Vodeni sportovi

Hrvatska na Amerikance

Matej Milanović • četvrtak, 27.08.2009.

U drugom krugu Svjetskog juniorskog prvenstva u vaterpolu crnogorska reprezentacija je puno teže od očekivanog došla do pobjede protiv Kanade, 8:7. Španjolska je uvjerljivo svladala Mađarsku, a Australija je razbila Egipćane. Protivnik Hrvatske u sutrašnjem četvrtfinalu bit će Amerikanci koji su s 8:1 pobijedili Brazil...

U prvom dvoboju skraćene osmine finala Kanada je bila jako blizu iznenađenju protiv favorizirane Crne Gore. Naši susjedi su prve dvije četvrtine dobili s 2:1 i imali dva pogotka razlike na poluvremenu, a tri i pol minute od kraja treće vodili su i sa 6:3. Ipak, Kanada je serijom od 3:0 izjednačila i nakon novog vodstva Crne Gore Touni je zabio za 7:7 30 sekundi prije kraja.

Da favoriti izbjegnu produžetke pobrinuo se Radovan Latinović golom za 8:7, 14 sekundi prije isteka vremena. Crnu Goru je predvodio Nikola Murišić s tri gola, a isto je toliko postigao Scott Robinson za Kanadu. U sutrašnjem četvrtfinalu Italija će biti protivnik Crne Gore.

Malo se iznenađenje dogodilo i u dvoboju Mađarske i Španjolske. Ne toliko zbog konačnog pobjednika, koliko zbog samog rezultata. Naime, Španjolci su s uvjerljivih 10:6 razbili Mađarsku koja je odlično krenula u dvoboj s 2:0 nakon četiri minute igre. Međutim, uslijedila je serija Španjolske od 7:1 kojom su praktički riješili susret.

Uspjeli su Mađari na poluvrijeme otići s minus tri, 7:4, ali četiri i pol minute od kraja susreta Španjolci su pobjegli na +5, 9:4, i uništili i zadnju nadu Mađarske. Najbolji u redovima poraženih bio je Laszlo Jakob s dva gola, a Batori, najbolji strijelac Mađara u nekim prijašnjim susretima, pogodio je samo jednom iz sedam pokušaja, pritom promašivši i peterac. Španjolsku je predvodio Oscar Carrillo s tri zgoditka. Protivnik Španjolcima u četvrtfinalu bit će Grčka.

Australija je bez poteškoća porazila Egipat s 15:3 i izborila četvrtfinale sa Srbijom. U zadnjem dvoboju dana reprezentacija SAD-a očekivano je bila bolja od Brazila s visokih 8:1 i sutra će u četvrtfinalu igrati protiv naše reprezentacije. Najbolji je kod Amerikanaca bio Griffin White s dva pogotka.

U dvobojima za plasman od 13. do 19. mjesta nije bilo iznenađenja. Slovačka i Francuska opravdali su uloge velikih favorita protiv Irana i Portorika, a Južna Afrika je porazila Uzbekistan s 15:10.