Vodeni sportovi

Brazilac Cielo ispod 47 sekundi

Maja Giljanović • četvrtak, 30.07.2009.

Povijesna prva utrka ispod 47 sekundi na 100 metara slobodno je visjela u zraku, ali svjetski rekord Eamon Sullivana u povijest nije poslao Alain Bernard nego Cesar Cielo Filho.

Olimpijski pobjednik na 100 metara slobodno Alain Bernard bio je prvi favorit šlagera večeri. Francuz je u Montpellieru postao neslužbeni svjetski rekorder i postao prvi čovjek u povijesti koji je 100 slobodno isplivao ispod 47 sekundi - njegovih 46,94 FINA, međutim, zbog kasnije zabranjenog kostima nije priznala - a u Rim je stigao odlučan skinuti 47,05 Eamona Sullivana.

Nakon prvih 50 metara prvi je okrenuo svjetski rekorder na 50 slobodno Frederick Bousquet (22,14) ispred olimpijskog pobjednika na 50-ici Cesara Ciela Filha drugog (22,17), Bernarda trećeg (22,22) i svjetskog prvaka iz Melbournea Brenta Haydena petog (22.43). U drugom je dijelu frekvenciju zaveslaja podignuo Cielo, spustio se na 46,91 i osvojio naslov ispred Francuza Bernarda (47,12) na drugom i Bousqueta (47,25) na trećem mjestu. Hayden, koji je mogao postati četvrti svjetski prvak u povijesti, nakon Matta Biondija, Aleksandra Popova i Filippa Magninija (ovdje devetog), koji je obranio naslov, no ostao je četvrti (47,27).

Viceprvak svijeta prije dvije godine i brončani prošle godine u Pekingu Ryan Lochte je u prvoj utrci večeri iskoristio činjenicu da je svjetskom prvaku, svjetskom rekorderu i olimpijskom pobjedniku Michaelu Phelpsu "pun kufer" mješovitog. Lochte je u finalu utrke na 200 mješovito osvojio naslov i Phelpsovih 1:54,23 iz Pekinga poboljšao za 13 stotinki, na 1:54,10. Olimpijski viceprvak i brončani u Melbourneu 2007. Laszlo Cseh je zaslužio srebro (1:55,24), a svjetski prvak na 200 prsno Eric Shanteau broncu (1:55,36).

Svjetsku titulu i svjetski rekord na 200 delfin je uzela Jessicah Schipper. Australka je probila 2:04 barijeru, za 73 stotinki (2:03,41) poboljšala svjetski rekord koji je Mary Descenza postavila u polufinalu i obranila naslov iz Melbournea. Olimpijska je bronca iz Pekinga treća u povijesti koja je osvojila dva SP-a za redom nakon Rosemarie Kother i Otilije Jedrzejczak. Završila je ispred srebrne bivše svjetske rekorderke i olimpijske pobjednice Liu Zige (2:03,90) i brončane Katinke Hosszu (2:04,28). Descenza je pukla pod pritiskom i zauzela samo četvrto mjesto (2:04,41).

Svjetski je rekord srušila i Kineskinja Zhao Jing u finalu utrke na 50 leđno. Četvrtoplasirana prije dvije godine u Melbourneu, 18-godišnjakinja je isplivala 32 stotinke ispod svjetskog rekorda kojeg je u kvalifikacijama (14. skupina) postavila Anastazija Zujeva i osvojila naslov (27,06) ispred srebrne bivše svjetske rekorderke (u kvalifikacijama 13. skupina) Daniele Samulski (27,23) i brončane bivše (2005.) svjetske viceprvakinje Gao Chang (27,28). Poput cvrčka je kao Descenza pukla i Zujeva na četvrtom mjestu (27,31).

Kinu je oduševila i štafeta 4x200 slobodno koja je u sastavu Yang Yu, Zhu Wei, Liu Jing i Pang Jiaying osvojila naslov (7:42,08), više od dvije sekunde ispod svjetskog rekorda Australki iz Pekinga (večeras pete), ispred srebrnih Amerikanki (7:42,56) i brončanih Britanki (7:45,51).

Svjetski je rekord Rebecce Soni iz Pekinga (2:20,22) u polufinalu utrke na 200 prsno srušila Kanađanka Annamay Pierse (2:20,12) - Mirna Jukić je treća (2:22,13) - a svjetski rekord Kosuke Kitajime iz Tokija (2:07,51) Australac Christian Sprenger (2:07,31).