Ostali sportovi

Brez prvi u akciji

Maja Giljanović • utorak, 13.10.2009.

(Iz Londona za Sportnet.hr Maja Giljanović) Hrvatski reprezentativac Marko Brez više je od četiri sata proveo u O2 Areni. Jedini naš višebojac nastupio je u prvoj subdiviziji i nakon što je na svih šest sprava osvojio ukupno 80,525 bodova od 89 natjecatelja koliko je ždrijebom smješteno u prvu skupinu zauzima 11. mjesto.

Hrvatski reprezentativac Marko Brez prvi je od šesteročlane hrvatske delegacije nastupio na 41. Svjetskom prvenstvu u Londonu. 23-godišnjak je jedini hrvatski predstavnik u višeboju i u ovom trenutku, nakon što je svoj nastup okončala jedna trećina prijavljenih natjecatelja, zauzima 11. mjesto.

Svoj je nastup Brez otvorio na konju s hvataljkama, druga su mu sprava bile karike, treća preskok (dva preskoka su odabrali Brez i još trojica od sedam u skupini), četvrta ruče, peta preča i posljednji je bio parter.

Konj je Zagrepčanin odradio ocjenom 12,200 (0,4 penala) i osvojio 41. mjesto, na karikama je bio bolji 27. (13,100), najbolje uopće je odradio preskok (14,700), na ručama je zauzeo 28. mjesto (13,225), 14. je bio na preči (13,825) i najslabiji 47. na parteru (12,200 uz 0,4 penala koliko mu je skinuto zbog izlaska izvan predviđenog prostora).

80,525 je slabije od nastupa Breza na Mediteranskim igrama u Pescari krajem lipnja: u finalu je osvojio 82,150 bodova i zauzeo deveto mjesto.

Najbolji u prvoj subdiviziji je Maksim Devjatovski. 25-godišnji je Rus osvojio ukupno 89,350 bodova ispred Amerikanca Timothyja McNeilla na drugom (88,775) i Britanca Daniela Keatingsa na trećem mjestu (88,400).

Težak su udarac pretrpjeli Nijemci. Jedna od najvećih zvijezda prvenstva, europski prvak i bivši (2007.) svjetski viceprvak Fabian Hambüchen, skupo je platila krivi doskok na podijum-treningu, stradali su mu ligamenti i SP je ostalo bez jednog od najvećih favorita višeboja, partera, ruča i preče.

21-godišnjak nije ozljedu zbog koje će izbivati oko četiri tjedna primio tragično: "Logično je da sam razočaran, ali to je sport, nema garancija, u jednom ste trenutku visoko, u drugom ste već na koljenima. Ništa, zdravlje dolazi prvo, bit će još velikih natjecanja".