Tenzije u Hrvacama, pobjeda Dugopolja

Vedran Babić • ponedjeljak, 31.08.2009.

Derbi 1. kola 3. HNL - Jug u potpunosti je opravdao očekivanja. U dvoboju prepunom naboja Dugopolje je s 4:1 slavilo u Hrvacama, a osim pogodaka vidjeli smo i čak tri crvena kartona te kratki prekid utakmice u drugom poluvremenu.

Pod novim trenerom Ivanom Katalinićem i ambicioznim vodstvom momčad Dugopolja upisala je prvu pobjedu u natjecanju u kojem ih mnogi drže za glavne favorite za plasman u Drugu ligu. S nekolicinom novih, ali provjerenih i iskusnih igrača (Vušković, Granić), Katini momci nadoknadili su početni zaostatak i s 4:1 otvorili sezonu.

Hrvace su povele već u devetoj minuti pogotkom Maretića iz slobodnog udarca, a u 25. Dugopolje je imalo sjajnu priliku za izjednačenje kada je sudac dosudio najstrožu kaznu. Međutim, Hrvoje Balić promašuje cijela vrata i rezultat ostaje isti.

Pokazalo se kasnije, samo nakratko. Naime, u 33. minuti Ante Barać ipak donosi poravnanje gostima, a pred sam kraj prvog poluvremena Balić se iskupljuje za promašeni jedanaesterac i pogađa za vodstvo Dugopolja 2:1.

U 49. minuti Šunjić postiže i treći pogodak za Dugopolje, a ubrzo nakon toga uslijedio je kratki prekid utakmice. Naime, zbog oštrog prekršaja igrač Hrvaca Tomić zaradio je crveni karton, a ista sudbina zadesila je njegovog suigrača Maretića, koji je prednjačio u prigovorima. Ljutiti domaćini okupili su se oko suca, a u teren je ušao i predsjednik Hrvaca Stipe Doljanin, koji je primirio strasti svojih igrača.

U nastavku utakmice Hrvace su se teško nosile s teretom dva igrača manjka, a gosti su tek s bijele točke u 70. minuti uspjeli realizirati terensku nadmoć. Precizan je bio Barać. U 79. minuti crveni karton dobio je i igrač Dugopolja Božidar Balić zbog simuliranja.

Osim utakmice Hrvace - Dugopolje, jučer je odigran i susret između Jadrana (LP) i Velebita. Izjednačenu utakmicu presudio je precizni udarac s bijele točke domaćeg Frane Jerkovića četiri minute prije kraja utakmice.

Iako je poveo već u prvoj minuti pogotkom Slobodana Gudelja - Velage, stobrečki Primorac u subotu je ostao bez bodova u domaćoj utakmici protiv Raštana, jednih od glavnih favorita lige. Gosti su sve preokrenuli u rasponu od 74. do 77. minute, kada su mrežu Primorca pogodili Medun i Marko Gospić.

Nesuđeni drugoligaš Zmaj teže je od očekivanog savladao pomlađeni sastav Trogira, kojeg ove sezone prema svemu sudeći čeka teška borba za ostanak. Bilo je 2:1 za Makarane, a junak utakmice bio je Josip Bagarić koji je postigao oba pogotka, od kojih je onaj u 86. minuti s bijele točke bio i pobjedonosni. Prethodno je Bagarić zabio u 59. minuti za 1:0, a izjednačio je Jakus u 73.

Momčad Uskoka pobjedom je obilježila svoj povratak u trećeligaško društvo. Klišani su s visokih 4:1 porazili Neretvanac uz dva pogotka Guća. Mrežu gostiju još su zatresli Grbeša i Boban, a jedini pogodak Neretvanca i to za 3:1 postigao je Kozina.

Do prve pobjede u sezoni stigao je i Omiš, koji je s 2:1 na svom terenu bio bolji od lanjske senzacije u Kupu, Zagore. Domaćini su poveli preko Jure Žilića u 40. minuti, da bi početkom nastavka rezultat poravnao Marin Šiklić. Poslije točno sat vremena igre Vedran Kovačić postavio je konačnih 2:1.

Drugi Primorac, onaj iz Biograda, bio je uspješniji od stobrečkog i pet minuta prije kraja golom Roka Mišlova stigao do 2:1 pobjede nad GOŠK-om iz Kaštel Gomilice, dok je Robert Marić - Arić s dva pogotka odveo svoj Jadran (KS) do trijumfa na gostovanju kod Konavljanina.

Uz Uskok i Trogir, novak u trećeligaškom društvu je i Dinara, koja je upisala poraz. Bolja od nje bila je Neretva, koja je na domaćem terenu slavila 2:0 (strijelci Brečić i Raguž).