Ostali sportovi

Srbija, Italija i Rusija vladaju Poljskom

Mateja Gošćiej • nedjelja, 27.09.2009.

Drugi dan na Europskom prvenstvu u odbojci za žene donio je prave trilere. Čak dva od šest susreta otišla su u 5. set, no i tri su odigrana u minimalna tri seta. Srbija, Italija I Rusija odradile su rutinski posao, te su svoje dvoboje završile u rekordnom vremenu. No, nekima nije bilo baš lako.

Skupina B:
Slovačka – Azerbajdžan 2:3 (13:25, 25:19, 18:25, 25:22, 12:15)
Češka – Srbija 0:3 (19:25, 21:25, 18:25)

Jedna od ekipa koja je jedva došla do krajnjeg pozitivnog rezultata jest Azerbajdžan. Iako naposljetku možemo reći da su djevojke odigrale sjajan susret, pa i zasluženo pobijedile, konačan rezultat 3:2 to ne govori. Nešto viša, no time i tromija pobjednička ekipa, utakmicu je otvorila sjajnim akcijama na mreži, pa je visinska razlika donijela plus na njihovoj strani semafora, 1:0 u setovima s naizgled laganih 25:13. Slovakinje brzo vračaju, pa u 2. setu uzimaju drugi tehnički time out s 16:14. Nakon timea uzimaju još 9 poena, a protivnicama dopuštaju tek 5 za poravnanje kod 1:1. Azerbajdžan brzo uzvraća udarac, vode 2:1 nakon 18:25, ali uporne i snažne na mreži odbojkašice Slovačke borile su se do samog kraja i izborile igranje maksimalnog 5. seta. Iako je svaki poen bio dug, naporan i tijesan više sreće imale su danas Azerbajdžanke.

Srbija ništa ne prepušta slučaju. Njihov recept, pobjeda i ništa drugo osim pobjede sjajno funkcionira. Danas su naime zakuhale novu sjajnu situacija, te su nakon 2. dana EP-a bez izgubljenog seta. Jučer je njihova žrtva bila Azerbajdžan, dok je danas bile nemoćna Češka. Na terenu je bila vidljiva nadmoć Srpkinja, koje kao uigrana, smirena i respektirana ekipa mogu daleko stići. Bilo je laganih 3:0, po setovima 19, 21 i 18, a susret je trajao samo 70 minuta.

Skupina C:
Bugarska – Belgija 3:2 (24:26, 25:22, 17:25, 25:21, 15:6)
Rusija – Bjelorusija 3:0 (25:19, 25:12, 25:15)

Bugarska je nakon jučerašnje loše partije protiv Rusije u kojoj nisu imale mnogo tražiti, pokazala zube i uzela prvu pobjedu na ovogodišnjem prvenstvu Europe. Susret pun preokreta i izmjena u vodstvu završena je rezultatom 3:2 u korist Bugarske, a na štetu Belgije. Baš kao i utakmica u skupini B između Slovačke i Azerbejdžana, i ova je mogla završiti na bilo kojoj strani. S(p)retnije su ovog puta bile Bugarkinje, koje tako s jednom pobjedom imaju otvoren put u drugi krug natjecanja. 1. set dobiva Belgija na dva razlike 24:26, no Bugarska je uvjerljiva bila u nastavku, pa je nakon 40-ak minuta 1:1. Na 2:1 brzo su poravnale djevojke iz Belgije i to s iznenađujućih 17:25, no baš kao i Bugarska u 2. setu, nisu mogle držati kontinuitet dobre igre. 4. set i 25:21 na strani reprezentacije Bugarske, odveli su susret u 5. finalni set, koji je naposljetku i otišao u njihove ruke. Očito su svu snagu čuvale za kraj i ostavile protivničkoj ekipi dar za pamćenje, velikih 15:6.

A današnji će dan u Poljskoj pamtiti i Ruskinje. Sjajnom predstavom u jednosatnom činu porazile su Bjelorusije najuvjerljivije što su mogle, 3:0. Tek 46 osvojena poena od strane njihovih drugih protivnica u ovom djelu natjecanja mnogo govori o njihovoj kvaliteti. Od Rusije ćemo još mnogo čuti, a zanimljivo bi bilo vidjeti njihove oglede sa sjajnom Srbijom ili pak Italijom, koji nas bez sumnje na ovom natjecanju još očekuju. Te su tri ekipe žensku odbojku učinile lijepom na mnogo više načina.

Skupina D:
Italija – Turska 3:0 (25:20, 25:16, 25:14)
Njemačka – Francuska 3:1 (25:19, 25:17, 19:25, 28:26)

Uvjerljiva i nedostižna ekipa, kao i Srbija, danas je bila ona iz Italije. Talijanke su prošle Turskom kao da igraju prijateljski susret. S puno samopouzdanja i sjajno pripremljene, tako su došle do nova tri boda, te se još mogu pohvaliti besprijekornim rezultatima, pa i nakon današnjih 3:0. Iz seta u set Turkinje su igrale sve lošije i očito gubile volju za nastavkom. Da je protivnik bio nedostižan pokazuju rezultati u setovima (20,16,14), no možemo reći i to da se u 1. setu igralo u egalu kod 13:13. Kako je vrijeme na semaforu teklo, tako su iskusne i inače neugodne igračice Turske tonule sve dublje, no tješi ih činjenica da su još jučer izborile svoj prolazak dalje nakon pobjede od 3:0 nad ekipom Francuske.

Kako je danas bio slučaj da susreti u skupinama B, C i D uglavnom završavaju tijesnim rezultatom 3:2 ili pak s uvjerljivih 3:0, Njemačka i Francuska našle su se na sredini i utakmicu 2. dana završile s 3:1. Lako smo mogli gledati i 5. set, no Njemačka je uspjela stisnuti zube i upisati svoju prvu pobjedu na prvenstvu. Sjajno su i otvorile susret. Brzim loptama na mreži, koje su rezultirale dobrom obranom i prijemom, startale su osvajanjem seta kod 25:19. Francuska je bila izgubljena, a nije se našla ni u 2. setu koji također odlazi u Njemačku. Nažalost po do tada vodeće s 2:0 u setovima, Francuska je u nastavku našla svoju formu i to u pravom stilu, pa u 3. setu odbojkašicama s druge strane mreže prepuštaju tek 19 poena. Tako su nastavile i dalje, s velikom željom za poravnanje u setovima na 2:2, no Njemačka je pokazala zašto je svjetska odbojkaška velesila. Tijesna završnica dugo je tražila pobjednika, a svoju meč loptu kod 27:26 iskorištavaju Njemice, koje s veseljem uzimaju čitava 3 boda.