Juniori stopostotni u prvom krugu

Branimir Korać • subota, 25.07.2009.

Hrvatska muška juniorska košarkaška reprezentacija upisala je i treću pobjedu na Europskom prvenstvu u Francuskoj. U posljednjem susretu u skupini svladana je Ukrajina 73:69...

HRVATSKA - UKRAJINA 73:69 (17:22, 39:39, 54:59)

EP U18, skupina B, treće kolo

Hrvatska: Došen 7 (4 asistencije), Babić, Čutura 2, Bubalo 6, Jakoliš 5 (9 skokova), Vrlika 17 (5 skokova), Prostran, Batur, Juričić 3 (4 asistencije), Barač 7 (6 skokova), Šekelja 11 (6 skokova), Brnas 15 (6 skokova). Trener: Hrvoje Vlašić.

Ukrajina: Galynin 11, Dzyuba 5, Prokopenko 12, Lypovyy 4, Lebedintsev 0, Gumennyy 7, Marchenko 7, Bobrov 3, Virastiuk 3 (8 skokova), Anikiyenko 13 (12 skokova), Kushnirov 4, Sandul. Trener: Oleg Ruban.

Šut za dva: Hrvatska 24/40, Ukrajina 15/42

Šut za tri: Hrvatska 7/24, Ukrajina 6/17

Slobodna bacanja: Hrvatska 4/11, Ukrajina 21/31

Skokovi: Hrvatska 44 (32+12), Ukrajina 35 (23+12)

Asistencije: Hrvatska 15, Ukrajina 6

Osvojene lopte: Hrvatska 7, Ukrajina 8

Izgubljene lopte: Hrvatska 14, Ukrajina 10

Blokade: Hrvatska 4, Ukrajina 3.

Hrvatska je uoči posljednjeg kola prvog kruga osigurala prvo mjesto u skupini i prenošenje maksimalna četiri boda u drugi krug pa je tako dvoboj s Ukrajinom bio revijalnog karaktera. U prva dva kola Ukrajina je upisala dva uvjerljiva poraza te je izbornik Vlašić odlučio u ovom susretu poštedjeti Tonija prostrana. Obzirom na ozljedu Luke Babića i bolest Ivana Batura, jasno je kako je Hrvatska bila značajno oslabljena.

U prvom poluvremenu vodila se izjednačena borba bez većih bjegova na obje strane. Na poluvrijeme se otišlo s rezultatom 39:39, a našu reprezentaciju s 11 poena predvodio je Vrlika. Uz trojicu igrača na koje se znalo da neće igrati, izbornik Vlašić u prvih 20 minuta nije koristio niti Čuturu dok su svi ostali dobili minutažu.

U drugom poluvremenu nastavilo se igrom praktički koš na koš sve do posljednjih trenutaka susreta.

Dvije minute prije kraja utakmice Hrvatska je imala 69:68 i napad, Vrlika je promašio tricu, Marchenko gubi loptu, a pomaže nam Gumennyy nesportskom osobnom pogreškom. Jedno slobodno bacanje pogodio je Vrlika za 70:68. Ukrajinci su se približili na poen zaostatka 51 sekundu prije kraja susreta da bi Jakoliš 36 sekundi prije kraja spremio tricu za 73:69. Gumennyy je promašio tricu za približavanje i Hrvatska je 14 sekundi prije kraja uzela loptu i sačuvala prednost za stopostotan učinak u prvom krugu natjecanja.

U našem sastavu najbolji su bili Vrlika sa 17 poena i pet skokova te Brnas s 15 poena i šest skokova. Kod Ukrajine 13 poena uz 12 skokova upisao je Anikiyenko, a 12 poena dodao je Prokopenko.