Europska liga, Kvalifikacije, 3. pretkolo, 06.08.2009, 21:00 h, Split, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 25.000
Suci: Hendrikus Nijhuis, Brink, Olthof (svi Nizozemska)
Hajduk
Hajduk
0:1(0:0) Žilina
Ivan Lietava 76'
Žilina

Bernard Jurišić, Marin Vuković • četvrtak, 06.08.2009.

Ivica Kalinić ništa nije naučio od Krune Jurčića. Kukavičkom taktikom bez napadača u drugom poluvremenu novi Hajdukov trener potpisao je još jednu splitsku europsku tragediju. Hajduk je kažnjen pogotkom Lietave u 76. minuti, Žilina ide u ždrijeb 4. pretkola Europske lige...

Florin Cernat
85'
Ivan Lietava
54'
3
Mário Pečalka
73'
24
Juraj Chupáč
83'
Pavel Hapal

Hajduk je od prve minute krenuo u žestoki pressing, činilo se da će "samljeti" goste na njihovoj polovici. U prve tri minute tri kornera su izveli "bili", no ništa konkretnije iz njih nije proizašlo. Kao ni od pritiska koji je trajao niti punih šest minuta.

Žilina je uspostavila ravnotežu, a u narednih desetak minuta bila čak i bolji protivnik. Izgledali su organiziranije i smislenije od svojih domaćina, a posebno se svidio Babatounde, koji je inicirao mnoštvo akcija slovačke momčadi.

No, kad su gosti uspjeli spustiti loptu, iskontrolirati sredinu i u nekoliko navrata zaprijetiti prema Subašiću, dogodila se najbolja prigoda prvog dijela. Gabrić je ubacio s desnog boka, a Paraiba glavom u sredini poslao loptu u - vratnicu.

Prolomio se uzdah punih poljudskih tribina, sličan kakav se dogodio i u 42. minuti. Tada je Paraiba ukrao jednu loptu na 30 metara i sjurio se sam prema Pernišu, no umjesto šuta išao tražiti Ibričića u sredini lošom i sporom loptoom. Poluvrijeme je završilo bez pogodaka, iako su gosti možda izgledali bolje, Hajdukovci su bili bliže pogotku.

U 53. minuti Subašić je "zaplivao", a Oravec zaledio tribine pokušajem iz desnog "mrtvog kuta" prema praznoj mreži. Isti uzdah čuo se i pet minuta kasnije, kad je Lietava "kresnuo" s 20 metara, a lopta prohujala pored lijeve vratnice.

Kalinić je u 64. minuti izvadio jedinog napadača Paraibu, a Brkljačom pokušao dodatno učvrstiti sredinu terena. Nije to publika pozdravila s odobravanjem, odmah su to "iskomentirali" skandiranjem "Hoćemo pobjedu". Tomasov je u 66. minuti umalo iskoristio jednu ukradenu loptu u kaznenom prostoru Žiline, no Perniš mu je ušao u udarac.

Samo deset minuta trebalo je Žilini da "probije" Hajdukov defanzivni "bunker". Jednu nabačenu loptu na 16 metara Oravec je glavom spustio iza leđa, Pandža ju je promašio, a Lietava rutinski sprašio u mrežu. Taktika čuvanja rezultata Kaliniću se tako vrlo brzo obila o glavu.

U 82. minuti sreća je po drugi put večeras izdala "bile". Skoko je ubacio s desnog boka, Ibričić je za trenutak sam i glavom dobro puca, ali direktno u gredu. Pokušao je u nastavku akcije i Rodić, no neprecizno.

Rezignacija je zahvatila i tribine, kao da ih je pogodila kukavička taktika kojom je novi Hajdukov trener pokušao doći do povoljnog rezultata. Vrijeđalo se i igrače i upravu u zadnjim minutama s tribina, pogrde su sijevale sa svij tribina, a zvižduk koji su na kraju dobili Hajdukovi navijači odavno se nije takvom žestinom orio Poljudom.

Bila je to još jedna splitska europska tragedija...