Grci osvetili Litvu

Branimir Korać • petak, 03.07.2009.

Susreti drugog kola na Svjetskom prvenstvu do 19 godina donijeli su nekoliko zanimljivih dvoboja. Grčka je svladala Portoriko koji je dan ranije bio bolji od Litve, a poraze su upisali očekivano Francuska protiv SAD-a te pomalo neočekivano Španjolska protiv Australije...

Skupina A

Nakon šo su svladali Litvu, Portorikanci su pred sobom imali i drugu visoku prepreku, no nju nisu uspjeli preskočiti. Grci su slavili 107:98 u susretu koji je bio neizvjestan do posljednje četvrtine kada su se Grci uspjeli odvojiti i uzeti pobjedu. Predvodili su ih Konstantinos Papanikolaou s 25 poena i 12 skokova te Vlantimir Giankovits s 24 poena i sedam skokova. Kod Portorika Michael Rosario ubacio je 28 poena, a Isaac Sosa Carrión 20 poena (6/7 trica).

Vezane vijesti

Litva se za poraz od Portorika iskupila visokom pobjedom protiv Angole 104:46. Sve je bilo jasno već nakon prvog poluvremena kada je Litva imala nedostižnu prednost 58:21. Gediminas Orelik s 23 poena i sedam skokova te Donatas Motiejunas s 23 poena i pet skokova bili su najistaknutiji Litavci dok je slabašnu Angolu učinkom predvodio Josemar de Carvalho s deset poena.

4. Kazahstan 0-2 -59.

Derbi skupine B igran je u drugom kolu, a sastali su se SAD i Francuska. Amerikanci su se pokazali prejakim protivnikom i slavili su bez problema 71:55, a pobjeda bi bila i izraženija da u posljednjoj dionici nije došlo do opuštanja u američkim redovima. Seth Curry s 12 poena i Gordon Hayward s 11 poena i pet skokova bili su najbolji kod SAD-a dok su kod Francuske bolji od ostalih bili Alexis Tanghe sa 16 poena i pet skokova te Andrew Albicy s 15 poena i osam skokova.

U dvoboju autsajdera u skupini B, dvoboju za vjerojatno treće mjesto i prolaz u osminu finala, Egipat je svladao Iran s 95:91. Iranci su tijekom susreta imali prednost, u posljednju četvrtinu ušli su s plus deset, međutim Egipat se vratio i izborio produžetak. U dodatnih pet minuta Egipćani su slavili s 11:7 i došli do vrijedne pobjede. Amro Sherif Mohamed Abdelhalim ubacio je 30 poena uz 13 skokova i šest ukradenih lopti dok je Omar Tarek Oraby dodao 19 poena i sedam skokova. Kod poraženih Emad Salmani ubacio je 24 poena uz šest skokova, a Arsalan Kazemi dodao je 17 poena, 18 skokova i pet blokada.

Skupina C

U skupini C Kanada se prošetala do pobjede u susretu protiv slabe Sirije i slavila 99:53. Prvo poluvrijeme Sirijci su odigrali dobro i zaostajali svega šest poena, a u nastavku su doživjeli pravi potop i Kanada je već treću četvrtinu dobila 36:11 i otišla do pobjede. Predvodili su ju Jordan Baker i Tristan Thompson s po 13 poena i deset skokova. Kod Sirije Hani Adribe ubacio je 12 poena uz pet skokova.

Španjolci su upisali prvi poraz na SP-u, a bolja je bila reprezentacija Australije. Australci su se pokazali čvrstim protivnikom i slavili su 69:62. Iako su imali manje izgubljenih lopti i čak 17 napadačkih skokova, Španjolci nisu uspjeli, ponajviše zahvaljujući lošem šutu iz igre. Australiju su do pobjede vodili Ryan Broekhoff sa 16 poena i sedam skokova te Brock Motum s 14 poena i osam skokova. U sastavu poraženih ubacio je 17 poena uz sedam skokova, a Daniel Perez dodao je deset poena i pet ukradenih lopti.

Skupina D

U našoj skupini D Argentina je imala lagan posao protiv Kazahstana. Argentinci su slavili gotovo istom razlikom kao i Hrvatska 98:69. Dok su protiv naše reprezentacije Kazahstanci pali vrlo brzo, protiv Argentine su razbijeni tek u posljednjoj četvrtini. Pobjednike su predvodili Luciano González sa 16 poena i Lisandro Rasio s deset poena i 12 skokova.