Automoto

Vale i 100. put

Maja Giljanović • subota, 27.06.2009.

Jubilarnu je 100. pobjedu danas na Velikoj nagradi Nizozemske upisao svjetski prvak Valentino Rossi. 30-godišnji Il Dottore je petim slavljem samo u kraljevskoj klasi, a sedmim ukupno ovdje u Assenu, ubio dvije muhe jednim udarcem jer je trećim ovogodišnjim trijumfom izbio i na prvo mjesto u ukupnom poretku MotoGP-ja...

Valentino Rossi obožava Assen. Svjetski je prvak 118 kilometara dugačku stazu osvojio još 1997. na Apriliji u klasi do 125 kubika, slavio je i 1998. u srednjoj klasi (Aprilia), 2002. je prvi put pobijedio u MotoGP-ju (Honda), a na Yamahi je slavio 2004., 2005. i 2007.

Prošle je godine osmerostruki svjetski prvak u Assenu nakon dodira s De Punietom ostao bez bodova (11.), ali ovog puta nije propustio kapitalizirati pole-poziciju (51. u karijeri), postao je samo drugi čovjek u povijesti sa 100 ili više pobjeda i jubilarnom 100. došao na 22 manje od Giacoma Agostinija.

Vezane vijesti

15-erostrukom se prvaku danas 67-godišnjaku približio i u broju izborenih podija (153 šest manje od Agostinija), a što se poleova tiče osam mu ih nedostaje da "skine" Michael Doohana s liste najboljih u povijesti.

Rossi je krenuo suzdržanije nego smo od njega navikli i nakon prvog zavoja je zauzimao treće mjesto iza Stonera i Pedrosa. Španjolca je, međutim, prestigao već prije isteka prvog kruga, Australca na izlasku iz GT šikane i nakon što je jednom preuzeo vodstvo više mu nitko nije stavio ni soli na rep.

Jedini koji se koliko-toliko uspješno nosio s Talijanom bio je usprkos slabom startu (pao s trećeg na šesto mjesto) na drugoj Yamahi Jorge Lorenzo - ponovno su njih dvojica nakon Barcelone osvojila prvo i drugo mjesto na podiju - a postolje je baš kao i prije dva tjedna upotpunio bivši (2007.) svjetski prvak Stoner (prošlogodišnji pobjednik) koji je zaostao više od 20 sekundi.

Svoj je najbolji ovogodišnji rezultat četvrtim mjestom izjednačio Colin Edwards ispred preostale dvojice u Top 6 - najbolja im je ovo utrka u 2009. - Chrisa Vermeulena i Jamesa Toselanda.

Andrea Dovizioso i Dani Pedrosa su izgledali moćno, ali obje su Honde u drugoj fazi utrke izletjele sa staze i ostale bez plasmana (Talijan u 16., a Španjolac u 22. od 26 krugova pred 96.000 navijača). U posljednjem je krugu izletio i Mika Kallio koji je pod budnim okom prijatelja finskog nogometnog reprezentativca Samija Hyypije napadao šesto mjesto samo da bi ostao i bez sedmog.

Najslabiju klasu osvojio je Španjolac Sergio Gadea (39:07.577) ispred drugoplasiranog Juliana Simona (39:08.478) i trećeplasiranog Bradleya Smitha (39:19.933), a klasu do 250 ccm Japanac Hiroshi Aoyama (40:44.008) ispred Hectora Barbere (40:48.432) na drugom i Marca Simoncellija (40:54.347) na trećem mjestu (Bautista je vodio samo da bi pred sam kraj pao te ostao i bez bodova i bez vodstva u ukupnom poretku).

Osma utrka sezone - samo klasa MotoGP - sljedeći je tjedan (5. srpnja) u Sjedinjenim Državama u Laguna Secci, a uoči puta na Zapadnu obalu vodstvo je u ukupnom poretku MotoGP Svjetskog prvenstva preuzeo Rossi (131 bod) ispred Lorenza (126) i Stonera (122). Srednju, pak, klasu predvodi Aoyama ispred Bautiste i Barbere, a klasu do 125 kubika Simon ispred Smitha i Gadee.