Marin Vuković • nedjelja, 02.08.2009.

Dokaz da je u sve boljoj napadačkoj formi Eduardo da Silva ponudio je i u drugoj utakmici Emirates Cupa. Za razliku od jučerašnje u kojoj je dobio tek dvadesetak minuta, danas je protiv Glasgow Rangersa krenuo od prve minute i u nešto više od sat vremena igre pokazao koliko je nedostajao Topnicima. Još je jednom zasjao i Jack Wilshere, 17-godišnjak koji je postao najveća priča ovog turnira.

Jako dobre vijesti za hrvatsku reprezentaciju stižu iz Londona, gdje Eduardo da Silva iz utakmice u utakmicu pokazuje kako je u sve boljoj formi. Drugoga dana Emirates Cupa naš je reprezentativac dobio priliku zaigrati od prve minute protiv Glasgow Rangersa i već nakon desetak minuta pogotkom opravdao povjerenje Arsenea Wengera.

Sve u svemu, dobra najava za kvalifikacijski ogled s Bjelorusijom. Eduardo izgleda spreman, rastrčan, željan igre i dokazivanja, a pokazao je kako "ljevica" još uvijek nije zaboravila zabijati pogotke. Slaven Bilić i hrvatski stručni stožer vjerojatno su sa zadovoljstvom popratili ovu utakmicu. Neka Eduarda zaobiđu nove ozljede i bit će velika pomoć i reprezentaciji, ali i Arsenalu u sezoni koja dolazi.

Rangersi su bili "pečeni" već u početnih desetak minuta. Tinejdžersko čudo Topnika Jack Wilshere ponovno je pružio jedno izvanserijsko izdanje i nema sumnje kako će se o njemu ove sezone puno pričati. Arsenalovom dragulju samo su dvije minute bile dovoljne da zakuca loptu u škotsku mrežu i dovede Arsenal u vodstvo, a nizom poteza tijekom prvog poluvremena sigurno je poslao jasnu poruku i Fabiju Capellu.

Samo devet minuta nakon Wilshereovog gola, Fran Merida loptom s očima gura Eduarda u priliku, a devetka Topnika profinjenim i odmjerenim udarcem lijevom nogom pogađa sam kut gola Allana McGregora. Još jednu sjajnu priliku Eduardo je imao u posljednjoj minuti prvog dijela, ali u situaciji oči u oči s McGregorom ne uspijeva iskosa zahvatiti loptu na pravi način.

Rangersi nisu pokazali puno napadačkih ambicija, tek su u drugom dijelu, u 62. minuti odradili munjevitu, sjajno odrađenu kontru, koju je Stephen Naismith upropastio vrlo lošom završnicom. Odmah potom Eduardo je izašao iz igre i uz veliki pljesak s tribina Emiratesa svoje mjesto prepustio mladom Sanchezu Wattu.

Uvjerljivu i posve zasluženu pobjedu Arsenala zaključio je svojim drugim pogotkom sjajni Wilshere, natrčavši u 72. minuti na dodavanje Ramseya i zakucavši ga u mrežu poput kakvog iskusnog golgetera. S visokih 3:0 Topnici su i osvojili Emirates Cup, drugo mjesto zauzeli su Rangersi, treći je Atletico, a četvrti PSG.

Arsenal: Almunia, Clichy (od 46. Denilson), Gallas (od 46. Traore), Song, Eboue, Wilshere, Fabregas (od 73. Rosicky), Silvestre, Merida (od 67. Ramsey), Aršavin (od 63. Bendtner), Eduardo (od 63. Watt).

Glasgow Rangers: McGregor, Weir, Papac, Whittaker, Bougherra, Mendes, Davis, Naismith, Thomson (od 46. Novo), Lafferty (od 46. McCulloch), Beasley (od 46. Miller).