Premiership, 4. kolo, 29.08.2009, 18:15 h
Manchester United 2:1 Arsenal
Arsenal

Samouništenje Arsenala na Old Traffordu

Marin Vuković • subota, 29.08.2009.

Prvi veliki ovosezonski derbi pripao je aktualnom prvaku Manchester Unitedu, koji je uz obilatu pomoć igrača Arsenala došao do treće prvenstvene pobjede. Gosti su u drugom poluvremenu jeftinim jedanaestercem i autogolom poklonili utakmicu Crvenim vragovima.

Iako nije odigrao nezaboravnu utakmicu, Manchester United je uspio spasiti bodove i ostati u utrci s vodećim momčadima Premier lige. Arsenal može žaliti za propuštenom prilikom, u rukama su imali prednost od jednog pogotka, mogli je i udvostručiti, a zatim su u dva poteza pobijedili sami sebe.

Eduardo da Silva nije zaigrao u početnom sastavu Arsenala, odigrao je tek posljednjih desetak minuta, a na travnjak Old Trafforda utrčao je uz kulisu gromoglasnih zvižduka i povika "Cheat, cheat". Linč koji su igrači Celtica i britanski mediji pokrenuli protiv našeg reprezentativca ne prestaje ni nekoliko dana nakon spornog jedanaesterca.

Što se utakmice tiče, vidjeli smo dva različita poluvremena. U prvom poluvremenu obje su momčadi odigrale pretjerano oprezno i ostale dužne svojim navijačima, dok smo u nastavku vidjeli puno bolji nogomet, više prilika, a na kraju i preokret uz dva pogotka Manchester Uniteda.

Sve do završnice prvog poluvremena obje su momčadi pokazale puno htijenja, ali i malo konkretnih rezultata. Tek su dvije prilike zaslužile mjesto u bilježnici, s jedne strane zaprijetio je Darren Fletcher, a s druge Andrej Aršavin, no rezultat je ostao nepromijenjen.

A onda, pet minuta prije odmora Arsenal je gotovo iz ničega došao u vodstvo. Aršavin je primio loptu na oko 25 metara od vrata Uniteda, Nemanja Vidić mu je ostavio previše prostora, a ruski reprezentativac fantastičnim udarcem pogodio gornji desni kut Fosterova gola. Vratar Uniteda mogao je i bolje reagirati, no udarac Aršavina bio je snažan i precizan.

Alex Ferguson je usprkos nepovoljnom rezultatu i nastavak utakmice otvorio s tek jednim napadačem, a već u 47. minuti Arsenal je mogao riješiti utakmicu. Aršavin je u sjajnu priliku gurnuo Robina van Persieja, čiji udarac s nekoliko metara refleksnom reakcijom "skida" Ben Foster.

Cijenu ovog promašaja Arsenal je saznao u 59. minuti kada je Manuel Almunia bespotrebno skrivio jedanaesterac nad Wayneom Rooneyjem, srušivši ga u situaciji u kojoj je teško mogao ugroziti vrata Arsenala. Rooney je, ruku na srce, ciljano pao, ali kontakta je definitivno bilo. Engleski reprezentativac preuzeo je odgovornost u svoje ruke i donio izjednačenje udarcem s bijele točke.

Samo pet minuta kasnije Arsenal je dovršio svoje samouništenje. Nakon slobodnog udarca Ryana Giggsa, posve neometan Abou Diaby glavom šalje loptu u svoju mrežu, na opće iznenađenje svojih suigrača i poklanja Unitedu potpuni preokret.

Mogao se Diaby odmah u sljedećem napadu iskupiti i izjednačiti na 2:2, no pucao je pored gola. Posljednju priliku za osvajanje boda Topnici su imali u šestoj minuti sudačke nadoknade, ali je pogodak Van Persieja poništen zbog zaleđa. Arsene Wenger je protestirao i dobio crveni karton, a za bilo kakvu promjenu rezultata više nije bilo vremena.