Automoto

Lorenzo Rossiju komplicira život

Maja Giljanović • nedjelja, 04.10.2009.

Jorge Lorenzo je reprizirao prošlogodišnju predstavu u Estorilu. Španjolac je kao i lani osvojio i pole i utrku. Šesterostruki prvak u najjačoj klasi Valentino Rossi prvi je put na Velikoj nagradi Portugala nakon devet podija od čega se pet puta uspeo na najvišu stepenicu ostao tek četvrti.

Nije Jorge Lorenzo u Estorilu sebi tek odškrinuo nego je širom otvorio vrata u utrci za svjetskog MotoGP prvaka: šesterostrukom prvaku Valentinu Rossiju tri utrke prije kraja (Australija, Malezija, Valencia) ispred mladog je momčadskog kolege ostalo još samo 18 bodova.

Španjolac je 14. utrku u kalendaru odradio kao "po špagi". Reprizirao je prošlogodišnji vikend na 4182 metara dugoj stazi (savršeno je odradio i jednu od najduljih ciljnih ravnina u kalendaru dugu 986 metara i jednu od najsporijih šikana) i pole-poziciju iz kvalifikacija i ovog puta pretvorio u 25 bodova u utrci.

Vezane vijesti

Četvrtu ovogodišnju pobjedu Lorenzo je zaslužio šest sekundi ispred Caseyja Stonera. Bivši (2007.) je svjetski prvak posljednji put nastupio još u Doningtonu (14.) nakon čega je iscrpljen nepoznatim virusom propustio tri utrke. Odluka se pokazala punim pogotkom jer Australac je u prvoj utrci nakon dva mjeseca osvojio 20 bodova i izborio prvo postolje još od lipnja u Assenu.

Podij je - osmi ovogodišnji nakon što je kratko na svojoj Hondi RC212V i vodio - izborio i Dani Pedrosa, a kratkih je rukava u svojoj 100. utrci na Yamahi ostao Rossi na četvrtom mjestu (više od 20 sekunda sporiji od Lorenza). Prvi je ovo put u najjačoj klasi u Portugalu da je Talijan nakon devet podija od čega pet pobjeda ostao kratak.

Colin Edwards (Tech3Yamaha) je peti, Toni Elias (Honda Gresini) koji je u Estorilu 2006. upisao svoju jedinu MotoGP pobjedu osvojio je šesto mjesto, Andrea Dovizioso (Repsol Honda) je nakon tri uzastopna četvrta mjesta ijednog prvog (Donington) zauzeo sedmu poziciju, a u Top 10 su i Nicky Hayden (Ducati), James Toseland (Tech3Yamaha) i Chris Vermeulen (Suzuki).

Mika Kallio je u početnoj fazi utrke izletio, a Loris Capirossi i Alex de Angelis su odustali zbog tehničkih poteškoća.

Tri utrke prije kraja Yamaha je zapečatila titulu u momčadskoj konkurenciji - prva je (482 boda) ispred Repsol Honde (315), a osvojila je i titulu i poretku konstruktora (330) ispred Honde (94).

Sljedeća utrka je Velika nagrada Australije 18. listopada na stazi Phillip Island.