Liga prvaka, Natjecanje po skupinama, Skupina C, 1. kolo, 03.10.2009., Bergen, Haukelandshallen, gledatelja: 3.000
Suci: Buy i Pichon (Francuska)
Fyllingen Handball
22:29(9:15) RK Zagreb
RK Zagreb

Dobar start Zagrebaša

Ivor Krapac • subota, 03.10.2009.

Rukometaši zagrebačkog Croatia osiguranja nisu se dali iznenaditi u prvom ovosezonskom nastupu u Ligi prvaka. Zagrebaši su na gostovanju u Norveškoj bili jači od Fyllingena, a do pobjede su došli dosta rutinski, s dovoljno prostora za poboljšanja...

UKUPNO29254/43

Hrvatski prvaci uzeli su ono po što su došli u Bergen. Domaći Fyllingen pao je s 29:22 (15:9), a na putu do očekivane pobjede Senjanin Maglajlija stigao je isprobati i različite varijante u obrani i napadu, izrotirati igrače i zadržati dovoljno snage za susret sa švedskim Alingsasom u drugom kolu, u srijedu u zagrebačkoj Areni. Može još i bolje, naravno, no za startnog suparnika je i ono što su Zagrebaši ove subote pokazali bilo sasvim dovoljno.

Prije nego je Zagreb počeo potvrđivati ulogu favorita, prvih 15 minuta prošlo je u potpunoj izjednačenosti. Ni jedni ni drugi u ranoj fazi utakmice nisu izgledali posebno impresivno, a s takvim odnosom snaga igralo se gol za gol, uz dodatak da su uglavnom vodili domaći. Zagrebaši su prvi put u prednost došli golom Lazarova za 6:5 sredinom prvog poluvremena.

U nastavku se razbranio Gorazd Škof, koji je nadoknadio sve rupe nastale u Zagrebovih 3-2-1, skinuo i dva sedmerca, dok su na drugom kraju terena Loke i raspucani Lazarov odveli hrvatske prvake do 10:6 u 21. minuti. No, na tome se nije stalo. Nakon što su Norvežani privremeno smanjili na 10:7, Zagreb je odlično iskoristio minute s igračem više nakon isključenja Holanda i s tri uzastopna realizirana sedmerca Kire Lazarova i pogotkom povratnika Manuela Štrleka u kontri povisio na 14:7 u završnici prvog dijela.

Do predaha u svlačionicama Fyllingen je smanjio na šest razlike, 15:9, no sveukupna slika nakon dobrih drugih 15 minuta prvog poluvremena bila je pozitivna. Zagreb je napravio ono što je trebalo, a posebno vrijedni izdvajanja bili su Škof, Lazarov i od suspenzije privremeno amnestirani Frank Loke, koji je potvrdio da će, ukoliko će smjeti igrati, zaista biti pojačanje za hrvatske prvake, kako je u najavi Lige prvaka rekao Senjanin Maglajlija.

Početak drugog poluvremena donio je najcrnje današnje Zagrebovo razdoblje u igri, dobrim dijelom i zbog isključenja Jakova Gojuna još krajem prvog dijela, a potom i dvominutnih kazni Tončija Valčića i Mirze Džombe, zbog kojih je Maglajlijina momčad u jednom trenutku bila s dva igrača manje. Domaći su to na krilima Gudrunarsona i Gjeitrema iskoristili za rezultatsko približavanje, sve do prijetećih 18:16 u 39. minuti.

No, u nastavku su se Zagrebaši probudili i slično prvom poluvremenu, nakon neuvjerljivog početka ponovno izgradili prednost. Loke i Tonči Valčić prvo su vratili na četiri razlike, a potom je Ivano Balić s dva pogotka, svoja prva dva u ovoj utakmici, pomogao u odmaku do maksimalnih sedam pogodaka prednosti, 24:17 sredinom drugog dijela.

Posljednji Fyllingenov pokušaj da izbjegne poraz stigao je serijom od 3:0 za smanjenje na 24:20, da bi potom Tonči i Josip Valčić i ponovno Balić otklonili sve dvojbe povećanjem na 27:20. Otprilike pet minuta do kraja priča je bila zaključena, domaći nisu imali vremena za novu prijetnju.

Najraspoloženiji u Zagrebovim redovima bili su Lazarov (10 pogodaka, četiri sa 7 m) i Škof (24 obrane, dva "skinuta" sedmerca), po pet golova dodali su Loke i Tonči Valčić, a četiri Džomba. Domaće su s po šest pogodaka vodili Gjeitrem i Gudrunarson, a vratar Magnus Dahl ubilježio je 12 obrana.