Čast da susretima s početkom u 15 sati otvore EP u Poljskoj u B i D skupini, dobile su odbojkašice Turske, Francuske, Azerbejdžana i Srbije. Neke su to bolje iskoristile od drugih.

Skupina B:
Turska – Francuska 3:0 (25:22, 25:9, 25:14)
Italija – Njemačka 3:0 (25:15, 25:22, 25:22)

Grad Wroclaw u narednih će desetak dana biti domaćin B skupini Europskog prvenstva u odbojci za žene, a na tamošnjem terenu Centennial Hall za sada su se najbolje snašle odbojkašice Turske. Kako i priliči srebrnima iz 2003. godine deklasirale su svoje prve protivnice na putu do osvajanja novog europskog odličja. Rezultatom 3:0 u setovima prošle su Francuskom. Iako nas s 25:22 u 1. setu nisu uvjerile u svoju nadmoć, ogromnih 25:9 u 2. riješili su sve dvojbe o pobjedniku ovog susreta. Za potvrdu sjajne forme, kao formalnost odigrale su i finalni set, te ga dobile s uvjerljivih 25:15 nakon serije od četiri uzastopna poena.

Odličnu pripremljenost i želju za prolaskom pokazale su i Talijanke. Osim što su najljepše, pokazale su jednako takvu odbojku. Tako su djevojke s mora savladale svog zemljaka, trenera Njemačke Giovannija Guidettija i njegovu ekipu sa brzih 3:0. Velike napetosti u susretu nije bilo. Talijanke su sjajno startale susret, prvi set za dvadesetak minuta dobile uvjerljivo 25:15, da bi u posljednja dva seta Njemicama dopustile 22 poena. Nekad bi ovo bio pravi odbojkaši derbi koji bi krenuo i u maksimalni 5. set, no mladost djevojaka iz Njemačke iskusnim je Talijankama bila lagan zalogaj. Ova ih pobjeda tako vodi u drugi krug natjecanja, a poražene još traže svoj prolaz.

SKUPINA C:
Belgija - Bjelorusija 3:1 (26:28, 25:20, 27:25, 25:22)
Bugarska - Rusija 0:3 (19:25, 9:25, 14:25)

Skupina C u Bydgoszczu napokon je donijela neku neizvjesnost. Izrazito težak susret odigrale su reprezentacije Belgije i Bjelorusije, u kojem su odbojkašice iz Belgije izišle kao pobjednice. Prvi set igralo se poen za poen, završnica je donijela nekoliko izjednačenja, te su Bjeloruskinje jedva iščupale 2 razlike za 28:26. Kako su pokazale zavidnu igru, znala je klupa Belgije da susret ima u rukama, pa su se probudili i u nastavku vratili poravnavši rezultat na 1:1, nakon 25:20 u 2.setu. U 3. se setu ponovo tražilo dva razlike nakon prolaska čarobne brojke od 25 poena, pa je ovog puta rezultat bio 27:25. Tijesno, no sigurno se neće buniti, Belgija je naposljetku i uzela susret, u novom trileru naziva 4. set, gdje su slavile 25:22.

Bugarska nije imala mnogo tražiti u dvoboju s Ruskinjama. Protivnice su se dobro držale prvi set kada su uspjele dostići brojku od 19 osvojenih poena, no prosječno najviša ekipa na svijetu nije se dala iznenaditi u nastavku. Devet poena uzele su u 2., dok u 3. setu pet više. Sjajnih 3:0 očekivani su od strane Bugarske, no još je uvijek otvoren njihov put ka prolazu dalje.

SKUPINA D:
Azerbajdžan – Srbija 0:3 (12:25, 21:25, 19:25)
Slovačka - Češka 3:2 (25:21, 17:25, 19:25, 25:23, 15:13)

Najavljivano iznenađenje iskusne ekipe Azerbajdžana nije se dogodilo. No, nisu same krive, one naime za to nisu ni dobile prilike u skupini D, gdje su se prvog dana odmah sastale s jednom neugodnom ekipom, Srbijom. Snažni sastav Zorana Terzića slavio je u Katowicama s uvjerljivih 3:0, iako Azerbajdžanke nisu ostale dužne. Nakon sjajnih 25:12, srpske odbojkašice opustile su se u nastavku. U 2. setu iz ruku ispuštaju vodstvo od osam poena, a na semaforu je neizvjesnih 20:20. Kada je trebalo stisnuti zube, iako iskusna ekipa, Azerbajdžan to nije mogao izdržati, pa protivnice uzimaju i taj set rezultatom 25:21. Dva seta minusa nije obeshrabrilo djevojke s Kavkaza da u 3. vode kod 15:13, no naše susjede okreću već kod odlaska na tehnički time out i završavaju meč s 25:19, te konačnih 3:0.

Najuzbudljiviji susret dana bio je onaj u Katowicama u kojem je šest poena odlučivalo pobjednika. Naime na kraju je jedna ekipa uzela 107, a druga 101 poen. Naposljetku, sretnija reprezentacija bila je Slovačka. Bilo je potrebno dva sata da izbore svoj prolaz dalje, a osvajale su redom 1., 4. i 5. set. Brzom i snažnom igrom 1. set uzimaju rezultatom 25:21, da bi Češka pokazala svoju kvalitetu izjednačenjem na 1:1, uz rezultat 17:25. Samo dva poena više svojim su protivnicama dopustile u 3. setu, što ih je pomalo razljutilo, pa, iako tijesno, uzimaju posljednja dva seta, 25:23 i 15:13. Bio je to susret koji je mogao otići na bilo koju stranu, a veseli nas vidjeti što će ekipe ponuditi u narednim susretima.