Borna Rupnik • subota, 08.08.2009.

Zvonimir Soldo ipak nije uspio osvojiti prvi bod u svom bundesligaškom trenerskom debiju. Zahvaljujući autogolu Matipa, bolja je bila dortmundska Borussia. Ivan Rakitić dobio je od Felixa Magatha jedno poluvrijeme, a Eintracht je iznenadio Werder...

Prvenstvena premijera Zvonimira Solde na klupi Kölna održana je u Dortmundu, a pobjedom se naposljetku ipak osladila Borussia. Međutim, slavlje domaćina potpuno je zasluženo - igrači Jürgena Kloppa dominirali su gotovo svih 90 minuta, ali njihove je pokušaje redovito zaustavljao Faryd Mondragon.

Soldo nije mogao računati na ozlijeđene Lukasa Podolskog i Milivoja Novakoviča, no držao je 0:0 sve do 15 minuta prije kraja. Tada je Hajnal izveo slobodan udarac, Tinga produžio loptu u sredinu, ali ju je Matip, samo deset minuta poslije svog ulaska u igru, skrenuo u vlastitu mrežu.

Režiser prošlogodišnjeg čuda u Wolfsburgu, Felix Magath, uspješno je krenuo u novu pustolovinu na klupi Schalkea. U Nürnbergu se s dva pogotka u junaka prometnuo Kevin Kuranyi. Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić zaigrao je u prvoj postavi, ali ga je Magath već na poluvremenu ostavio u svlačionici. Počasni pogodak za povratnike u prvu ligu postigao je Marek Mintal u samoj završnici utakmice.

Najuzbudljivije je bilo u Bremenu, gdje je Werder prve prvenstvene bodove prepustio Eintrachtu iz Frankfurta. Iznenađenje je nagovijestio Ioannis Amanatidis već u šestoj minuti, ali je već u 13. minuti s bijele točke poravnao Mesut Özil.

Amanatidis je Eintracht u novo vodstvo doveo u 41. minuti, ali je ovoga puta Boubacaru Sanogu trebalo samo tri minute da stvari vrati na početak. No, od pogotka Martina Fenina u 71. minuti Werder se više nije mogao oporaviti - štoviše, samo je Sebastian Prödl u posljednjim trenucima uspio zaraditi isključenje. Jurica Vranješ susret je pratio s tribine.

Još je jedan novi prvoligaš, Mainz, sezonu otvorio na svom terenu. Bio je bolje sreće od Nürnberga - izvukao je bod protiv Bayera iz Leverkusena. Erupciju oduševljenja na stadionu izazvao je Tim Hoogland nakon samo pet minuta igre, ali su pogocima mladog Erena Derdiyoka te Stefana Kiesslinga, uz dvije asistencije Tranquilla Barnette, na odmor s prednošću otišli "Apotekari".

Na konačnih 2:2 poravnao je Daniel Gunkel izravno iz slobodnog udarca, a dio zasluga treba pripisati i novom treneru Thomasu Tuchelu, koji je Gunkela u igru uveo poslije sat vremena igre.

Hertha je u Berlinu svladala Hannover s minimalnih 1:0. Jedini je gol bio djelo Gojka Kačara osam minuta prije isteka vremena. Međutim, Hertha nije briljirala, a Hannover je uz malo više koncentracije mogao i bolje proći.