Marin Vuković, Vedran Babić, Ante Jukić • subota, 10.10.2009.

Njemačka reprezentacija večeras je pobjedom nad Rusijom osigurala plasman na Svjetsko prvenstvo, a izravne konkurente Ruse poslala u doigravanje. Tamo će se naći i reprezentacija Bosne i Hercegovine koja je s gostovanja u Estoniji donijela tri boda i osigurala drugo mjesto. Put u Južnoafričku Republiku definitivno su osigurali i Španjolci, a večeras slave i naši susjedi jer Srbija izravno putuje na Svjetsko prvenstvo. U super uzbudljivoj završnici ponovno su se provukli Talijani i remijem u Irskoj potvrdili prvo mjesto u skupini.

Skupina 1: Danska odigrala za sebe i Portugal

Sve do 79. minute dvoboja u Kopenhagenu izgledalo je kako će Danska i Švedska odigrati miroljubivih 0:0, no tada je Poulsen postigao jedini pogodak i ponovno zakomplicirao situaciju u skupini. Za Dance, doduše, brige nema, budući da su oni sada i matematički potvrdili vizu za jug Afrike, ali Šveđani će, zato, SP gotovo sigurno gledati na malim ekranima.

Zahvaljujući uvjerljivoj 3:0 domaćoj pobjedi protiv Mađarske (Simao (2), Liedson), poziciju broj 2 preuzeo je Portugal, a s obzirom da Cristiano Ronaldo i suigrači u srijedu igraju s Maltom, šanse Švedske i Mađarske svedene su na pustu teoriju.

Poredak: Danska 21; Portugal 16; Švedska 15; Mađarska 13; Albanija 6; Malta 1.

Skupina 2: Švicarska pred vratima raja, Grčka prema play-offu

Nogometaši Švicarske nisu "prosuli mlijeko" - rutinskom 3:0 pobjedom na gostovanju u Luksemburgu, zemlja satova i sira napravila je ogromni, usudili bi se reći i završni, korak prema Južnoafričkoj Republici. Golove za Švicarsku, kojoj će za definitivnu potvrdu mjesta na SP-u trebati bod u domaćem ogledu s Izraelom naredne srijede, postigli su Senderos (2) i Huggel .

Pravi triler u borbi za drugo mjesto odigrali su Grčka i Latvija. Nakon ranog gola Gekasa, gosti su do poluvremena uspjeli okrenuti rezultat (dvaput pogodio Verpakovskis i šokirati domaće navijače, no u drugom dijelu stvari su ipak sjele na svoje mjesto. Još tri gola Gekasa i jedan Samarasa odveli su Grčku do konačnih 5:2 i gotovo sigurnog drugog mjesta u skupini, koje će u srijedu morati potvrditi protiv Luksemburga.

U posljednjem večerašnjem susretu ove skupine, koji je pobjedama Švicarske i Grčke praktički izgubio na važnosti, Izrael je rezultatom 3:1 pobijedio slabašnu Moldaviju. Strijelci za domaćine bili su Barda (2) i Dayan, dok je za goste pogodio Calincov.

Poredak: Švicarska 20; Grčka 17; Izrael 15; Latvija 14; Luksemburg 5; Moldavija 3.

Skupina 3: Šok u Bratislavi!

Samo jedan bod bio je potreban Slovačkoj za potvrdu najvećeg nogometnog uspjeha u povijesti, no izabranici Vladimira Weissa pokleknuli su pod velikim pritiskom. Slovaci su pred svojim navijačima u Bratislavi poraženi od Slovenije, kojoj su veliko slavlje osigurali pogoci Birse i Pečnika u drugom poluvremenu.

Osim što su zakomplicirali svoju situaciju, Slovaci su ovim porazom iz utrke za drugim mjestom praktički izbacili Sjevernu Irsku i Češku, koja je večeras rezultatom 2:0 (Necid i Plašil) u Pragu pobijedila već otpisanu Poljsku. Pobijedi li u srijedu Slovenija na gostovanju u San Marinu, što je gotovo sigurna stvar, Češka i Sjeverna Irska definitivno ispadaju iz kombinacija, dok se sve oči sele u Poljsku, gdje gostuje Slovačka. Pobijede li gosti - oni idu na SP, slavlje, pak, Poljaka i remi prema JAR guraju Slovence, a Slovačka u tom slučaju ide u dodatne kvalifikacije.

Poredak: Slovačka 19; Slovenija 17; Češka 15; Sjeverna Irska 14; Poljska 11; San Marino 0.

Skupina 4: Nijemcima SP, Rusima doigravanje

Ključnom pobjedom od 1:0 nad izravnim konkurentom Rusijom, njemačka je reprezentacija osigurala plasman na Svjetsko prvenstvo. Nijemce je do trijumfa odveo Miroslav Klose pogotkom u 34. minuti utakmice, svojim jubilarnim 50. za reprezentaciju, a Rusima nije pomogla ni činjenica da su od 69. minute i isključenja Jeromea Boatenga igrali s igračem više.

U utakmici koja nije odlučivala ni o čemu, Finska je pred domaćim navijačima svladala Wales s 2:1 i učvrstila treće mjesto u skupini 4. Roni Porokara je pogodio za Fince već u petoj minuti, izjednačio je Craig Bellamy 13 minuta kasnije, a pobjedu Finskoj donio je Niklas Moisander u 77. minuti. Ogled dvije najslabije reprezentacije završio je pobjedom Azerbajdžana od 2:0.

Poredak: 1. Njemačka 25, 2. Rusija 21, 3. Finska 17, 4. Wales 9, 5. Azerbajdžan 4, Lihtenštajn 2.

Skupina 5: Bosna i Hercegovina u doigravanju

Nakon što je Hrvatsku 1998. godine odveo do svjetske bronce, Miroslav Blažević ima veliku priliku još jednom otputovati na najveću svjetsku nogometnu smotru. Bosna i Hercegovina se iz Talinna vratila s pobjedom od 2:0 i osigurala drugo mjesto u skupini 5, te tako uništila sve nade Turaka da će u posljednje dvije utakmice uspjeti dostići veliki zaostatak.

Ponovno se bosanskohercegovačim dijamantom pokazao Edin Džeko, koji je pogotkom u 30. minuti donio prednost gostima, a pobjedu je osigurao Vedad Ibišević golom u 62. minuti. Samo jedan korak dijeli reprezentaciju Bosne i Hercegovine od njihova najvećeg nogometnog uspjeha u povijesti.

Španjolska je nešto teže nego je to bilo očekivano svladala Armeniju i s tri večerašnja boda i matematički osigurala izravni plasman na Svjetsko prvenstvo. Cesc Fabregas je donio prednost Španjolcima u 33. minuti, ali u 58. minuti Robert Arzumanyan vraća utakmicu na početak. Šest minuta kasnije s bijele točke pobjedu Španjolcima ipak donosi Juan Manuel Mata.

Indisponirani Turci nakon pobjede Bosne i Hercegovine više nisu imali snage za dobar nastup u Belgiji, poraženi su s 2:0, a oba pogotka postigao je Emile Mpenza.

Poredak: 1. Španjolska 27, 2. Bosna i Hercegovina 19, 3. Turska 12, 4. Belgija 10, 5. Estonija 5, 6. Armenija 4.

Skupina 6: Bjelorusi uvjerljivi protiv Kazahstana

Susret Bjelorusije i Kazahstana trebao je našem stručnom stožeru poslužiti kao posljednja prilika da ispitaju slabe strane kazahstanske reprezentacije, no pobjedom Ukrajine nad Engleskom naš sraz s Kazahstanom ipak neće imati tako velik naboj. Bjelorusi su bez problema slavili s visokih 4:0 i golovima Bordačeva, Kovela i dvaput Karačeva učvrstili četvrto mjesto u našoj skupini.

Poredak: 1. Engleska 24, 2. Ukrajina 18, 3. Hrvatska 17, 4. Bjelorusija 13, 5. Kazahstan 6, 6. Andora 0.

Skupina 7: Petarda Srbije za potvrdu vize

Pobjedom nad Rumunjskom Srbija je definitivno osigurala prvo mjesto i izravan plasman na Svjetsku smotru idućeg ljeta na samom jugu afričkog kontinenta. Naši susjedi su razbili Rumunje 5:0, a u strijelce su se redom upisali Nikola Žigić u prvom te Marko Pantelić, Zdravko Kuzmanović i dvaput Milan Jovanović u drugom poluvremenu.

Takav rasplet utakmice u Beogradu znači da će Francuzi unatoč visokoj pobjedi nad Farskim Otocima morati u play-off za put u Južnu Afriku. Trikolori su u Guingampu pobijedili istim rezultatom kao i Srbi, i to uz dva pogotka napadača Toulousea Andrea - Pierrea Gignaca. Treći pogodak djelo je braniča Williama Gallasa, a dva gola u finišu postigli su Nicolas Anelka i Karim Benzema.

U preostaloj utakmici Austrija je s 2:1 bila bolja od Litve i tako osigurala treće mjesto. Domaćini su poveli preko Marca Janka, izjednačio je Marius Stankevicius, no pobjedu Austrijancima ipak donosi Roman Wallner deset minuta prije kraja preciznim udarcem s bijele točke.

Poredak: 1. Srbija 22, 2. Francuska 18, 3. Austrija 14, 4. Litva 9, 5. Rumunjska 9, 6. Farski Otoci 4

Skupina 8: Gilardino pokvario irsko slavlje u infarktnoj završnici

Utakmica na Croke Parku u Dublinu pred više od 70.000 gledatelja ipak nije ponudila iznenađujući ishod. 2:2 rezultat je koji Italiju vodi direktno na SP s prve pozicije, dok će Irci u play-off, no za nepristranog promatrača završnica ovog susreta je zasigurno bila prava poslastica.

Naime, nakon što su Irci poveli u osmoj minuti fantastičnim dalekometnim udarcem Glenna Whelana, a Talijani izjednačili u 26. preko Maura Camoranesija, domaćin je stigao do nove prednosti tri minute prije kraja utakmice.

Centaršut Stephena Hunta iza vratara Buffona pospremio je branič Sean St. Ledger, no slavlje Iraca pokvario je u 90. minuti Alberto Gilardino pogotkom iz kontranapada. Mnogi će reći: "Eto, to su Talijani".

U ostalim utakmicama skupine Crna Gora je poslije pet remija i tri poraza napokon upisala prvu pobjedu savladavši Gruziju 2:1, dok je Cipar s 4:1 ponizio Bugarsku i tako joj uskratio makar i minimalne šanse za play-off. Pobjedu Crnogorcima donio je Andrija Delibašić u 78. minuti, a junak ciparske pobjede bio je Costas Charalambidis, koji je s dva pogotka u prvih 20 minuta šokirao Bugare.

Nadu gostima vratio je Dmitar Berbatov u samoj završnici prvoga dijela, ali su Konstantinou i Aloneftis u nastavku zapečatili pobjedu svoje reprezentacije.

Poredak: 1. Italija 21, 2. Irska 17, 3. Bugarska 11, 4. Cipar 9, 5. Crna Gora 8, 6. Gruzija 3