Domaćin ipak prejak

Branimir Korać • petak, 24.07.2009.

Mlada hrvatska muška košarkaška reprezentacija zaustavljena je u četvrtfinalu Europskog prvenstva do 20 godina. Bolji su bili domaćini Grci sa 77:68...

HRVATSKA - GRČKA 68:77 (21:20, 33:35, 46:55)

EP U20, četvrtfinale

Hrvatska: Radić 10 (5 asistencija, 4 skoka), Nakić 2, Vragović 12, Bogdanović 14 (4 skoka), Kraljević, Oštrić 3 (4 skoka), Delaš 2, Hajdić 9, Marčinković 1, Karlović 4, Blažević, Bilan 11 (11 skokova). Trener: Darko Kunce.

Grčka: Mantzaris 0, Mourtos 0, Tsakaleris 0, Pappas 18 (4 skoka, 4 asistencije), Giannopoulos 0, Sakellariou 1, Papanikolaou 12 (8 skokova), Sloukas 16 (6 skokova, 4 asistencije), Giankovits 2, Bogris 17 (10 skokova), Kaselakis 9, Sankopoulos 2. Trener: Konstantinos Missas.

Šut za dva: Hrvatska 16/38, Grčka 22/49

Šut za tri: Hrvatska 6/25, Grčka 4/10

Slobodna bacanja: Hrvatska 18/24, Grčka 21/28

Skokovi: Hrvatska 35 (23+12), Grčka 38 (26+12)

Asistencije: Hrvatska 10, Grčka 10

Osvojene lopte: Hrvatska 6, Grčka 9

Izgubljene lopte: Hrvatska 12, Grčka 15

Blokade: Hrvatska 4, Grčka 8.

Uz silne probleme koji su pratili našu izabranu vrstu do 20 godina, četvrtfinale je na kraju prilično dobar rezultat. Ako se zna protivnik u četvrtfinalu, možemo reći i maksimalan domet.

Naša reprezentacija nikako nije imala sreće u izboru protivnika među osam najboljih. Unatoč drugom mjestu u skupini, u četvrtfinalu ih je čekao najteži mogući protivnik, domaćin Prvenstva Grčka koja je ujedno i aktualni prvak Europe do 18 godina s praktički ovom generacijom. Grci su imali omjer 4-1 i bili su s tim odličnim omjerom tek treći u skupini i samo je koš razlika "podvalila" ih Hrvatskoj u četvrtfinalu.

Dugo je Hrvatska bila u igri i tek u posljednjoj četvrtini su se Grci posve odvojili. Prvih deset minuta vodila se posve izjednačena bitka s dosta izmjena u vodstvu, a na kraju je Hrvatska tu dionicu dobila s 21:20.

Koš na koš igralo se do sredine druge četvrtine kada Grci prvi dolaze do osjetnije prednosti povevši 31:26. U tom razdoblju naša reprezentacija nije dobro odigrala u napadu i na drugoj strani stigla je kazna.

Na poluvrijeme se ipak otišlo s malih 35:33 za Grke zahvaljujući polaganju Vragovića u samoj završnici.

Na polovici treće četvrtine Hrvatska je uhvatila Grke i poravnala na 42:42, a onda dolazi do laganog pada koji u biti rješava utakmicu. Grci rade seriju 8:0 koja ih odvodi na 50:42 i Hrvatska više do kraja susreta nije uspjela ozbiljno zaprijetiti.

Na bliže od pet razlike Hrvatska više nije nijednom uspjela doći i s ovim porazom odlazi u borbu za plasman od petog do osmog mjesta.

U našem sastavu najbolji su bili Bojan Bogdanović s 14 poena i Miro Bilan s 11 poena i 11 skokova. Kod Grka Pappas je ubacio 18 poena, a Bogris 17 poena uz deset skokova.