Bez Prostrana do prvog poraza

Branimir Korać • utorak, 28.07.2009.

Hrvatska muška juniorska reprezentacija upisala je prvi poraz na Europskom prvenstvu u Francuskoj. Domaćin je u drugom krugu bio bolji sa 67:61...

HRVATSKA - FRANCUSKA 61:67 (19:20, 34:32, 49:48)

EP U18, skupina E, četvrto kolo

Hrvatska: Došen 3, Babić, Čutura 0, Bubalo 7, Jakoliš 17 (7 skokova), Vrlika, Prostran, Batur 8, Juričić 7 (6 asistencija), Barač 4, Šekelja 8 (10 skokova, 4 ukradene), Brnas 7. Trener: Hrvoje Vlašić.

Francuska: Wachowiak 0, Pourchot 4 (4 skoka), Lebrun 14, Stojiljković 0, Bourdillon 4, Westermann 14 (4 asistencije), Fournier 9, Cairo 2 (7 skokova), Mondesir 0, Kandolo Okonda 5, Paschal 11 (9 skokova), Renon 4. Trener: Philippe Ory.

Šut za dva: Hrvatska 16/33, Francuska 17/43

Šut za tri: Hrvatska 8/22, Francuska 7/19

Slobodna bacanja: Hrvatska 5/10, Francuska 12/18

Skokovi: Hrvatska 34 (25+9), Francuska 37 (22+15)

Asistencije: Hrvatska 15, Francuska 10

Osvojene lopte: Hrvatska 7, Francuska 7

Izgubljene lopte: Hrvatska 17, Francuska 13

Blokade: Hrvatska 1, Francuska 2.

Hrvatska je u susret s Francuskom ušla bez ozlijeđenog Tonija Prostrana koji je dan ranije ozlijedio skočni zglob u susretu sa Slovencima. Ionako jaki Francuzi preuzeli su ulogu favorita u tom susretu i vrlo brzo su to počeli pokazivat.

Već na polovici prve četvrtine Hrvatska je zaostajala 16:5 da bi nas Jakoliš ipak zadržao u igri i spriječio Francuze za još veći bijeg. U završnici četvrtine Hrvatska je odigrala jako dobro i uspjela se posve vratiti smanjivši na 17:16. U tom razdoblju dobro je igrao oporavljeni Ivan Batur te je nakon prvih deset minuta Hrvatska zaostajala 20:19.

Na startu druge četvrtine Hrvatska je stigla do prvog vodstva na susretu kada je Bubalo napravio 4:0 za 23:22 naše reprezentacije. Kratko je Hrvatska bila u vodstvu, Francuzi su već u sljedećem napadu vratili prednost na svoju stranu i držali ju sve do posljednjih sekundi prvog poluvremena. Tada Jakoliš i Šekelja rade seriju 7:0 i Hrvatska na poluvrijeme odlazi s vodstvom 34:32.

Jakoliš je bio prvo ime Hrvatske u prvih 20 minuta s 12 poena, a naša reprezentacija vodila je unatoč većem broju izgubljenih lopti i slabijem šutu za dva. Za razliku od Francuza, hrvatska trica bila je 5/12, njihova 2/9 i tu je bila razlika.

Treća dionica protekla je u igri koš na koš gotovo svih deset minuta. Niti jedna reprezentacija nije stvorila značajniju prednosti, izmjene u vodstvu bile su česte, a Hrvatska je na kraju te dionice vodila 49:48.

Četiri minute prije kraja susreta Francuska je stigla do prednosti 59:54, nakon čega je Lebrun još dodao tricu za 62:54 na tri i pol minute prije kraja.

Na manje od dvije minute prije kraja bilo je sve riješeno. Prvo je Westermann ubacio tricu, a zatim je ubacio i dva bacanja te je Francuska pobjegla na nedostižnih 67:55. Do kraja je Hrvatska tek smanjila, no nije preokrenula zaostatak. Francuska je slavila 67:61.

U našem sastavu najbolji su bili Jakoliš sa 17 poena i sedam skokova te Šekelja s osam poena i deset skokova. Kod poraženih po 14 poena ubacili su Lebrun i Westermann.