Ajax razočarao, PSV preokrenuo

Vedran Babić • nedjelja, 23.08.2009.

U 4. kolu Eredivisie najveće iznenađenje dogodilo se u Amsterdam Areni gdje je domaćin Ajax odigrao utakmicu bez pogodaka protiv slabašne Sparte. AZ je s lakoćom uzeo tri boda kod Heerenveena, dok je PSV u drugom poluvremenu preokrenuo rezultat i stigao do druge uzastopne pobjede protiv NAC-a. Na vrhu je došlo do promjene jer je Feyenoord zahvaljujući visokoj pobjedi pretekao Twente, koji je također slavio.

Nakon poraza u derbiju protiv PSV prošlog tjedna (4:3), nogometaši Ajaxa ponovno su ostali bez punog plijena. Ovoga puta protiv mnogo lakšeg suparnika, Sparte iz Rotterdama.

Iako su stvorili puno šansi i bili bolji, Kopljanici nisu uspjeli matirati vratara gostiju Aleksandra Šeligu iz Slovenije pa su se morali zadovoljiti s prvim remijem u prvenstvu. Argentinac hrvatskih korijena Dario Cvitanić nije ušao s klupe za Ajax.

Aktualni prvak AZ je s 2:0 u gostima porazio Heerenveen, koji nije dobro ušao u prvu sezonu bez našeg Danijela Pranjića. Nespretnost domaćeg vratara Martina Lejsala dovela je AZ u vodstvo poslije 30 minuta igre, a pobjedu je potvrdio Mounir El Hamdaoui u 64. minuti.

Do ovog kola vodeći Twente danas je upisao i treću pobjedu. S 2:1 bio je bolji pred svojim navijačima od novog prvoligaša Waalwijka, koji poslije četiri kola nema niti jedan bod uz poraznu gol razliku 2:13.

Bryan Ruiz i Blaise N' Kufo zabili su za 2:0 Twentea već u prvom poluvremenu da bi nakon točno sat vremena igre Charlison Benschop samo uspio ublažiti poraz.

U idućem kolu Twente gostuje kod preporođenog Feyenoorda, koji je zauzeo vodeće mjesto na ljestvici pa će ta utakmica biti pravi derbi. Momčad iz Rotterdama danas je s visokih 4:0 deklasirala Rodu, a junak je bio dvostruki strijelac Jonathan De Guzman. Po jedan su zabili Sekou Cisse i Jon Dahl Tomasson.

U jučer odigranim utakmicama Den Haag i Heracles su ostvarili gostujuće pobjede kod Vitessea, odnosno Willema, dok su Venlo i Groningen odigrali 2:2.