Riječankama pobjeda u Zagrebu, neriješen slavonski derbi

Željko Kubatka • nedjelja, 13.09.2009.

Današnjom zadnjom utakmicom u Đurđevcu kompletirano je prvo kolo 1. HRL za rukometašice u kojem su Riječanke iznenadile Trešnjevku a virovitički dječji vrtić osvojio bod u slavonskom derbiju...

Podravka je već u prvom kolu pokazala da u domaćem prvenstvu nema premca i da se neće ništa promjeniti. Visoka +25 pobjeda protiv Umaga dokazala je da Koprivničankama nema dostojnog suparnika. Uz to Zdravko Zovko je najvećim dijelom odmarao najiskusnije igračice za derbi Regionalne lige protiv podgoričke Budućnosti. Umažanke i nisu očekivale nešto više pa je trener Vojislav Vujić doveo samo dvanest igračica na koprivnički ogled.

Penezić, Kožnjak i Lovrak su postigle po šest golova za Podravku a Teuta Hodžaj i Danije Špoljarić sa četiri gola najbolji gostujući strijelci. Trogirsko pojačanje Podravke Vegete Ivana Petković za Sportnet.hr je izjavila: „Teško je bilo što reći kad sam rezultat govori sve, sigurno da jučerašnja utakmica nije bila zanimljiva publici, ali u svemu tome je pozitivno to što su naše mlade cure dobile veću minutažu koja će im puno pomoći u daljnjoj afirmaciji.“

Trešnjevačke zelene su ugostile riječki Zamet sa očekivanjima sigurne pobjede. I na samom početku utakmice se vidjelo da domaće rukometašice neće tako lako ubilježiti prve prvenstvene bodove. Riječanke su povele i vodstvo stalno održavale. Trešnjevka je moralo dostizati rezultat i nekoliko puta im je uspelo doći do poravnanja ali u sam kraj utakmice se ušlo sa četiri gola prednosti gošći. Zaslužena pobjeda Riječanki unatoč deset pogodaka Nine Jukopile. Solidna golmanica zelena Janja Golubić nije krila razočaranje: „A što da kažem! Trudile se jesmo i htjele smo al jednostavno nije nam išlo, zakazale smo i u obrani i u napadu, nismo bile na nivou koji se očekuje od nas. Od polovice prvog poluvremena smo igrale bez Jukopile u obrani (2 isključenja) i to se previše odrazilo na našu igru, a mi golmani nažalost nas, nismo uspjele isčupati. Jednostavno više nije bilo te sigurnosti, a u napadu smo promašile previše zicera!

Tea Linić je postigla šest golova i po pet Ivana Vuković i Katarina Ježić za pobjednički ekipu Zameta a istakla se i Jelena Piršl sa 12 obrana koja nam je rekla: Ušle smo u utakmicu koncentrirano jer smo znale da ih možemo iznenaditi, pogotovo nakon uspješno odrađenih priprema. One su nas možda malo i podcijenile jer su nas do sada uvijek pobjeđivale s visokom razlikom, no odličnom igrom u obrani i napadu kontrolirali smo cijeli tijek utakmice. U drugom dijelu smo se odvojile i zadržale vodstvo do kraja. Odlična kolektivna pobjeda, poticaj za dalje uz ovakav pristup.“

U slavonskom derbiju u Virovitici su igrali Tvin i Osijek. Favorizirane Osječanke su vodile gotovo cijelu utakmicu a domaće dolaze tek deset minuta prije kraja do prvog vodstva zahvaljujući dobrim obranama Kajganić i golovima Obžetić (7) i Begović (6), na kraju podjela bodova. Povratnica iz Italije Maja Begović sa dvadeset i šest godina jedna je od najiskusnijih igračica Tvin-a izrazila je zadovoljstvo igrom svoje ekipe: "Zadovoljni smo bodom, uz malo sreće mogla je bit i pobjeda. Pokazali smo želju i htijenje i time došli do ovog rezultata. Ekipa je mlada, treba puno radit, imat strpljenja i vjere. Misli su već okrenute prema Zametu.“

Sesvete su ugostile pulsku Arenu ekipu iz gornjeg doma kako su Puljanke većim dijelom utakmice i igrale. Sesvećanke su nisu predavale i do sredine drugog dijela su dostigle prednost i sa golovima Milić i Grmoje, te obranama Marije Karaule preokrenule rezultat i pobijedile sa tri gola prednosti. Rukometašica Sesveta Marija Milić je izjavila: “Prvu utakmicu prvenstva započeli smo u malom grču. Prvo poluvrijeme pustile smo gošćama da se razigraju i povedu 5 golova razlike. Osjetio se i izostanak najiskusnije igračice Gordane Pavlek koja je naš najbolji razigravač. U drugom poluvremenu uspjele smo se sabrati i uz pomoć najbolje publike, koja nas je bodrila cijelu utakmicu, nadoknaditi zaostatak te prijeći u vodstvo. Jako sam sretna zbog pobjede i nadam se da će naša mlada ekipa nastaviti sa još boljim igrama u daljnjem natjecanju.

Izgradnja Zaprešić je imala svoj prvoligaški debi u Trogiru na terenu gdje se bodovi ne osvajaju lako. Tako je i ovaj put bilo i Zaprešičanke će morati sačekati do osvajanja prvih bodova. Trogiranke stalno imale prednost a povećale su je u zadnjoj četvrtini utakmice i sa sigurnim vodstvom ušle u samo završnicu i osvajanje dva važna boda. Marija Hrgović je bila najefikasnija Trogiranka sa deset golova dok je Katja Nemaškalo postigla četiri prva prvoligaška gola. Ana Brčić je izjavila: "Iako pomlađene, ušle smo u utakmicu jako željne igranja i dokazivanja što je na kraju urodilo plodom te smo sasvim zasluženo upisale prvu ovosezonsku pobjedu."

U zadnjoj, nedjeljnoj utakmici, novi prvoligaš Natura Agro je ugostila varaždinsku Koku. U susretu dva podjednaka protivnika pobijedile su smirenije i iskusnije rukometašice Koke. Samo je početni dio utakmice pripao domaćim rukometašicama a do isteka tridesete minute Varaždinke imaju prednost od tri zgoditka (17:20). Mlaka obrana rukometašica iz Đurđevca sa samo dva isključenja nije bila velika prepreka u pobjedi varaždinskih gošći kod kojih je posebno raspoložena bila Valentina Mužek sa 11 golova (7 realiziranih sedmeraca), Tea Jalušić je postigla devet golova, a najefikasnija domaća rukometašica Katarina Šandor je deset puta bila uspješna.