1. Hrvatska nogometna liga, 9. kolo, 27.09.2009, 20:15 h, Vinkovci, Stadion HNK Cibalia, gledatelja: 7000
Suci: Domagoj Vučkov, Volf, Kezele (svi Rijeka)
Cibalia
Cibalia
0:0(0:0) Hajduk
Hajduk

Vratari spašavali bod

Bernard Jurišić, Ante Jukić • nedjelja, 27.09.2009.

Cibalia i Hajduk tek su povremeno opravdavali epitet derbija 9. kola T-com 1. HNL. U čvrstom i tvrdom okršaju glavne uloge na kraju su pripale vratarima Subašiću i Antoloviću, koji su spašavali svoje momčadi od poraza. Splićani su više od 70 minuta igrali s igračem manje zbog isključenja kapetana Skoke...

Tomislav Radotić
65'
17
Vlatko Šimunac
72'
21
Tomislav Jurić
90'+2'
Edoardo Reja

Vinkovački derbi kola nije opravdao očekivanja, a podjelom bodova na kraju će vjerojatno biti zadovoljni i jedni i drugi. Cibalia bodom protiv Hajduka nikad nije nezadovoljna, a Splićani iz razloga što su više od 70 minuta igrali s igračem manje. U 22. minuti je, naime, isključen kapetan Josip Skoko.

Domaćini su bolje otvorili utakmicu, no osim sporadičnih pokušaja uglavnom iz prekida, ništa zanimljivoga nismo vidjeli do 22. minute. Tada je nakon jednog bezazlenog okršaja na sredini terena Skoko rukom odgurnuo Mazalovića, a sudac Vučkov isukao direktan crveni karton. Prestrogo ili ne - procijenit će meritorni, a Hajduk je u nastavak susreta ušao s igračem manje.

Nije se to vidjelo na igri sve do same završnice prvog dijela. Štoviše, Oremuš u 24. i Ibričić u 38. minuti doveli su Hajduk nadomak vodećeg pogotka, da bi završnicu prvog dijela obilježio dvostruki okršaj Prgometa i Subašića. U prvom je pokušaju u 42. minuti Prgomet na sjajnu Lučićevu loptu izašao oči u oči s Hajdukovom vratarom, koji sjajno reagira. Dvije minute kasnije Malčić je protutnjao pored Vejića i poslužio usamljenog Prgometa u sredini, no Subašić opet sjajno reagira.

Nastavak ogleda istih aktera stigao je i nakon tri minute drugog dijela. Prgomet je opet u odličnoj situaciji, sam pred Subašićem, no opet se Hajdukov reprezentativac iskazao odličnom reakcijom.

Hajduk je u nastavku teško i rijetko dolazio do domaćih vrata, sve se više primjećivao manjak igrača u polju. Mogao je sudac izjednačiti brojčani omjer na terenu u 64. minuti, kad je Grgić s dvije noge ušao u Ibričićev gležanj, no mladi Vinkovčanin prošao je samo sa žutim kartonom.

U završnici utakmice oba su protivnika mogla zabiti za pobjedu, no vratari Subašić i Antolović sačuvali su čiste mreže. U 81. je minuti Mazalović pucao glavom nakon kornera, a Subašić odbio, da bi "meč-loptu" za Hajduk kreirao Oremuš u 83. minuti. Izborio je desni bočni splitske momčadi jednu loptu i idealno uposlio Ibričića, koji je usamljen na desetak metara glavom "zakucao" loptu ravno u dobro postavljenog vratara domaćih.

Pet minuta kasnije uzvraća Pavličić "bombom" u bliži kut, koju Subašić još jednom "paradom" odbija i spašava svoju momčad poraza. Svakoj je momčadi tako pripao po bod, što je Cibaliju zadržalo na četvrtom mjestu, a Hajduk od Dinama udaljilo na 13 bodova razlike.