Otišao "Mister 100%"

Vedran Attias • utorak, 04.08.2009.

Nekoliko vrlo zanimljivih i iznenađujućih rezultata promijenilo je ljestvicu domaće lige pa tako i našu ljestvicu momčadi koje se natječu u HNL-u. Već u drugom izdanju Bockanja smo ostali i bez prvog trenera ove sezone, a dotični "sretnik" je - Ante Miše...

O Bockanju

Praćenje HNL-a na Sportnetu je od ove sezone obogaćeno još jednom kolumnom - Bockanjem, svojevrsnom renking ljestvicom hrvatskih prvoligaša, koja uz poziciju na ljestvici u obzir uzima i formu momčadi te njenu realnu snagu. Ovaj svakotjedni tekst nije matematika, već subjektivni doživljaj, podložan vašim komentarima, to mu je na kraju krajeva i poanta. Pa, stoga, svoje viđenje ljestvice slobodno šaljite na mail iznadpotpisanog, a najzanimljiviji komentari će biti objavljeni narednog tjedna.

Također, nemojte zamjeriti na sarkazmu, ironiji i šalama, jer poanta Bockanja je (i) zabava.

Na sjeveru i jugu Hrvatske - točno je takvo stanje; potpuno dijametralno suprotno. Dok u Dinamu sve ide po planu; Plavi rutinski melju protivnike, europski nastupi su vrlo dobri, atmosfera oko kluba je općenito up, u Hajduku - potpuna suprotnost; baš je sve down.

Nakon loše predstave u Osijeku, još lošije u Slovačkoj, došla je ona najlošija protiv Zadra. Izabranici Dalibora Zebića nisu bili niti svjesni koliko je zapravo Hajduk ranjiv, ali kada su nakon 45 minuta negledljivog nogometa to shvatili - uzeli su što im se nudi. Očito je to sudbina trenera Hajduka živjeti od Zadra do Zadra jer su baš njihovi bliski susjedi, istina u Stanovima, bili zaslužni za odlazak Gorana Vučevića s klupe "Bilih". Možda taj Ljubičić ipak je materijal za Poljud; naravno, ako bi želio doći.

Što se "ostatka lige tiče", svaka čast Cibaliji koja je upisala i drugu pobjedu pa je tako bodovno izjednačena s Dinamom na vrhu, Pjesnici još ne znaju niti pričati, a kamoli pjevati dok su nam Rijeka i Varteks u televizijskom prijenosu pokazali točno kako nogometna utakmica ne bi trebala izgledati.

Prije nego pogledate power rankingse naših klubova za ovaj tjedan, OVDJE se podsjetite kakvo je stanje bilo prošli tjedan.

P.S. Niste se baš "isprsili" s mailovima prošli tjedan pa sada otvaram natječaj: prvih pet (suvislih) komentara objavit ću sljedeći tjedan u kolumni. Ma zapravo, prvoj trojici poklanjam i set noževa kojima možete rezati cipele, konzerve i sve ostalo što svakodnevno režete, ali jednostavno nemate odgovarajuće noževe. Vrijeme - sad! Oko 4.000 gledatelja koji nisu na moru vidjeli su prve pogotke wunderkinda Kramarića koji je pokazao kako zna zabiti gol, a dok ima Slepičku, koji je više puta dodao loptu petom nego "normalno", ne mora se brinuti jer će lopte samo dolaziti. Dinamo je u dva kola protiv drugoligaša rutinski upisao šest bodova, no treba pričekati s konačnim sudom da će se Plavi prošetati Štimčevom ligom jer već sljedeći tjedan tramvajem idu na "gostovanje" u Kranjčevićevu. Da se Hajduk i Cibalia zamijene - tablica bi bila logična. Naravno, ne i igračima te navijačima Cibalije koji uživaju u 100-postotnom bodovnom ulasku u ovu sezonu. Trener Mršić je opet pogodio uvođenjem Ole Gunnara Barabana, ali stvarno bi mogao razmisliti da čovjek počne od prve minute. Bez braće Sharbini - nema nogometa. Zorno smo to vidjeli, nažalost, u televizijskom prijenosu "utakmice" iz Varaždine za vrijeme koje sam uspio tri puta zaspati; u prvom poluvremenu. Istina, ja sam ležao u klimatiziranoj sobi, a igrači su se šetali na preko 30 stupnjeva, ali bome su oni i bolje plaćeni. Očekivano su Farmaceuti izgubili nakon teškog i napornog putovanja u i iz Norveške kod najugodnijeg iznenađenje prvenstva Cibalije. Samo neka momci Milivoja Bračuna slave preko tjedna i plasiraju se dalje u Europi - bit će im oprošten ovaj poraz. Što im je sreća odnijela protiv Hajduka, vratila im je u Šibeniku u posljednjim sekundama. Gosti nisu dobro igrali prvih 45 minuta dok su domaćini u nastavku pristojno uzvratili na isti način. Hoće li Nikšiću golovi u Šibeniku biti poticaj za nastavak u istom ritmu - sumnjamo. Nakon neriješenog u Osijeku i domaćeg poraza od Zadra, mister 100 % dao je neopozivu ostavku. Zvuči nelogično da mister 100 % nema niti jednu pobjedu, zar ne? Upozorio sam prošli tjedan da Hajdukov napad može dati gol samo ako protivnik obavi veći dio posla kao Osijek ili Žilina, no s druge strane - stavio bi i Miše Torresa da ga ima. Unatoč svemu tome, ne može Hajduk niže od šestog mjesta naše ljestvice jer ih jednostavno ne može (više) nitko prestići. Par sekundi udaljen bio je Šibenik od druge pobjede ove sezone, ali - par sekundi previše. Sudeći po igri koju su prikazali u nastavku utakmice kada, prema riječima novog trenera Hajduka Ivice Kalinića, "nisu dobili niti jedan duel, niti jedan dobar start i kad su igrali bezidejno" - bod i nije tako loša vijest. Što se tiče suca Šimčića, sumnjam da će u Vodice na godišnji odmor. Nakon dobre i dopadljive igre u prvom kolu, Zaprešićani su šokirali svih 700 gledatelja u ulici pjesnika i zasluženo došli do prva tri boda ove sezone. Kolika je Perkovićeva moć uvjeravanja "igrača da mogu pobjeđivati" - vidjet ćemo već u sljedećem kolu kada im u goste dolazi razigrana Cibalia. Nakon 0:3 protiv Cibalije, Zebićevi igrači na Poljud su krenuli "časno izgubiti", a vratili su se s tri boda. Iznenadili su tako Zadrani i sami sebe svojom pobjedom na Poljudu pred jednakim brojem svojih navijača koliko je bilo i Hajdukovih. Dok je s jedne strane za Hajduk dobro što nitko nije vidio njihovu predstavu protiv Zadra, gostima finale Umaga - nije dobro sjelo. Varteksova igra u nedjelju nikoga nije mogla zadiviti pa iako je Mumlek, kojega imam u Sportnet Manageru, upisao asistenciju - nisam bio sretan gledajući utakmicu Varteks - Rijeka. Kažu da je bilo jako vruće, no uskoro se neće više moći na to vaditi, ali onda na sreću igrača - postaje hladno. Tko je na početku sezone mislio da će gledatelji u Karlovcu popravljati prosjek gledanosti cijele lige? 3.000 gledatelja vidjelo je zanimljivu utakmicu u povijesnom nastupu Karlovca u prvoj ligi, a da je trenerov sin Zvonko bio precizniji i umjesto grede pogodio mrežu - vidjeli bi i prvu pobjedu. Za najbolju momčad prvenstva kakvu Zagreb ima prema riječima njihova trenera Luke Pavlovića - dva kola, nula postignutih golova i isto toliko osvojenih bodova ne izgleda najbolje za Pjesnike. Neki su igrači Zagreba slobodno mogli svoje utakmice igrati i u dresu protivnika, ali ne jer su (ne)kvalitetom to zaslužili, nego jer su tako i tako više koristili protivničkoj nego svojoj momčadi. Kada to naša Mihaela kaže - stvarno ne izgleda dobro. U derbiju druge lige koji se, eto nekom slučajnošću i administrativnom pogreškom, igrao u prvoj, Istra je upisala prva tri boda protiv protivnika po mjeri. Prvih sat vremena gledatelji su mogli, a neki možda i jesu, spavati na tribinama, ali onda je iskusni Asim Šehić pokazao kako je za drugu ligu, pardon Ligu 16, dovoljno kvalitetan. Nakon Istre, Međimurje je izgledalo kao nogometna ekipa u Maksimiru; istina, puno lošija od onih u plavim dresovima, no kao nogometaši. Međimurci su dobro stajali na terenu i prvih 45 minuta bili vrlo dobri, no onda je Dinamo ubacio u brzinu više, brzinu koju Međimurje nema. Petrovićeva ekipa nije izgubila; dapače, osvojili su bod na gostovanju. Dobro zvuči, zar ne? Ako zanemarimo da su igrali u Karlovcu, Croatija čak nije odigrala niti tako lošu utakmicu kao što oni to znaju. Na njihovu nesreću, veselje neće trajati dugo jer sljedeće kolo "gledaju" Dinamo kako igra u Kranjčevićevoj, a oni su domaćini. Mlada ekipa Lokomotive vratila se na mjesto nesreće samo tjedan dana nakon "šamaranja" od Rijeke i, iako je ovoga puta protivnik bio puno bliže nogometnim kvalitetama Dinamove druge momčadi, ponovno nije dobro prošla. S dva poraza u dva kola prvoligaška avantura za Lokose nije dobro počela, no na njihovu sreću (a našu nesreću) ima još puno, puno (loših) utakmica do kraja pa će tako i oni do bodova.