojkova (9. minuta), da bi tri boda potvrdio pred kraj utakmice Filip Ivanovski (85. minuta). Ovim rezultatom našli su se na trećem mjestu u skupni sa sedam bodova iz šest utakmica.

Naime, imaju jednak broj bodova kao reprezentacija Škotske, ali utakmicu više i puno lošiju gol razliku. Kako je Nizozemska već osigurala prvo mjesto u grupi, upravo bi se između ove dvije reprezentacije mogla voditi bitka za drugo mjesto i dodatne kvalifikacije.

Stojkov je pogotkom glavom doveo domaćina u vodstvo nakon proigravanja Filipa Despotovskog. Kasnije je Naumoski propustio dvije izgledne prilike, prije nego je Ivanovski zabio drugi pogodak za Makedoniju.

Reprezentacija Nizozemske nastavila je s odličnom formom i tako potvrdila svoj nastup na Svjetskom prvenstvu. Nizozemci su kod kuće dominirali protiv Norveške, a poveli su nakon inspiracije Arjena Robbena. Igrač Real Madrida odlično je asistirao poslije slobodnog udarca, a za pogodak se pobrinuo Andre Ooijer u 33. minuti susreta.

Konačan rezultat u Rotterdamu postavio je Arjen Robben, izvrsnom solo akcijom zabio je za 2:0 početkom drugog dijela. Zemlja tulipana ostala je na prvom mjestu grupe s maksimalnim učinkom iz sedam utakmica.