Barać sjajno otvorio sezonu

Branimir Korać • nedjelja, 11.10.2009.

Kompletirano je prvo kolo ACB lige. U prvom kolu najveće iznenađenje kreirala je Fuenlabrada gostujućom pobjedom u Malagi, a od naših igrača briljirao je Stanko Barać u gostujućoj pobjedi Caje Laboral...

Novu sezonu ACB lige odlično je otvorila Caja Laboral. Momčad iz Vitorije slavila je na gostovanju kod Murcije 88:66 uz izvrsnu igru našeg centra Stanka Baraća. Sedam minuta prije kraja susreta Caja je imala još uvijek relativno malih 68:64, a onda su eksplodirali Splitter i Barać i odveli Caju do pobjede.

San Emeterio s 22 poena bio je najefikasniji kod Caje, a tome je dodao i šest skokova. Izvrsnu utakmicu odradio je i Barać koji je za 18 minuta ubacio 20 poena (7/9 za dva, 6/6 slobodna) uz šest skokova i tri blokade. Kod poraženih Tomas Delininkaitis ubacio je 12 poena, a Chris Moss dodao je 11 uz devet skokova.

Pobjedom je krenuo i Neven Spahija s Valencijom. On je na svom parketu ugostio momčad Estudiantesa, a Valencia je bila bolja 80:68. Estudiantes je više namučio domaćina nego što to rezultat pokazuje, u završnih deset minuta imali su čak i vodstvo, ali u finišu utakmice Valencia je ipak bila bolja i slavila.

Victor Claver predvodio je Spahijinu momčad s 19 poena, a slijedio ga je Rafa Martinez s poenom manje. Kod poraženih Blake Ahearn ubacio je 22 poena (5/10 trica), Petar Popović 13 uz sedam skokova, a Nik Caner-Medley upisao je 11 skokova.

Bizkaia Bilbao slavila je protiv Granade na svom parketu 74:63. Domaćin je rano ušao u probleme ostavši bez Chrisa Warrena koji je nakon svega tri minute uganuo zglob. Međutim unatoč tom hendikepu, Bilbao je održavao rano stečenu rezultatsku prednost i na kraju bez većih problema otišao do pobjede.

Velike zasluge za to nose Jerome Moiso koji je ubacio 20 poena uz osam skokova te Javier Salgado koji je dodao 13 poena. Damir Markota za 27 minuta ubacio je sedam poena (2/5 iz igre) uz pet skokova dok je Marko Banić za 14 minuta ubacio šest poena (3/3 iz igre) uz tri skoka. Kod Granade Pablo Aguilar ubacio je 15 poena uz sedam skokova, a Richard Hendrix ubacio je 13 poena uz sedam skokova.

Iznenađenje kola priredila je Fuenlabrada koja je u gostima svladala Unicaju 74:71. Unicaja je vrlo loše otvorila utakmicu i cijelo vrijeme bila je u zaostatku da bi se ipak uspjela vratiti, no na kraju ipak nije bilo snage za puni preokret. Minutu prije kraja domaćin je poravnao na 68:68, no onda su sve u svoje ruke preuzeli Fitch i Batista i riješili pitanje pobjednika.

Bivši Cibos Gerald Fitch ubacio je 22 poena (5/11 trica) uz pet skokova, a Esteban Batista je dodao 20 poena i čak 15 skokova. Kod Unicaje Joel Freeland ubacio je 17 poena uz pet skokova, a Pooh Jeter dodao je 14 poena.

Dosta neizvjesnosti bilo je i u dvoboju Alicantea i Valladolida. Alicante je odnio pobjedu 80:78, a Valladolid je imao pet sekundi za posljednji napad, ali nije ga realizirao. Prvo se Van Lacke okliznuo, zatim je Diego Garcia šutnuo tricu iz teške pozicije da bi na kraju na skoku Robertu Battleu ispala lopta.

Kod Alicantea najbolji su bili Mindaugas Katelynas s 18 poena i 12 skokova te Mario Stojić koji je za 28 minuta ubacio 12 poena (4/8 iz igre) uz četiri skoka. Kod Valladolida Van Lacke je ubacio 17 poena, a Robert Battle 15 uz devet skokova.

S malih dva poena viška na kraju je slavio i Joventut na gostovanju kod Gran Canarije. Joventut je uzeo pobjedu 69:67, a tragičar kod domaćina bio je Marcus Norris koji je izgubio loptu u napadu za poravnanje.

Joventut su predvodili Clay Tucker s 24 poena i Uroš Tripković s 11 poena i šest skokova. Kod Gran Canarije Jaycee Carroll ubacio je 23 poena (7/11 trica), a Sitapha Savane dodao je 16 poena uz šest skokova.

U posljednjem susretu kola Lagun Aro je poražen na domaćem parketu od Suzuki Manrese 80:77. Tijekom cijelog susreta gosti su bili u prednosti, domaćin se kasno probudio i nije uspio napraviti preokret.

Manresu su predvodili s po 14 poena Jordi Grimau, Brian Cusworth, Sergij Gladir i Rodrigo San Miguel. Kod poraženih Antwain Barbour ubacio je 20 poena, a Andy Panko 15 poena uz pet skokova.