Favorizirani PSV bez pobjede

Vedran Babić • nedjelja, 02.08.2009.

Malo tko je vjerovao da će višestruki prvak Nizozemske, PSV, kiksati na startu domaćeg prvenstva kod kuće protiv novog prvoligaša Venla. Međutim, upravo to se i dogodilo - gosti su u golijadi izvukli bod (3:3). Ajax i Feyenoord krenuli su pobjedonosno...

Sudeći prema prvom kolu novog izdanja Eredivisie, ova sezona mogla bi biti jako napeta. Jučer je aktualni prvak AZ poražen od Heraclesa, a danas je PSV odigrao 3:3 protiv Venla, koji se tek vratio u prvoligašku elitu.

Iako je domaćin poveo 2:0 pogocima Amrabata i Toivonena i s tom prednošću otišao na odmor, gosti su u nastavku šokirali gotovo do kraja ispunjeni Philips stadion (34.000 gledatelja) i izjednačili na 2:2.

Prvo je čovjek "smiješnog" prezimena, Achmed Ahahaoui, u 53. minuti smanjio na 2:1, da bi sedam minuta potom kapetan Venla Keisuke Honda vratio stvari na početak. Toivonen je ponovno strijelac za 3:2 PSV-a u 82., no tri minute kasnije Ruben Schaken postavlja konačnih 3:3 za povijesni bod Venla.

Ovakav početak prvenstva za PSV malo tko je očekivao, a vremena za traženje forme nema. Već idućeg tjedna momčad iz Eindhovena putuje u Enschede na gostovanje kod Twentea, koji malo pomalo postaje važna karika u nizozemskoj ligi.

Bez svog najboljeg strijelca, a možda i najboljeg igrača prošle sezone, švedskog reprezentativca Marcusa Berga (prešao u HSV), Groningen će u novoj sezoni vrlo teško ponoviti plasman na kojem je okončao 2008./2009. (6. mjesto). To je zorno prikazala i prva utakmica u kojoj je poražen od Ajaxa 2:0.

Četiri minute prije kraja prvoga dijela Miralem Sulejmani je pogodio za 1:0 gostiju, a pobjedu je u 72. potvrdio veteran Dennis Rommedahl. Argentinac hrvatskog porijekla Dario Cvitanić i mladi hrvatski reprezentativac Darko Bodul nisu nastupili za Ajax.

Transferom Berga u Bundesligu napadački učinak Groningena ovisit će o mladim i još uvijek neprovjerenim igračima. Iz drugoligaša Eindhovena doveden je 19-godišnji Serhat Koç, a iz danskog Nordsjaellanda dvije godine stariji Nicklas Pedersen. Tu je i 20-godišnji Slovenac Tim Matavž, koji je prvi dio prošle sezone proveo na posudbi u Emmenu.

Što se Ajaxa pak tiče, momčad je doživjela minorne promjene, a najzvučnije pojačanje je bivši veznjak AZ-a i nizozemski reprezentativac Demy de Zeeuw.

Feyenoord je stigao do prve pobjede u sezoni protiv NEC-a (2:0) pogocima Jona Dahla Tomassona i Leroya Fera, a NAC je s 2:1 slavio u Haagu u dvjema preostalim utakmicama danas.