Hrvatska na Portoriko, Litva ispala

Branimir Korać • srijeda, 08.07.2009.

Nakon što su odigrani svi susreti na Svjetskom prvenstvu do 19 godina, Hrvatska je saznala protivnika u četvrtfinalu. Bit će to reprezentacija Portorika predvođena prvim strijelcem prvenstva Mikeom Rosarijom. Neočekivano je bez četvrtfinala ostala dobra reprezentacija Litve...

Skupina E

Portoriko je pobjedom protiv Egipta 99:71 osigurao treću poziciju u skupini s ostvarene četiri pobjede. Protiv Egipćana imali su rutinski posao, već uoči posljednje dionice bilo je plus 30 i tek u posljednjih deset minuta Egipćani su bili ravnopravan protivnik. Mike Rosario predvodio je Portoriko s 22 poena, a Raymond Cintrón Cortes dodao je 17 poena (trica 5/5). Kod Egipta Amro Sherif Mohamed Abdelhalim ubacio je 22 poena dok je Adham Mohamed Elsayed dodao 17 poena.

Australija – Francuska

Grčka i Francuska u međusobnom dvoboju odlučivali su o drugoj poziciji u skupini. Na kraju su slavili Grci 76:72 u susretu u kojem su imali plus 20 uoči posljednje četvrtine, ali se u završnici opustili i skoro izgubili prednost. Nikolaos Pappas ubacio je 20 poena uz osam skokova, a Leonidas Kaselakis je dodao 18 poena i devet skokova. Kod Francuske Jonathan Bourhis ubacio je 17 poena uz pet skokova, a Christophe Leonard dodao je 13 poena i osam skokova.

Litva je dugo bila u igri u susretu s jakim Amerikancima, međutim nije izdržala. Litavcima je trebala pobjeda za prolaz dalje, no upisali su poraz 76:69 i kao petoplasirani u skupini neočekivano ostali bez četvrtfinala. Tyshawn Taylor predvodio je Amerikance s 13 poena, a Klay Thompson dodao je deset poena i sedam skokova. Kod Litve Tautvydas Slezas ubacio je 21 poen uz 12 skokova dok je Donatas Motiejunas zaustavljen na 12 poena.

Skupina F

Španjolskoj nije pomogla pobjeda protiv Kazahstana 101:71. Slijedom drugih rezultata, Španjolci su završili na petom mjestu, te ostali bez četvrtfinala. Jorge Santana s 26 poena predvodio je Španjolsku dok je Toni Vicens dodao 11 poena. Kod Kazahstana Aleksandr Žigulin ubacio je 13 poena.

Španjolcima je za prolaz trebala pobjeda Argentine protiv Kanade, međutim Kanađani su u borbi za četvrtfinale svladali Argentinu 67:57 i uhvatili posljednji vlak. Početak drugog poluvremena je bio ključan, Argentinci su to razdoblje odigrali slabo i nisu uspjeli uhvatiti Kanadu koja je od početka susreta bila u vodstvu. Najbolji kod pobjednika bili su Cory Joseph s 20 poena i Mangisto Arop s 18 poena. Kod Argentine Lisandro Rasio ubacio je 14 poena uz sedam skokova dok je Luciano González dodao 12 poena i pet skokova.